"למזלנו לא קרה אסון תעופתי - אך התרחש אסון צרכני, תדמיתי וכלכלי" - דינמו - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"למזלנו לא קרה אסון תעופתי - אך התרחש אסון צרכני, תדמיתי וכלכלי"

כרמל שאמה בדיון בכנסת על משבר הדלק המזוהם: "מביך שמדינה עם מערכת כיפת ברזל הגיעה למצב בו אין דלק ראוי למטוסים"

3תגובות

"אסון תעופתי למזלנו הפעם לא התרחש - אך אסון צרכני, תדמיתי וכלכלי קרה. לכן, אני פונה לוועדות הבדיקה לסיים עבודתן ולהציג מסקנות במהירות האפשרית. וועדת הכלכלה תקיים דיון מיידי לאחר המסקנות ואם יש צורך נביא ליוזמות חקיקה, כדי להתאימם למציאות נורמטיבית" - כך סיכם היום (ד) יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ כרמל שאמה-כהן, את הדיון במשבר הדלק המזוהם בנתב"ג.

לדבריו, "יש לנו תחושה כחברי כנסת, ש'כמעט דברים' קורים בתעופה. די מביך שמדינה בעלת מערכת של כיפת ברזל הגיעה לרמה תדמיתית שבה אין דלק ראוי למטוסים להמריא".

שאמה-כהן קרא עוד לוועדות הבדיקה של משרד התחבורה והתשתית לאמץ את הדברים אשר נאמרו לפרוטקול בישיבת וועדת הכלכלה. ח"כ יצחק ועקנין (ש"ס) - חבר הוועדה שעמד בראש הישיבות שאישרו את חוק הטייס החדש - התריע ואמר, כי מדובר "בסימפטום במערכת הישראלית" ושל "ראש קטן בתחומים מסוימים". לדבריו, "מישהו צריך לקחת אחריות" וקרא לרשות שדות התעופה (רש"ת) לרשות התעופה האזרחית (רת"א) - "לגורמים האחראיים, למערכת שצריכה לפקח, לקחת אחריות ולסדר את הדברים".

ח"כ נחמן שי (קדימה) קבל בדבריו, כי אחרי כל המאמץ שעושה מדינת ישראל, לשפר את מעמדה הבינלאומי בתחום התעופה ולשוב אל רמת הבטיחות הגבוהה ביותר, "נופל עלינו אירוע שכזה המחזיר אותנו אחורה. מדינה שרוצה להמריא מודה שהיא על הקרקע". הוא המשיך והצביע על עיקרי המחדלים באירוע כמו לדוגמא "לא היה קול אחד; לא היתה בהירות" אך החשוב מכל, "מי נושא באחריות ומי יפצה?". הוא פנה למשרד התחבורה ואמר, כי "אי אפשר להתנער מאחריות", אם כי לדבריו, ההחלטה לעצור את תידלוק המטוסים היתה נכונה.

TheMarker

במהלך הדיון התברר, כי לאף אחד מהגורמים אין עדיין תשובה מוסמכת - מה בדיוק גרם לזיהום הדלק הסילוני ולפיכך מי יישא באחריות ויצטרך לשלם פיצוי לנזק אשר נגרם לחברות התעופה ולנוסעים. חן בר יוסף, מנהל מינהל הדלק במשרד התשתיות, הפתיע את המשתתפים כאשר אמר, כי תוצאות בדיקה של המעבדות, העלו ממצאים שונים בנושא. לדבריו, אמירות ברורות לגבי מקור התקלה עדיין רחוקות וכי "הבדיקה עדיין בעיצומה". הוא גילה, כי לא ידע על כך ששבועיים לפני כן היו בעיות בדלק.

מנכ"ל חברת פז נכסי תעופה, שמואל גוטשל הסביר, כי הדלק שהגיע לחוות המיכלים בנתב"ג היה מזוהם. יו"ר פאנל חברות התעופה הזרות בישראל, אבי פרידמן, מנכ"ל קונטיננטל איירליינס, בארץ, מתח בקורת על כך, שישראל "לא דיברה בקול אחד" בזמן משבר הדלק הסילוני ומשום כך "אנו לא נראים טוב בעולם" וכי הגורמים לא יזרקו אחד על השני את האחריות למתרחש. הוא חשף, כי בשיא המשבר, היו חברות תעופה אשר שקלו להפסיק את הטיסות ארצה".

הוא עמד על הנזק הכספי שנגרם לחברות התעופה השונות ואמר, כי "שר התחבורה, ישראל כץ הופיע בטלוויזיה ואמר כי יש לפצות את הנוסעים ואת חברות התעופה. האם היתה זו סתם אמירה פופוליסטית? היכן ההחלטה ומי יפצה?". מנהלים בחברות התעופה אל על, ארקיע, ישראייר וק.א.ל תיארו בהרחבה הסיבות והנזקים הכספיים אשר נגרמו להם. "הנזקים רבים וכבדים", אמר סמנכ"ל הכספים של חברת אל על, ניסים מלכי ופירט את הוצאותיה הנוספות של החברה על בתי מלון, הסעדה, העברת נוסעים לחברות תעופה אחרות, צוותי אוויר שסיימו את משמרתם וביטול טיסות. לדבריו 12 אלף נוסעים, נפגעו מאירועי משבר הדלק הסילוני. "מדובר בנזקים רציניים מאוד מאוד, שחברות התעופה, על לא עוול בכפם, ניכפה עליהם. קנינו מוצר שהיה צריך להיות תקין.

הסוגיה היא כלכלית. בחברת תעופה קטנה, זה יכול להגיע למשבר מהותי. מי אחראי לכל התהליך? כלפי מי יש להפנות את האצבע? אנו רוצים לקבל פיצוי על מה שקרה", אמר. לדבריו, הוגשה כבר תביעה ייצוגית כנגד החברה.

מנכ"ל ארקיע, גד טפר, גילה בדבריו, כי בשל נוסעים אשר היו צריכים להגיע למשחקי 'הפיינל פור' של קבוצת הכדורסל מכבי ת"א, בברצלונה, "הופעל לחץ לבצע את הטיסות בכל דרך". הוא הביע תודה לרשות שדות התעופה (רש"ת) ולספקיות הדלק על שאיפשרו את ביצוען, אם כי "הנזקים באמת גדולים". סמנכ"ל מסחר ותעופה בחברת ישראייר, מקבוצת IDB תעופה ותיירות, דרור בהט, אמר, כי "השרות לחלק מנוסעי ישראייר נפגע גם בתעופה הבינלאומית וגם בתעופה הארצית.

"ביטלנו עשרות טיסות וספגנו נזקים כלכליים כבדים", אמר. לדבריו, צריך לברר האם אכן היה צורך בביטול הטיסות? איך נוצר הזיהום? מי אחראי לו? וכיצד דואגים שמקרה כזה לא יקרה שוב.

יו"ר חברת התעופה ק.א.ל - קווי אוויר למטענים, עופר גלבוע, עמד בדבריו על הנזק הכלכלי אשר נגרם גם לחברות התעופה להטסת מטענים ולא רק לחברות התעופה לנוסעים, עקב משבר הדלק הסילוני. "המילה מטען לא הוזכרה. נזק גדול נגרם גם לתחום הטסת המטענים. מי האחראי לנזקים? יש כמה דברים שצריך לשפר, כמו לדוגמא תהליך התקשורת לחברות התעופה. לא היה גם ברור מה סדרי העדיפות בתידלוק המטוסים בזמן המשבר. מי מקבל קודם", אמר.

מנכ"ל הארגון הבינלאומי של חברות התעופה סדירות - יאט"א, קובי זוסמן, הביע דאגה מהנזק בעולם אשר נגרם לענף התעופה בישראל. "האירוע הדליק נורית אדומה מאוד מדאיגה; הארגון הבינלאומי, המונה 230 חברות תעופה בעולם, לא נתקל באירוע מסדר גדול כזה. אני מציע שוועדות הבדיקה, ייקחו לעצמם האפשרות להיוועץ עם מומחי הדלקשל יאט"א", אמר.

יו"ר פורום מנהל חברות התעופה בנתב"ג, אריה רוטנברג, התלונן, כי "לא קיבלתי מידע אמין" בזמן המשבר ואילו חבר הנהלת האיגוד הארצי של הטייסים בישראל, קברניט דוריון כהן-נוב, אמר, כי יש להתייחס לאירוע כמו אסון שהתרחש ולא כאסון אשר נמנע בענף התעופה, כדי להפיק את הלקחים ולהסיק את המסקנות לגבי דרך הטיפול בעתיד.

מנכ"ל רשות שדות התעופה (רש"ת) קובי מור, הגן בדבריו על ההחלטה להפסיק את תידלוק המטוסים בנתב"ג והתנצח מילולית, שוב ושוב עם יו"ר וועדת הכלכלה, לגבי המינוח באשר להשבתת נתב"ג כתוצאה ממשבר הדלק. שאמה-הכהן נזף במנכ"ל רש"ת ואמר, כי מדובר בסמנטיקה בלבד וכי במשך 14 שעות הופסק תידלוק המטוסים מנתב"ג. "במהלך האירוע נמשכה פעילותו של נתב"ג, למרות השיבושים הקשים, במקביל לניהול המשבר.

ההחלטה שהתקבלה להפסיק את תדלוק המטוסים - התקבלה לאחר דיווח של חברת נכסי תעופה, שהסתמכה על חוות דעת של ד"ר יוספה בן אשר, מהמכון הישראלי לאנרגיה ותשתית, כי הדלק לא תקין והשימוש בו הוא בבחינת פיקוח נפש. אנחנו לא לוקחים סיכונים. היינו מודעים לנזקים ולאי הנוחות. אנו מחוייבים לבטיחות הנוסעים. נתב"ג חזר לפעילות תקינה - לתידלוק מטוסים - רק לאחר שחברת הדלק מסרה לנו כי ד"ר יוספה בן אשר קבעה, כי הדלק תקין ועומד בתקנים בינלאומיים", אמר מור.

מנכ"ל משרד התחבורה, דן הראל, שפתח את הדיון, סקר את השתלשלות האירוע לפני המשבר ובמהלכו. לדבריו, "מקור הזיהום הוא מחוץ לנתב"ג" וכי שתי וועדות הוקמו כדי לבדוק את הנושא - האחת, במשרד התחבורה בראשותו, שתגיש את מסקנותיה בועד כחודש וחצי והשניה, במשרד התשתיות, בראשות מנהל מינהל הדלק, חן בר יוסף. לדברי הראל, "בדלק התגלו שאריות פיח וסיבי זכוכית אולם עד עכשיו לא ברור מה מקור הזיהום".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#