רק ההתחלה? מחיר המים לבית יעלה בכ-3%

"על רקע השקעות הענק בתשתיות לתיקון נזקי הבצורת": רשות המים הודיעה על העלאת מחיר המים מינואר 2019 - בכפוף לשימוע

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברז
צילום: ניר שמול

רשות המים הודיעה היום (ה') על שימוע לציבור לקראת העלאת מחיר המים, כפי שחשף TheMarker, זאת על רקע השקעות הענק בתשתיות לתיקון נזקי הבצורת. ההתייקרות תהיה בשיעור של כ-3%.

בהתאם לכללים שפורסמו לשימוע, המחיר לכמות מוכרת (המחיר הנמוך) יהיה 6.82 שקל למ"ק מינואר 2019 לעומת 6.61 שקל למ"ק כיום, ואילו המחיר לכל כמות נוספת מעבר לכמות המוכרת (המחיר הגבוה) יהיה כ-12.85 שקל למ"ק לעומת 12.44 שקל למ"ק כיום.

ברשות המים העריכו כי המשמעות של השינוי על משפחה ממוצעת בת ארבע נפשות הצורכת כ-15 מ"ק לחודש, הינו תוספת עלות בסך של כ-3.5 שקל לחשבון המים והביוב החודשי שיגיע לכ-108.5 שקל לחודש לערך, לעומת תשלום של כ-105 שקל לחודש כיום.

בהתאם לחוק, מחירי המים והביוב חייבים לשקף את העלות האמיתית של המים והם מתעדכנים פעמיים בשנה, בתחילת ינואר ובתחילת יולי.

כנרת, החודש
כנרת, החודשצילום: גיל אליהו

לקראת מועד עדכון המחירים הקרוב (1.1.2019) החליטה היום מועצת רשות המים לפרסם לשמיעת עמדות הציבור את כללי התעריפים ל-2019, המהווים עלייה של כ- 3.25% בממוצע. עיקר הנטל הכספי כתוצאה מהעלייה – בתעריף השני, הגבוה יותר.

מרשות המים נמסר כי עליית המחירים נדרשה בעיקר בשל צמיחה בכמות הרכישה של מים מותפלים ממתקני ההתפלה, זאת בשל מצבם הקשה של מקורות המים הטבעיים, והרחבה משמעותית בפיתוח תשתיות המים והביוב במשק הארצי והעירוני (חברת מקורות, איגודי ערים/מתקני טיהור שפכים, ספקים מקומיים ותאגידי מים וביוב). בנוסף, מגלם העדכון את עליית המדד מיולי 2018 ועד דצמבר 2018 (מדד חזוי), כולל האצת השקעות לצורך הקטנת השפעות הבצורת המתמשכת. 

עליית המחירים בכ-3.25% מגיעה לאחר הורדת מחירים מתמשכת בשיעור ריאלי של כ-30% בממוצע במחירי המים ב-5 השנים האחרונות, שהתאפשרה הודות לרפורמת התאגידים, שהובילה להתייעלות בניהול משק המים ובפעילויות ספקי המים השונים (מקורות איגודי ערים לביוב וכיו"ב).

מדובר בשינויים אשר תכליתם צמצום העלויות הנדרשות לאספקת שירותי המים והביוב באופן יעיל. באחרונה מתח מבקר המדינה ביקורת נוקבת על רשות המים, שלא השכילה בשנים האחרונות לטפל בנזקי הבצורת המתמשכים, והטיל עליה את האחריות למשבר המים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker