עסקת הגז עם מצרים: ישראל תישאר עם היד על השאלטר, קצא"א תרוויח בגדול

קבוצת דלק וקצא"א סיכמו כי הגז למצרים יועבר בצינור של קצא"א – עסקה שתכניס לחברה עשרות מיליוני שקלים בשנה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאגר תמר
חגי עמית
חגי עמית

יצוא הגז ממאגרי תמר ולווייתן למצרים יניב לקצא"א (קו צינור אשקלון אילת) הכנסות של עשרות מיליוני שקלים בשנה ויותיר בידיה רווח ניכר מהסכום - כך מסתמן מהמגעים בין קבוצת דלק לקצא"א, שלפיו העברת הגז לצנרת המושבתת של EMG תעשה דרך התשתית של קצא"א.

המגעים הנוכחיים הם צעד משלים לעסקה שנחתמה בסוף ספטמבר, במסגרתה סיכמו דלק קידוחים, נובל אנרג'י וחברת איסט גז המצרית על רכישה של כ-40% מצנרת הגז המצרית המושבתת של EMG. המטרה של עסקה זו היתה להשמיש את הצינור הלא פעיל של EMG. 

הגז שיעבור בצינור של קצא"א וממנו לצינור של EMG הוא תוצר של עסקה שנחתמה בפברואר האחרון. עסקה זו תביא לכך ששותפויות הגז תמר ולווייתן, הכוללות את דלק ונובל אנרג'י, ימכרו גז ללקוחות תעשייתים במצרים המיוצגים על ידי חברת דולפינוס גז - בשווי של כ-7.5 מיליארד דולר במשך 15 שנה ממאגר לווייתן, ובסכום דומה ממאגר תמר.

מי שמוביל את המגעים הנוכחיים הוא מנכ"ל קצא"א, איציק לוי. עם זאת, אדריכל העסקה הנוכחית הוא איל כהן, מי ששימש בתור המנכ"ל של קצא"א בזמן הקמת הצינור של EMG - ושקד על ייסוד המנגנון שיחבר את הצינור של EMG  עם זה של קצא"א.

לעסקה להעברת הגז דרך קצא"א יש משמעויות אסטרטגיות. היא מעידה על יציבות המשטר הנוכחי במצרים. היא מבשרת כי הגז שיועבר למתקני הנזלת הגז הגדולים במצרים - השוכנים באלכסנדריה ופורט סעיד - יעבור דרך ישראל. בניגוד לתסריט שבו הגז יעבור ישירות למצרים, התסריט שבו הוא מועבר דרך תשתית השוכנת בשטח ישראל ישאיר בידי הממשלה הישראלית שאלטר ויכולת שליטה שיש להם משמעות ביחסים הבינלאומיים עם מצרים. היא גם מבשרת לישראל על הכנסות נוספות ממסים, מעבר לאלה הנובעות מעצם יצוא הגז.

ברקע למגעים הנוכחיים נמצאת בוררות משפטית בין חברת החשמל לבין המצרים סביב גובה הפיצוי שישלמו המצרים על פיצוץ צינור הגז של EMG. בבוררות בקהיר נקבע כבר לפני יותר משנה כי המצרים מחוייבים לשלם לחברת חשמל 1.8 מיליארד דולר. במגעים לפשרה סביב הנושא כבר מדברים בתקופה האחרונה על פיצוי של 400 מיליון דולר בלבד. חלק קטן מפיצוי זה היה אמור להגיע גם לקצא"א, והעסקה הנוכחית עשויה לקדם את הפשרה בסכסוך זה.

ברמת הסכסוך הוותיק סביב הבעלות על קצא"א בין ממשלת ישראל לבין איראן – סכסוך שניטש כבר שנים ארוכות – אין לעסקה משמעות. התשתית הנוכחית להעברת הגז נובעת מצינורות שהקמתם יצאה לדרך תקופה ארוכה אחרי שנוצר הנתק בין שתי המדינות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker