מנהל רשות המים: "דו"ח מבקר המדינה יוצר כותרות מופרכות"

גיורא שחם הגיב לדו"ח המבקר, שלפיו הרשות הובילה למשבר המים בסדרת החלטות שספק אם היו בסמכותה ■ באחרונה גיבשה רשות המים תוכנית הכוללת הזרמת מים לכנרת והקמת שני מתקני התפלה במקביל לתוכנית להפחתת צריכת המים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנכ"ל רשות המים גיורא שחם
מנכ"ל רשות המים גיורא שחםצילום: מגד גוזני

מנהל רשות המים, גיורא שחם, שיגר היום (ג') מסר לעובדי הרשות בתגובה לפרסום דו"ח מבקר המדינה אתמול בעניין הרשות. המבקר ציין כי הרשות הובילה למשבר המים בסדרת החלטות שספק אם היו בסמכותה, ובהן הקטנת כמות המים המותפלים ושאיבה מיידית מהמאגרים לאחר שנה גשומה אחת.

שחם ציין כי הדו"ח מייצר כותרות מופרכות. לדבריו, חרף השנה השחונה החמישית, הקיץ עבר ללא דופי. "זה לא מעשה קסם, אמינות אספקה בתנאי קיצון כאלה לא יכולה להתקיים רק בסיוע משמים. מדובר בתשתיות גדולות שהוקמו מבעוד זמן", אמר שחם. בנסיון לחזק את ידי העובדים הוסיף כי "עובדי רשות המים יכולים להיות גאים על כך שפעילותם מסייעת ליצירת משק מים מקצועי ואמין שגם משמש 'אור לגויים'".

שחם צודק בעיקר בכך שההחלטות המוטעות לא התקבלו בתקופתו, אלא בתקופת קודמו. כלומר, הוא היה חלק מהפתרון, לא מהבעיה. ההסבר הכללי שהעניק לטענות המבקר היה שלא מתכננים משק מים לתנאי בצורת קיצוניים במיוחד, כפי שקרה בשנים האחרונות.

שחם פירט את התוכנית להצלת משק המים שגובשה השנה (לא מן הנמנע שדו"ח המבקר האיץ את גיבושה), הכוללת הזרמת מים לכינרת, תוכנית שתבשיל תוך שנה וחצי והקמת שני מתקני התפלה שיניבו מים בעוד כחמש שנים.

התוכנית שאושרה בממשלה תתקן טעויות עבר, אבל רק בטווח הבינוני. בטווח הקרוב ייהנה המשק משנה גשומה יחסית על פי התחזיות, מפעולות מיידיות לצמצום שימוש במים בבתים, בגינון ציבורי ובחקלאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker