טייקונים נוספים בתחרות על נמל אילת: יוסי מימן, ישי דוידי ומשפחת בורוביץ' - דינמו - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

טייקונים נוספים בתחרות על נמל אילת: יוסי מימן, ישי דוידי ומשפחת בורוביץ'

17 קבוצות יתמודדו במכרז להפרטת הנמל; עוד בניגשות: חברת הפעלת הנמלים האמריקאית SSA Marine ו-Getma הצרפתית

18תגובות

17 קבוצות יתמודדו במכרז להפרטת חברת נמל אילת - כך התברר הבוקר עם פתיחת מעטפות המכרז. בין השמות החדשים שניגשו למכרז ביום חמישי נכללות חברת גדות מיכליות שבבעלות איש העסקים יוסי מימן, קרן פימי של ישי דווידי וחברת כנפיים של האחים בורוביץ', בעלת השליטה בחברת התעופה אל על.

אל רשימת המתמודדות הפוטנציאליות על רכישת הזיכיון להפעלת הנמל בשלב המיון המוקדם (P.Q) נוספו ברגע האחרון בשבוע שעבר כמה מתמודדות מפתיעות. הראשונה שבהן היא חברת הפעלת הנמלים האמריקאית SSA Marine מחברות הפעלת הטרמינלים הגדולות בעולם, הפועלת בכ-150 נמלי ים בארה"ב, מקסיקו, צ'ילה, פנמה ווייטנאם. התעניינותה המשוערת של SSA במכרז היא תפנית דרמטית נוכח ההערכות המוקדמות שלפיהן הנמל לא יהיה יעד אטרקטיבי עבור מפעילי טרמינלים זרים, בשל מיקומו, תנאיו הפיסיים המוגבלים ולחץ החרם הערבי.

מפעילת טרמינלים נוספת שתשתתף במכרז היא Getma הצרפתית - חברה בת של ענקית הלוגיסטיקה Getma .NCT Necotrans ניגשה למכרז עם חברת אנגלאינווסט של איש העסקים יעקב אנגל, הפועלת בתחום הכרייה באפריקה, ותחפש למנף את קשריה בתחום סחר המתכות עם המזרח הרחוק.

מפעילת נמלי הים של עקבה ופורט סעיד, APM ההולנדית, ניגשה למכרז בשותפות עם חברת הלוגיסטיקה הישראלית ממ"ן, מקבוצת תעבורה של משפחת לבנת. APM היא זרוע הטרמינלים של ענקית הספנות הדנית מארסק, והיא מפעילה כיום 55 מסופים ב-34 מדינות.

לפי הערכות, השתתפותה במכרז נועדה לנצל את נמל אילת ליצירת פעילות משלימה לפעילותה בנמל עקבה. חבירתה של APM לממ"ן נחשבת לטבעית, משום שממ"ן היא קבוצת הלוגיסטיקה הגדולה בישראל, הנתמכת בקבוצה האם תעבורה, שמחזיקה בצי המשאיות הגדול בישראל, ומשמשת קבלן השינוע היבשתי הדומיננטי מהנמל למרכז ולצפון. זאת, בעיקר כשירות עבור פעילות ייבוא כלי הרכב מהמזרח הרחוק - שהיא 65% מפעילות הנמל.

ממ"ן מנוהלת בידי מנכ"ל רכבת ישראל לשעבר, עופר לינצ'בסקי. חבירתה ל-APM יוצרת לפיכך את אחת המתמודדות המובילות במכרז, שתיהנה מפעילות סינרגטית כמעט מושלמת עבור הפעלת הנמל.

בנוסף ניגשה למכרז חברת החזקות נמלים לישראל. מדובר בתאגיד אד-הוק המוחזק בידי שלושה שותפים: עו"ד גדעון פישר באמצעות חברת ההשקעות לי אל פישר (מבעלי המניות בקרן הנדל"ן ריאליטי); חברת התשתיות GCD של היזם אברהם גילת, הפועלת בתחומי התחבורה, המים והלוגיסטיקה בדרום אמריקה ובאפריקה; וכן קבוצת הייזום גד תפארת בניהולו של מנכ"ל משרד המדע, התרבות והספורט לשעבר, גל דאי. התאגיד מנהל מגעים עם חברת תפעול נמלים מדרום קוריאה לשיתוף פעולה במכרז.

השיחות עם המדינה נכשלו, וכיל ניגשה למכרז

סגירת שלב ה-P.Q נתנה מענה לאחת השאלות המטרידות שליוו את הליך המכרז עד כה: סוגיית התמודדותה של כיל מקבוצת החברה לישראל, שהחליטה ברגע האחרון להתמודד.

כפי שפורסם ב-TheMarker, כיל הביעה בשבועות האחרונים התנגדות למתווה ההפרטה של רשות החברות. זאת, מחשש שהפעלת נמל מכולות פרטי במקום תפגע בפעילות מסוף הכימיקלים הסמוך שמפעילה החברה הבת כיל דשנים.

בשבועות האחרונים נפגשו כמה מבכירי כיל עם גורמים ממשלתיים המלווים את הליך ההפרטה. בפגישות העלו נציגי כיל שורת דרישות מהמדינה לתיקונים במתווה המתוכנן. זאת, כתנאי להסכמתה של כיל למכירה המתוכננת של הזיכיון להפעלת הנמל.

בין היתר דרשה כיל כי לאניות הצובר שיפקדו את המסוף שלה תובטח קדימות על פני אניות מכולה, למשל, שיפקדו את הנמל הפרטי החדש - כדי שלא יידרשו להמתין לתורן. כמו כן דרשה כיל מעין "רשת ביטחון" מהמדינה - התחייבות ממשלתית לפצות את כיל אם כושר הייצוא ממסוף הכימיקלים יפגע כתוצאה מהפעלת הנמל החדש.

בממשלה הביעו חשש כי אם לא ייענו לתביעות עשויה כיל, או החברה האם שלה, להתמודד במכרז לרכישת הזיכיון להפעלת הנמל כדי להבטיח את שמירת האינטרסים של פעילות ייצוא הכימיקלים שלה מהנמל. ואולם בסיכומן של הפגישות סירבה המדינה לקבל את הדרישות מחשש שצעד כזה יפגע בכושר ההתחרות של הנמל הפרטי העתידי, ובכך יפגע בכדאיות ההשתתפות במכרז הבינלאומי שיפורסם. כעת תונח סוגיית ההשתתפות של כיל בפני הממונה על ההגבלים העסקיים.

מתמודדת נוספת שניגשה למכרז ותדרוש את התערבות הרגולטורים היא חברת הלוגיסטיקה גולד בונד של שלמה שמלצר ושלומי פוגל, בעלי חברת מספנות ישראל. למרות הערך המוסף שבהפעלת נמל מספנות ישראל לצד נמל אילת, תנאי המכרז שוללים השתתפות של בעל רישיון להפעלת נמל מחשש לבעלות צולבת. לכן תלויה בקשת פוגל ושמלצר להתמודד במכרז בהכרעת משרד המשפטים בעניינה.

לצד קבוצות אלה פורסמו באחרונה ב-TheMarker שמותיהן של כמה מתמודדות פוטנציאליות נוספות בהליך המכרזי, המחזיקות אף הן בפעילות בעלת זיקה לנמל. מדובר למשל באחים נקש, בעלי השליטה בחברת התעופה ארקיע וברשת מלונות אורכידאה - שיבקשו למנף את פעילותה הדומיננטית של חברת התעופה בקו לאילת, וכן את פעילות הנדל"ן של הקבוצה באילת.

TheMarker

מתעניין נוסף במכרז הוא איש העסקים ג'ורג' חורש - בעלי חברת יוניון מוטורס, יבואנית טויוטה ולקסוס לישראל, שתבקש למנף את העובדה שמחצית מכלל כלי הרכב המיובאים לישראל מדי שנה עוברים דרך נמל אילת.

בשלב ה-P.Q, תנאי הסף שנקבעו הם בסיסיים ביותר. הם כוללים הוכחת איתנות פיננסית, יושר ויושרה וכן היעדר ניגוד עניינים מול המדינה ומול חברת הנמל. לאחר אישור המתמודדים על ידי שר התחבורה יידרשו המתמודדות להפקיד ערבות בנקאית בסך 3 מיליון שקל ויזכו לבקר בחדר המידע, ולהתחיל בשלב בדיקת הנאותות. לאחר מכן הן יגישו תוכנית עסקית (לצד ערבות בנקאית נוספת של 15 מיליון שקל), ולאחריה תוגש הצעת המחיר.

רשות החברות ציינה במכרז שהיא אינה מתחייבת לקבל את ההצעה הזולה ביותר - אלא עשויה לשקול גם שיקולים איכותיים. זאת, במטרה להעדיף מתמודד זר בעל ניסיון בהפעלת טרמינלים ימיים בינלאומיים שיוכל למנף את פעילות הנמל בעולם הספנות. עם זאת, בשל החשש שהמכרז לא ימשוך משקיעים אסטרטגיים זרים רבים צפוי סעיף הניסיון הנמלי המוכח להעניק עדיפות בניקוד ההצעות, אך לא להיות תנאי סף.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#