רשות המים: צפויה שנת בצורת שישית ברציפות ב-2019, נערכים להקצאות

אם השנה הבאה אכן תהיה שחונה, קיים חשש שיתעוררו בעיות בהזרמת מים לבתים ■ יו"ר רשות המים התייחס לזיהום העכברת ואמר כי לא בוצעה תוכנית לבניית שקתות לבקר בגליל - שיכולות למנוע את הגעת הבקר לנחלים ואת זיהומם

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
התייבשות הכנרת. ישראל מספקת לממלכת ירדן מים מהכנרת, מתוקף הסכם השלום
התייבשות הכנרתצילום: גיל אליהו

על פי תחזית רשות המים, גם השנה הקרובה צפויה להיות שנת בצורת הידרולוגית, אף שייתכן שבשנה הקרובה יהיו קצת יותר משקעים. לדברי גיורא שחם, יו''ר רשות המים, "לפי התחזיות הולכת להיות שנה ממוצעת, אולי קצת יותר. אבל תחזיות הן תחזיות".

על פי תחזית הרשות, הגירעון במאגרי המים כה גדול, שגם אם יירדו קצת יותר משקעים והשאיבה מהכנרת לא תתחדש, הכנרת תישאר מתחת לקו האדום. רשות המים נערכת להקצאות מים ל-2019, וממתינה לתחזיות יותר מדויקות באמצע ספטמבר.

לדברי שחם, "לא אתן להביא את אקוויפר החוף ואקוויפר ההר למצב שבו הם נמצאים מתחת לקו, כמו בעזה - גם אם זה יהיה כרוך בקיצוצים נוספים. ב-2009 יצאה תקנה לאיסור השקיית גינות פרטיות וציבוריות, והוטלו קנסות על מפרים, משום שצריכת מים לגינון היא משמעותית. יהיה מידרג פעולות רציונלי שיתאים את הצריכה למה שיש, כדי שלא ניכנס לאוברדרפט שיסכן את היציבות שלנו".

לדבריו, המשק מגיב לבצורת בבעיות משנה. "הבצורת יוצרת פגעים רבים בקרקע ובאוויר. ראינו בחבל הבשור ובצפון ים המלח פגיעה חמורה בגידולים, ולטענת חקלאים היובש הממושך מאפשר התפרצות מחלות".

שחם הוסיף כי רואים נזקי בריאות שנגרמו כתוצאה מזיהומים בערוצי נחלים לכנרת ולירדן, לרבות פגיעה קשה בכלכלה האזורית. "הבקר מחפש את טיפת המים האחרונה בנחלים, והשילוב גורם לעלייה בזיהומים ובתחלואה", אמר. בנוסף, קיצוצי המים בחקלאות פוגעים בגידולים רב שנתיים.

"אנחנו עושים לילות כימים כדי להיערך למזעור הנזקים של תופעת הטבע הנדירה הזאת", הוסיף שחם. "עשינו מהלך משמעותי בקולחי השפד"ן. הודענו לחקלאי בעוטף עזה שכתוצאה מהגברת יעילות החדרת הקולחין לקרקע, ניתן לספק עוד 10 מיליון קוב קולחין".

שחם התייחס להקמת המתוכננת שני מתקני התפלה. "אנחנו בהליך מואץ של תכנון ומכרוז שני מתקני התפלה. המתקן בשורק לפני פרסום המכרז, ואנחנו בהליך סטטוטורי מואץ למתקן התפלה בגליל המערבי. הוא יוקם כנראה צמוד למחנה שרגא, ממערב לקיבוץ לוחמי הגטאות ועד מסילת הרכבת מנהריה דרומה".

"מחיר המים עשוי לעלות עקב המלחמה בנזקי הבצורת"

לעניין העכברת, שחם אמר כי יש תוכנית ישנה שאמורה היתה למנוע את הבעיה, אך היא לא יושמה, מסיבות לא ברורות. "התחלנו להזרים כמויות לא גדולות של מים לנחלים מתוירים בגולן - מדרסה, יהודיה, זויתן ודליות", אמר. "אנחנו מוסיפים קצת למי האפסיים כדי לדלל מעט. זו לא פעולה עם אפקטיביות גדולה. זה לא באחריותנו, אבל אני מאיץ הקמת שקתות לבקר מחוץ לנחלים, עם תשתיות צל, כדי לתת לבוקרים חלופה, ולמנוע הגעת 40 אלף ראשי בקר לערוצי הנחלים. אז אפשר יהיה להפעיל סמכויות רגולטוריות להרחקה מהנחלים. זאת תוכנית ישנה שלא ברור לי למה לא יושמה. המאסות הגדולות של הצואה והשתן נגרמות מעשרות אלפי ראשי בקר שרובצים במים. הם ידועים כנושאי חיידקי עכברת. מנסים למנף המשבר כדי שבשנה הבאה נסלק את הבקר מהנחלים המתוירים".

עוד אמר כי רשות המים פועלת מול משרד החינוך לחיסכון במים. "ליבת העשייה היא להגביר את המודעות לחיסכון", אמר. לדבריו, חלק מהצלחת תשדיר החיסכון במים נובע ממחיר המים.

שחם אישר את הפרסומים האחרונים ב-TheMarker, שלפיהם מחיר המים עשוי לעלות בשל ההשקעות בפרויקטים למזעור נזקי הבצורת, וכי מתקן התפלת המים של חברת מקורות באשדוד יימכר לפני שיתוקן. לדבריו, המתקן יימכר לזכיין אחר, שיצטרך לתקן ולהפעיל אותו. המתקן עובד כיום בתפוקה מלאה של 100 מיליון מטר מעוקב (מלמ''ק), אך הוא מופעל בלחצים גדולים מאוד, ויש דברים מהותיים שיש לתקנם, כמו ממברנות וסוגים שונים של משאבות. "יש תוכנית תיקון מלאה שעולה הרבה מאוד כסף, כ-200 מליון שקל", אמר. 

 לדבריו "צריך לצמצם את תאגידי המים. זאת בעיה פוליטית. זה לא יקרה בשנת בחירות, אבל זה יקרה בהמשך. נרד מ-56 ל-35-30. אנו מעריכים שניתן יהיה להעביר את זה. זה ידרוש כסף שיגיע מחוץ לרשות המים, כי יהיה צורך לקומם את מערכת המים החלשה, בעיקר במיגזר הערב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker