מנכ"ל ספקית הקרונות של רכבת ישראל שימש דירקטור בחברה של יו"ר הרכבת המיועד אורי יוגב

תחקיר התוכנית "360" בערוץ 2 העלה כי מנכ"ל בומברדיה ישראל, יוסי דסקל, ייעץ לחברת וייטווטר שבבעלות יוגב - וכי יוגב לא דיווח על כך

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> פרשת הקרונות שרכשה רכבת ישראל מחברת בומברדיה הקנדית מסתעפת. מתחקיר שערכה התוכנית "360" בערוץ 2 עולה כי מנכ"ל בומברדיה ישראל, יוסי דסקל, שימש חבר דירקטוריון בחברת טכנולוגיות המים וייטווטר, שעם בעליה נמנה היו"ר המיועד של רכבת ישראל, אורי יוגב, המכהן כבר כדירקטור ברכבת.

יוגב, שהיה גם פקודו של דסקל בעת שירותם הצבאי, לא דיווח על קשר זה לוועדת המינויים במגזר הציבורי (ועדת שפניץ) לפני מינויו לתפקיד - אף שנטל חלק במשא ומתן שניהלה הרכבת מול בומברדיה לרכישת 150 קרונות דו-קומתיים תמורת כ-1.2 מיליארד שקל.

"ליוגב אין ולא היה שום קשר אישי או עסקי לדסקל וגם לא זיקה אישית אליו בהקשרים הרלוונטיים של הדין ביחס למעמדו כדירקטור או כיו"ר דירקטוריון בתאגיד כלשהו", מסר בתגובה לערוץ 2 עורך דינו של יוגב. "יוגב פעל ויפעל ללא רבב או ניגוד עניינים, ומתוך אינטרס אחד ויחיד - טובתה של הרכבת", הוסיף.

דסקל הגיב בתוכנית לדברים וטען כי התפטר מתפקידו בווייטווטר מיד עם מינוי יוגב לתפקידו ברכבת, וכי אתר האינטרנט של ווייטווטר, שבו נכתב כי דסקל חבר בדירקטוריון החברה, אינו מעודכן. שמו של דסקל הושמט בינתיים מן האתר.

ממסמכים שהגיעו לידי התנועה למען איכות השלטון עולה כי יוגב השתתף במפתיע בדיון עסקי שקיים צוות המשא ומתן של הרכבת מול חברת בומברדיה בבית מלון בגרמניה. במהלך דיון זה נדונה, בין היתר, נסיגת הרכבת מן התנאים הטכניים המתקדמים שדרשה עם יציאתה למכרז הקרונות בתמורה להוזלה לכאורה של הקרונות והקדמה של מועד אספקתם. יוגב טען כי שהה במקום במקרה במסגרת ביקור פרטי, ולא התערב במשא ומתן. ואולם שמו של יוגב הופיע בפרוטוקול הדיון שערכה חברת בומברדיה, אף שהושמט מן הפרוטוקול המקביל שערכה רכבת ישראל.

אורי יוגבצילום: טואג אייל

בתגובה לפרסום הדברים, ונוכח החשש מפני ליקויים בהליך המכרזי שקיימה רכבת ישראל מול בומברדיה, פנתה התנועה למען איכות השלטון אל ועדת שפניץ בבקשה להשהות את הדיון באישור מינויו של יוגב לתפקיד יו"ר דירקטוריון הרכבת. בדיון שקיימה הוועדה לפני שבועיים הוחלט לבקש מיוגב הבהרות בנוגע לטענות שהופנו נגדו - ולעכב בינתיים את אישור מינויו. במקביל, השהה השבוע מנכ"ל משרד התחבורה, דן הראל, את מימוש האופציה שמחזיקה הרכבת לרכש נוסף של 72 קרונות מבומברדיה תמורת כ-118 מיליון יורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker