יבואנית המלט נגד הממונה על ההיטלים: לא מעביר פרטים חיוניים

סימנט הגישה עתירה לבית המשפט במטרה שיורה להעביר לידיה פרטים לקראת שימוע שיערך לה - ונוגע להחלטה להטיל עליה היטל של כ-23% ■ "החישובים שבוצעו שגויים"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
אוניית יבוא מלט ומכלי האחסון של סימנט בנמל מספנות ישראל. 12,200 טון מלט בכל אונייה
אוניית יבוא מלט ומכלי האחסון של סימנט בנמל מספנות ישראל. 12,200 טון מלט בכל אונייה

חברת סימנט, יבואנית המלט המחזיקה בכ-7% משוק המלט הישראלי, הגישה היום (ד') עתירה מנהלית דחופה לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים נגד הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשיה, דני טל, ונגד הוועדה המייעצת לשר הכלכלה בעניין היטלי היצף.

סימנט מבקשת את סיוע בית המשפט בקבלת נתונים חיוניים לשימוע, שייערך לה עוד כשבוע, אותם מסרבים טל והוועדה להעביר בטענת חיסיון מידע עסקי של מונופול המלט נשר, המחזיק כ-70% מהשוק.

לטענתה, במסגרת ההתכתבות בין סימנט לטל, העביר האחרון לבקשת סימנט רק חלק מהנתונים שביקשה. עתה היא מבקשת מבית המשפט סיוע בקבלת מלוא הנתונים שישמשו אותה להגן על עמדתה.

על פי העתירה שהגיש עו''ד דרור שטרום, מדובר בניתוח שביצע טל על בסיס הנתונים שנמסרו לו על ידי סימנט עצמה. טל קבע כי בדיקת הנתונים העלתה כי החברה מייבאת מלט מטורקיה ומיוון בהיצף והחליט להטיל היטל היצף של כ-23% על המלט המיובא מיוון למשך חמש שנים.

סימנט סבורה כי חישובי טל שגויים ולכן חשוב לה לקבל את הנתונים שבבסיס החלטתו. לגישתה, בעבר מצא בית המשפט דרכים להעברת נתונים חסויים לעיון הצדדים בתמורה להבטחת חיסיון או אי חשיפתם לחברה המתחרה (במקרה זה, סימנט) אלא רק לבא כוחה (במקרה זה, שטרום או יועץ כלכלי).

החברה היתה אמורה להעביר תשובות בכתב כבר היום לחלק מהטענות ולדבריה, אם בית המשפט לא ייעתר לבקשתה, היא תיאלץ להעביר תשובות חסרות.

סימנט מבקשת מבית המשפט להורות על העברת עותק חסוי לידיה, הכולל את מחירי היבוא שנקבעו לגבי מוצרי התלונה המיובאים מהיצרן. עוד מבקשת מבית המשפט להורות לוועדה המייעצת לפי חוק היטלי סחר להאריך את המועד לקבלת תשובתה ל-14 ימים ממועד קבלת הנתונים, על מנת שיתאפשר לה לבחון את הנתונים העומדים בבסיס ההמלצה של טל, לי היצף ולמצות באופן אפקטיבי את זכות הטיעון המוקנית לה על פי דין.

עוד מתבקש בית המשפט  להורות לועדה המייעצת להימנע מכל העברה של המלצה בנוגע להטלתו של היטל היצף בקשר עם מוצרי התלונה, בטרם תוכרע העתירה הנוכחית.

החלטתו של טל תעלה לדיון בוועדה המייעצת להיטלי סחר שאמורה לייעץ לשר הכלכלה והתעשיה, אלי כהן, אם להטיל את ההיטל או לא. לכהן ולשר האוצר, משה כחלון, אפשרות לשקול שיקולים נוספים של טובת המשק ולהחליט גם בניגוד להמלצת הוועדה.

הטלת ההיטל תפגע ביבוא המתחרה במונופול נשר ובתחרות שנוצרה במשק. רשות ההגבלים העסקיים מתנגדת להטלת ההיטל בנימוק שיש לפתח תחרות מול נשר השולט בשוק המלט עשרות שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום