רשות החדשנות תקים חממת פודטק בנפת צפת בהשקעה של עד 250 מליון שקל

100 מליון שקל יגיעו מתקציב הרשות והשאר מהזכיינים לאורך שמונה שנים ■ החממה החדשה תתמקד בהקמתן של חברות הזנק בתחום טכנולוגיות מזון ותיהנה מתנאים מועדפים הניתנים לחממות באזורי פריפריה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חממה טכנולוגית מתחום החקלאות
חממה טכנולוגית מתחום החקלאותצילום: אייל טואג

רשות החדשנות הודיעה היום (ד') על כוונתה להקים חממה בתחום המזון (פודטק) באיזור צפת. הרשות תצא בהליך תחרותי לבחירת הזכיין לשמונה השנים הראשונות של החממה. רף ההשקעה המינימלי של הזכיין יהיה 50 מליון שקל, ומלוא הנקודות יינתנו למי שישקיע 150 מליון שקל. רשות החדשנות תשקיע 100 מליון שקל. סך הכל יושקעו בחממה 250-150 מליון שקל על פני שמונה שנים.

השקעת הרשות תכלול סבסוד עלויות התפעול של החממה בסך של כ-600 אלף שקל לשנה, וחברות הזנק יזכו למענקים בסך של עד 5 מיליון שקל לחברה. היוזמה הממשלתית מתואמת עם פעילותו של היזם אראל מרגלית וראשי רשויות בצפון להפוך את הגליל העליון למרכז פודטק עולמי.

החממה החדשה תתמקד בהקמתן של חברות הזנק בתחום טכנולוגיות מזון (FoodTech), ותיהנה מתנאים מועדפים הניתנים לחממות באזורי פריפריה. היא תצטרף ל-18 החממות הקיימות במסגרת תוכנית החממות, שגם הקמתן התבססה על הליכים תחרותיים, שהצליחו להביא גופים מובילים מהארץ ומהעולם בהם קרנות הון סיכון וחברות רב-לאומיות.

החממה צפויה לפתח את היזמות המקומית באזור ולעזור בבניית מערכת חדשנות (ecosystem) אזורית בתחום טכנולוגיית המזון על ידי חיבור של משקיעים, שותפים אסטרטגיים, חברות הזנק וגופי עוגן באזור. מטרתה של החממה לאתר פרויקטים טכנולוגיים חדשניים בפיתוח הדור הבא של מזון ומשקאות, שחרור שטחים חקלאיים המיועדים לגידולי מזון לבעלי חיים בכדי לייצר בהם מזון לבני אדם, ייעול תהליכי גידול מזון תוך שמירה על קיימות, קיצור שרשרת האספקה לצרכנים על מנת לשמור על טריות המזון ובטיחותו, ייעול שיטות האספקה והייצור על מנת לייעל את הפצת המזון ולמנוע בזבוז ועודפים, וכן התאמת המזון המיוצר לטעמו האישי של הצרכן ובריאותו. החממה תסייע להקמת חברות בתחום, תחבר אותן לגופי עוגן באזור ותעזור להן להתבסס בישראל ולחדור לשוקי היעד הבינלאומיים.

אלי כהן שר הכלכלה והתעשייה אמר כי "קידום התעשייה, התעסוקה והחדשנות בפריפריה הצפונית, הינה משימה הנמצאת בראש סדר העדיפויות של משרד הכלכלה והתעשייה. הקמת חממה טכנולוגית חדשה בגליל העליון תמשוך לאזור השקעות, תעשייה והון אנושי שיביאו לפיתוח כלכלי אזורי".

אהרון אהרון, מנכ"ל רשות החדשנות אמר כי "ההתמקדות העולמית היום בתעשיית ה-FoodTech מונעת מתחזית אשר לפיה בשנת 2050 יהיה צורך להאכיל 9.6 מיליארד בני אדם. קיימת חשיבות רבה לייצר פתרונות הנותנים לבעיה הולכת וגדלה ואנחנו נותנים לכך מענה, בין היתר באמצעות הקמת החממה החדשה בנפת צפת. בנפת צפת מתבצעים מחקרים אקדמיים בנושא ומתקיימים שיתופי פעולה בין מוסדות מחקר וחברות המזון הגדולות בארץ. יסודות אלה יחד עם החממה החדשה שתסייע בהקמתן של חברות הזנק חדשות, יאפשרו לבסס מערכת חדשנות (ecosystem) חשובה ותחזק את תעשייה ה-FoodTech בישראל".

אניה אלדן, סמנכ"ל ומנהלת זירת הזנק ברשות החדשנות אמרה כי "תכנית החממות הטכנולוגיות מהווה פלטפורמה מרכזית לתפיסת הערך שנוצר באקדמיה על ידי חברות ישראליות והחממות הטכנולוגיות הוכיחו עצמן ככלי סיוע חשוב ליצירת חברות חדשניות על בסיס ידע אקדמי במגוון תחומים. מבין 18 החממות שכבר נבחרו, רק חממת דה קיטשן האב בבעלות קבוצת שטראוס, היושבת באשדוד, מתמקדת בהשקעות בתחום המזון. ב-4 השנים האחרונות, קבוצת שטראוס בכלל וחממת דה קיטשן האב בפרט עשו עבודה יפה בבניית מערכת חדשנות בתחום ה-FoodTech. כיום ישנם כ-400 חברות בתחום טכנולוגיות המזון וחשוב לרשות החדשנות לערב חברות נוספות בחדשנות פתוחה בתחום על מנת לסייע לחברות להתבסס, לצמוח ולהפוך למובילות עולמיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker