משרד האנרגיה בודק: מנהרה להזרמת מים לכינרת במיליארדי שקלים

הרעיון נמצא בשלב בחינה ראשוני, העלות תיגזר מכמויות המים שיוזרמו בה ■ החיסרון: המנהרה תעלה את תעריף המים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כנרת, החודש
הכינרתצילום: גיל אליהו

משרד האנרגיה בוחן אפשרות להעביר מים לכינרת במנהרה, במקום בצינור שכבר זכה לכינוי המוביל ההפוך. המנהרה תאפשר להזרים מים בכמויות גדולות יותר מהצינור, אולם צפויה לעלות יותר. העלות המשוערת של המנהרה עומדת על מיליארדי שקלים, בהתאם לכמות המים שהיא אמורה להעביר. המים אמורים להגיע ממתקני ההתפלה שעל חוף הים התיכון, ובמסגרת החלופות נבחנת הקמת מתקן התפלה נוסף לשניים שמקדם משרד האנרגיה בשורק ובגליל המערבי.

הרעיון נמצא בשלבי בחינה ראשונית של היתרונות והחסרונות, וטרום בדיקת היתכנות כלכלית. המימון צפוי להיות ישראלי בלבד כדי לשמור על עצמאות בקבלת ההחלטות לגביו, והמשמעות היא שהוא יתבטא בעלייה בתעריף המים, בהנחה שמשרד האוצר לא יעביר מימון ייעודי.

לפרויקט שורת יתרונות אסטרטגיים: העלאת מפלס הכינרת תאפשר ליישובים שסביבה לחזור להתפרנס מתיירות, הסביבה הטבעית של הירדן תחזור להתפתח לאחר שהחלה להתייבש, ויוזרמו יותר מים מתוקים לים המלח וניתן יהיה לספק יותר מים לירדן.

משבר המים בירדן חמור. זאת, כשבנוסף למצוקת המים הקבועה במדינה בשנים האחרונות, תוספת של שני מיליון פליטים מסוריה יוצרת לחץ נוסף על הממלכה הירדנית ועל יציבותה. באירופה מודאגים מבעיות המים של ירדן ומצרים ועשויים לסייע להן ישירות, אך לא יתמכו בפרויקט בישראל.

גם ללא חפירת התעלה, הפרויקטים לטיפול במשק המים בעקבות הבצורת המתמשכת, שצפויה להגיע לשנה שישית ברציפות, עולים מיליארדי שקלים ועלולים לייקר את מחיר המים. רשות המים בניהולו של המנכ''ל הקודם ומשרד האנרגיה לא נערכו כראוי לרצף שנות הבצורת ולא הפעילו בזמן תוכניות כדוגמת מסע הפרסום לחיסכון במים, שלטענתם מסייע בצמצום ניכר של בזבוז מים בקרב צרכנים ביתיים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker