אורה קורן

קפריסין ומצרים חתמו אמש (ד') על הסכם עקרוני להנחת צינור גז ביניהן, שיוכל לייצא גז ישירות ממאגר אפרודיטה למצרים. על ההסכם חתמו שר האנרגיה המצרי, טארק אלמולה, ושר האנרגיה של קפריסין, יורגוס לקוטרופיס - כך דיווח אתר סייפרוס-מייל.

ההסכם אינו קובע תנאים מסחריים ליצוא הגז, אלא רק את העובדה ששתי המדינות מעוניינות בהקמת צינור ביניהן. קפריסין הבהירה כי היא מצפה לייצא דרכו גז טבעי מאפרודיטה וממאגרים נוספים בתחומה.

ככל הידוע, ההסכם הפתיע את השותפות באפרודיטה, דלק, נובל ושל, כיוון שנחתם ללא שיתופן במגעים. עם זאת מקורבים לחברות ציינו כי הוא משתלב עם התכנית הכללית עליה הודיעה של, לייצא גז מאפרודיטה למתקני ההנזלה שלה במצרים.

באחרונה הודיעה דלק על מגעים לרכישת צינור EMG, במטרה להזרים דרכו גז ממאגר לויתן למצרים. ההערכות היו כי סמיכות המאגר לאפרודיטה תאפשר להזרים גם את הגז מאפרודיטה דרכו. אולם, אם יהיה צינור קצר יותר בין קפריסין למצרים יתכן שיהיה כדאי יותר לחבר אליו את לויתן, כך שצינור EMG יהיה מיותר בשנים הבאות לאחר הנחת הצינור הימי בין מצרים לקפריסין.

מקורבים לדלק סבורים כי ישנן מגוון חלופות, בהן גם אפשרות חיבור הצינור בין קפריסין למצרים לצינור EMG באל עריש, המחובר לרשת המצרית. עם זאת נראה כי שתי המדינות יעדיפו לבסס את יצוא הגז ביניהן על צינור ממשלתי ללא תלות בחברות פרטיות שמחזיקות ב-EMG.

מאגר אפרודיטה לא פותח עדיין, והצדדים מנהלים מגעים עם ממשלת קפריסין לשיפור עמדות כך שישלמו פחות מס לממשלה, בדומה לבעלי זכיונות שהחלו באיתור מאגרים בשנים האחרונות. מקורבים לחברות העריכו כי ממשלת קפריסין תעניק לאפרודיטה הקלות.

השתלטות של דלק על צינור EMG מעלה חששות להגבלת התחרות בעתיד במשק הגז הטבעי, כיוון שהצינור עשוי לשמש גם יבוא גז לישראל ממצרים. רשות ההגבלים טרם החלה בבדיקת הסוגיה התחרותית בנימוק שהחוזה בין הצדדים לא נחתם ולא ברור אם בכלל ייחתם. במשרד האנרגיה מעריכים כי ניתן יהיה להתנות את הפעלת הצינור על ידי דלק בתנאים שיבטיחו תחרות עתידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker