האם אתם שותים מים שלא עומדים בתקן? חברת דורות מודה: הותקנו מונים לא תקניים

תביעה ייצוגית שהוגשה נגד דורות שסיפקה את מדי המים וחברת אפקון שהתקינה אותם - חושפת מכתבים של דורות לרשות המים שבהם היא מודה שמדי המים אינם עומדים בתקן - אך גם טוענת כי "קיימת אינדיקציה משמעותית כי השימוש במדי המים אינו מעורר חשש לבריאות הציבור"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מד מים
מד מיםצילום: אסף עברון

חברת דורות מודה כי סיפקה עשרות אלפי מדי מים שאינם עומדים בתקן שאישר לה מכון התקנים. אי ההתאמה מתבטאת בציפוי מד המים, שאמור למנוע חדירת מתכות רעילות למי השתייה, השונה מהציפוי לגביו ביקשה וקיבלה את אישור מכון התקנים. לציפוי חשיבות בבידוד המים מהמתכות שעלולות להתמוסס בהם ולהזיק לבריאות. כך עולה ממכתבים ששיגרה לרשות המים בשבועיים האחרונים.

במכתבים ציינה דורות כי מיולי 2017 היא מספקת מדי מים מתוצרת טורקיה ללקוחותיה, ובאוגוסט 2018 הובא לידיעתה שמדי המים מצופים בציפויים שונים מאלה שאושרו לה על ידי מכון התקנים ושהיצרן הטורקי התחייב לספק לה. בין יולי לאוקטובר 2017 הותקנו קרוב ל-34 אלף מדי מים מסוג זה. בהמשך סופקו על ידי היצרן מדי מים נוספים שאינם תואמים את התקן.

דורות הוסיפה כי מדי המים החדשים הועברו לבדיקת מכון התקנים, שתימשך כארבעה חודשים נוספים, אולם לעניין החשש לקיומן של מתכות רעילות במים, נמצא כי מדי המים עומדים בתקן. עוד ציינה במכתביה כי בדיקה נוספת העלתה כי גם מדי המים מתוצרת סין שדורות מספקת אינם עומדים בתקן הישראלי שאושר לחברה לייבא לפיו.

מדי המים מסין, שקרוב לעשרת אלפים מהם סופקו בחמש השנים האחרונות, הותקנו בעיקר עבור לקוחות חקלאיים. המשמעות היא שאם יש בעיית בריאות כתוצאה מאי תקינותם, היא התגלגלה למזון שאנו צורכים. מדי המים מטורקיה הותקנו בתחומי תאגידי המים מי עירון, עין כרמים, הרי נצרת, אלעין, מי רהט, מי שבע, מי רעננה ובתחומי המועצות האזוריות שוהם ובאר טוביה.

זאת ועוד, דורות ציינה במכתביה כי אין בידיה אינדיקציה לפגיעה בבריאות הציבור כתוצאה מהשימוש במדי המים האלה. בהמשך אף ציינה ביחס למדי המים מטורקיה כי קיימת אינדיקציה משמעותית כי השימוש במדי המים אינו מעורר חשש לבריאות הציבור. זאת כיוון שהמוצר עומד בתקן אחר, לא זה שאושר על ידי מכון התקנים, אולם מאושר לשימוש על ידי גוף יעוץ רגולטורי WRAS, שרשות המים נוהגת לתת לו אישור שימוש זמני לשישה חודשים בהתאם לנהלי משרד הבריאות.

בשבוע שעבר הגישו עורכי הדין רנן גרשט ושירן גורפיין, ממשרד עורכי הדין נאור גרשט, בקשה לבית המשפט המחוזי מרכז לאישור תובענה ייצוגית בנושא מדי המים. הפנייה לבית המשפט כוללת בקשה לאישור פיצוי על סך 15 מיליון שקל לנפגעים - הוגשה נגד דורות ספקית מדי המים ונגד אפקון מגופי פיקוד ובקרה שהתקינה אותם. בבקשה מבקשים עורכי הדין להכיר בהם כתובעים מטעם ציבור הנפגעים שהותקנו אצלם מדי מים שלא על פי התקן שאושר לדורות. כמו כן הם מבקשים מבית המשפט להורות לחברות להחליף את מדי המים שאים עומדים בדרישות התקן בזמן סביר.

"מי שתייה הם מוצר בסיסי", ציינו עורכי הדין. "הצרכנים מתייחסים למי שתייה כמוצר בריא ונוהגים לצרוך אותו בתדירות גבוהה. צרכני המים לא מעלים בדעתם כי מי השתייה בביתם נמזגים לאחר שזרמו במדי מים אשר הותקנו בניגוד לדין. ובפרט כשהצבע האוטם את גופו (של מד המים, א''ק) ואמור לבודד בין מי השתייה לגוף המתכתי ומיגוון החומרים המתכתיים והחלקיקים המצוייבו, אינו תקני", הוסיפו.

מהנהלת דורות נמסר: "חשוב לנו להבהיר כי אין סכנה לבריאות הציבור. הדבר מבוסס על בדיקות מעבדה מקיפות שעשינו ביוזמתנו על בדיקות איכות מים שוטפות שעורכים משרד הבריאות ורשות המים, ועל חוות דעת של טוקסיקולוג, ד"ר יהושע מאור, שקבע כי 'לא קיים חשש כלשהו בנוגע למתכות כבדות, הן בחשיפה לטווח קצר והן בחשיפה לטווח ארוך'. מדובר בסדרת מדי מים, שבתהליך הייצור בחו"ל הוחלף הציפוי בשוגג וללא ידיעתנו. נדגיש כי מדובר בציפוי אפוקסי, המאושר על פי תו תקן בריטי מחמיר, על פיו נוהגות כל מדינות אירופה. לו היה התקן הזה מוגש לבדיקה בישראל, סביר שהיה מקבל גם את אישור תו התקן הישראלי. ברגע שנודע לנו על הטעות, הפסקנו להתקין את מדי המים, ובמקביל פנינו מיוזמתנו לרשות המים ולמשרד הבריאות.

"במכתב לרשות המים אכן נכתב כי מדובר בקרוב ל-34 אלף מדי מים, אך מבדיקות שנערכו לאחריו ודווחו המספר המדויק הוא 29 אלף. כמו כן, לא הותקנו מדי מים נוספים מסדרה זו לאחר שהדבר התגלה ודווח לרשויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker