שבוע לפני תחילת הלימודים: משרפת פסולת לא חוקית פועלת ליד בתי ספר

משרפה שהוקמה על מגרש של מנהל מקרקעי ישראל בכפר ג'דיידה מכר, מרעילה תלמידים בארבעה בתי ספר ■ המועצה: "המפגע טופל, אך עבור מפגעים אחרים מחכים לתקציב מהמשרד להגנת הסביבה"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרפת הפסולת בישוב ג'דיידה מכר
משרפת הפסולת בישוב ג'דיידה מכרצילום: עמותת אזרחים למען הסביבה

כבר שנתיים שילדי הכפר ג'דיידה מכר בגליל סובלים מעשן סמיך שעולה ממשרפת פסולת לא חוקית שפועלת בסמוך לבתי הספר שבהם הם לומדים. "מדובר במגרש ריק ששייך לרשות מקרקעי ישראל ואינו מגודר, שאליו מגיעים קבלנים שונים, בהם קבלני המועצה, שופכים פסולת ומציתים אותה", מספרת היום (ב') עו"ד ג'מילה הרדל-ואכים, העומדת בראש עמותת אזרחים למען הסביבה המתמקדת בסילוק מפגעי פסולת בישובים יהודים וערבים. 

"ההצתה מתרחשת אחת לכמה ימים, על אף שבסמוך למגרש עומדים ארבעה בתי ספר, שניים יסודיים ושני תיכונים ואף מתנ"ס. גם בימים האחרונים עולה מהמקום עשן", היא מוסיפה. לדבריה, המועצה המקומית חסרת אונים ולא פועלת כנגד המפגע, אך גם במשרד להגנת הסביבה, שמנכ"לו ביקר לאחרונה במקום, לא ממהרים. המשרד אמנם הוציא צו כנגד המועצה המורה לה לטפל במשרפה הלא חוקית, אך זה פג כבר ב-14 באוגוסט והמשרפה ממשיכה לפעול באין מפרע.

לטענת הרדל-ואכים, רשאי המשרד לפעול בעצמו כנגד המשרפה ולחייב את המועצה בתשלום, מתוך תקציב קיים, ולא ברור מדוע הדבר לא נעשה לפני פתיחת שנת הלימודים. "צריך לנקות את המקום ולגדר אותו", היא אומרת. "משאיות יכולות להיכנס רק מצד אחד והגידור אינו מסובך", היא ממשיכה, "לא ברור מדוע המשרד לא פועל בנחישות נגד המפגע הזה".

לאחר מכן התייחסה לתחושות ההורים בעקבות המפגע. "הם חוששים מאוד מהעשן שישובו לנשום הילדים שלהם", אומרת, "מצד אחד מתלוננים, אך מצד שני חוששים מהמועצה המקומית ולא יוצאים כנגדה. חוששים לעשות מהלכים יותר חזקים, לכן המשרד צריך לעזור. כל נושא הפסולת הפך למקור רווחים של עבריינים על חשבון המועצות המקומיות. זה לא האתר היחיד אלא אחד מכמה, אבל הוא הכי חמור כי הוא כל כך קרוב לבתי הספר".

משרפת הפסולת בישוב ג'דיידה מכר
משרפת הפסולת בישוב ג'דיידה מכרצילום: עמותת אזרחים למען הסביבה

מהמועצה המקומית ג'דיידה מכר נמסר כי הבעיה טופלה, מה שלא עולה בקנה אחד עם הטענות על עשן בימים האחרונים. "המועצה אכן שפכה שם אשפה בשנתיים האחרונות כי אין תחנת מעבר, אבל הנקודה הזו טופלה בימים האחרונים" מסר האחראי על התברואה בעירייה, "עם זאת, עדיין לא טיפלנו במשרפות לא חוקיות אחרות, למרות שכבר נבחר קבלן לפינוי אשפה לאתר מוכר. אנחנו מחכים לתקציב מטעם המשרד להגנת הסביבה עבור פינוי נקודות פסולת מסביב לכפר".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה כי "בתחום המועצה המקומית ג'דיידה-מכר יש מפגעי פסולת רבים ומתמשכים, שאותם רואה המשרד להגנת הסביבה בחומרה, לרבות שריפת פסולת. המשרד נקט בכל אמצעי האכיפה העומדים לרשותו בחוק כנגד המועצה המקומית והעומד בראשה, האחראים לסילוק המפגעים.

"לאחר שמוצו כל ההליכים המנהליים (התראות וצווים) והמפגעים המשיכו, גובשו שני תיקי חקירה, שאחד מהם ממתין לאישור היועץ המשפטי לממשלה לחקירת ראש הרשות. בשל הימשכות ההליכים וסמיכות אחד האתרים לבית הספר, המשרד החל בהליך חדש ביתר שאת בחודש האחרון, כולל התראה וצו ניקוי. כמו כן, מתקיימת באתר זה חקירה של המשטרה הירוקה ומטבע הדברים לא ניתן לפרט לגביה.

"במסגרת תוכנית בשם בסביבה שווה, שנועדה לשיפור תשתיות הפסולת וסילוק מפגעים ברשויות הלא יהודיות, תיקצב המשרד להגנת הסביבה את המועצה ג'דיידה-מכר, ואולם הרשות לא ניצלה את התקציב. המשרד ימשיך לפעול בנחישות לסילוק מפגעים אלה לשם הגנה על בריאות הציבור והתושבים - גם במקומות שבהם עליו לפעול כנגד רשויות והעומדים בראשן.

"המועצה המקומית ג'דידה מכר קיבלה, במסגרת יישום ההחלטה, תמיכות כספיות לפי הפירוט הבא: החלפת כלי אצירה וליווי תפעולי עבור 2018-2016 - 1.5 מיליון שקל;     ניקוי מפגעים - 650 אלף שקל; פרויקטים סביבתיים - 700 אלף שקל; ליווי תפעול שנה שנייה - 150 אלף שקל. בפועל, נוצל נכון להיום סכום של כ-70 אלף שקל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker