ענקיות הכרייה העולמיות הגיעו ללמוד מהישראלים איך לנהל מכרות

חברות הכרייה הגדולות בעולם - בהן BHP ביליטון, ששוויה 142 מיליארד דולר - הגיעו לבחון טכנולוגיות מתקדמות בתחומי רובוטיקה, אוטומציה, סייבר, בקרה, אנרגיה, מים, ניהול המכרות והפקת חומרי הגלם

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכרה ברזל באוסטרליה
מכרה ברזל באוסטרליהצילום: בלומברג

ענקיות הכרייה העולמיות בראשן BHP ביליטון מאוסטרליה הגיעו השבוע לישראל לפגישה עם חברות טכנולוגיה ישראליות לבחון אפשרויות שיתוף פעולה בניהול מכרות, הפקת חומרי גלם והגנת סייבר על מערכות השליטה והבקרה שלהן. משרד הכלכלה והתעשיה ערך היום (ג') כנס Aבמהלכו נפגשו נציגי החברות עם חברות ישראליות רלוונטיות.

על פי בדיקת משרד הכלכלה והתעשייה, תעשיית המכרות והמחצבים העולמית נמצאת בתהליך שינוי, תוך מעבר לאימוץ מתודולוגיות וטכנולוגיות חדשניות. מעבר זה כרוך בהטמעת תהליכים של אוטומטיזציה, רובוטיקה ודיגיטליזציה בתהליכי כרייה, הפקה, גילוי מרבצים חדשים ולוגיסטיקה. תחומי העניין שלהן כוללים טכנולוגיות מים, ניצול ויעילות משאבי אנרגיה, ניהול וניוד אלפי רכבים ומשאיות אוטונומיים והטמעת יכולות ושימוש ברחפנים.

בנוסף יש להן עניין בטכנולוגיות מידע מתקדמות המשלבות שימוש ביכולות סופר-מחשבים וביג-דאטה חדשניים שמאפשרים מיפוי שטחים ענקיים, תומכים בניתוחי גיאו-פיסיקה וגיאולוגיה, ומשלבים בינה מלאכותית לצד מערכות אבטחה והגנה מפני התקפות סייבר. כל אלה הופכים בשנים האחרונות למשמעותיים ביותר עבור סקטור המכרות וכריית המחצבים הגלובלית, ומבחינת ישראל מייצרים הזדמנויות עסקיות.

זה הרקע לכנס ראשון מסוגו עוסק בענף המכרות וטכנולוגיות כריית המחצבים, שיזמו מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, בשיתוף עם מכון היצוא ורשות החדשנות. הכנס חשף לראשונה את התעשייה הישראלית ובמיוחד את סקטור ההיי-טק, לענקיות הכרייה מאוסטרליה, צ'ילה, דרום אפריקה ומדינות אחרות, שמעוניינות לייעל את תהליכי הכרייה.

בין החברות שהגיעו לישראל נמצאות BHP Billiton, תאגיד המכרות הגדול בעולם במונחי שווי שוק, - 142 מיליארד דולר - חברת South32 מאוסטרליה, עם שווי שוק של 13.2 מיליארד דולר וחברת Makoya Group מדרום אפריקה.

לדברי שי זריביץ', הנספח הכלכלי של משרד הכלכלה והתעשייה באוסטרליה,BHP ביליטון הוא תאגיד המכרות וכריית המחצבים והסחורות הגדול בעולם במונחי שווי שוק והגדול באוסטרליה במונחי הכנסה. החברה מעסיקה כ-65 אלף עובדים שפועלים בעשרות מדינות במסגרת כ-50 אתרי כרייה ברחבי העולם, מהם כ-30 באוסטרליה לבדה, ואחרים בדרום ומרכז אמריקה, אפריקה ואסיה.

החברה עוסקת בכרייה ובהפקה של פחם, נפט וגז, נחושת, ניקל, אורניום ועופרות ברזל. בדומה לתעשיות מסורתיות אחרות גם בתעשיית הכרייה שיפורים ופיתוחי תעשייתיים וטכנולוגיים של עשרות השנים האחרונות החליפו עובדי כפיים, באמצעות מכשור, מכונות, ורובוטיקה, והפכו את התעשייה למודרנית, טכנולוגית ומתקדמת וגלובלית.

ב BHP מתעניינים בעיקר ברובוטיקה, דיגיטליזציה ואוטומיזציה. נציגי החברה מחפשים בישראל יכולות של חדשנות וידע לחיבור המעורבים והשותפים בתהליך הכרייה למרכזי ניהול בקרה ושליטה ביום ובלילה וכן לנהל את המידע הרב הנאסף תהליכי העבודה באמצעות סופר מחשבים ובאמצעות מערכות דיגיטליות מורכבות מקושרות למרכזי שליטה, בקרה וניהול.

החברה מעוניינת להרחיב ולגון את יכולות המיפוי וההדמיה של מכרות ושטחים רחבים באמצעות רחפנים מהאוויר, תחום שחברות ישראליות מצטיינות ומובילות בו. בנוסף, החברה מתעניינת בשיפורים והישגים טכנולוגים של ייעול מערכות אנרגיה שמהווים את מרכיב העלויות המשמעותי ביותר בניהול בכל סוג של מכרה, טכנולוגיות מים לסינון והפרדה של מינרלים וכימיקלים מסלע ואדמה, מערכות בלוקצ'יין, אינטליגנציה מלאכותית ובמערכות הגנה מפני התקפות סייבר.

 אחת המדינות הבולטות בתחום כריית המחצבים היא צ'ילה, החולשת על כמחצית מייצוא הנחושת העולמי ונחשבת למעצמת חומרי גלם גלובלית. לדברי הדר שור, הנספח הכלכלי של משרד הכלכלה והתעשייה בצ'ילה, ניהול מכרות הוא עסק מורכב מאוד, ארגונית ולוגיסטית. כל מכרה זו למעשה עיר של 7,000 איש בממוצע וישראל יכולה לסייע עם מערכות מידע חכמות לניהול, אוטומציה, בקרה וחישה מרחוק באמצעות רחפנים ולוויינים.

בנוסף, מכרה הוא צרכן גדול של מים, ובצ'ילה זקוקים למתקני טיהור והתפלה בתוך המכרות, תחום שישראל מצטיינת בו.

תחום נוסף שלישראל יתרונות בו הוא האבטחה הפיסית סביב המכרות והאבטחה הווירטואלית, בכל הקשור לאבטחת מידע והגנת סייבר. שוב, תחומים שבהם יש לישראל יתרון יחסי.

חברות הכרייה הצ'יליאניות מתעניינות במיוחד ברחפנים תוצרת ישראל, שיכולים לסייע להם בשליטה ובקרה מרחוק, תוך שילוב של מערכות אוטונומיות. לחברות צורך באיחסון וניהול מאגרי המידע הגדולים שלהן (ביג דאטה). חברות צ'יליאניות פתחו מרכזי חדשנות פנימיים ומעוניינות לקיים שיתופי פעולה ופיילוטים משותפים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker