בזק חתכה מחירים - אבל במשרד התקשורת מאיימים בקנס של 11.3 מיליון שקל

משרד התקשורת הודיע לבזק על כוונתו להטיל עליה את הקנס - לאחר שלא יישמה את רפורמת השוק הסיטוני להגברת התחרות בתחום הטלפוניה בהתאם להוראות ■ בזק, שהציעה מתווה ליישום הרפורמה, תוכל להשיב לטענות בתוך חודש

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה רודב, יו"ר בזק
שלמה רודב, יו"ר בזקצילום: אלדד רפאלי

משרד התקשורת מאיים להטיל קנס של 11.3 מיליון שקל על בזק , לאחר שלא יישמה את רפורמת השוק הסיטוני בתחום הטלפוניה לפי ההוראות. במשרד מתכוונים להטיל את הקנס, אף שבזק הציעה מתווה שיאפשר ליישם את הרפורמה בתמחור שאותו קבע המשרד.

רפורמת השוק הסיטוני מחייבת את בזק כבר יותר משלוש שנים לאפשר למתחרות למכור את קו הטלפון שלה במחיר שאותו קבע המשרד. ואולם בזק סירבה במשך שנים ליישם את הרפורמה, וטענה כי תשתית הטלפוניה שלה אינה מאפשרת חיבור של רשתות תקשורת אחרות. תחום הטלפוניה, שבזק היא מונופול בו, מעניק לחברה רווח עודף המוערך במאות מיליוני שקלים בשנה.

טענותיה של בזק נדחו בעבר, והמשרד גם חייב אותה להשקיע בהקמת מתג חדש שיאפשר תקשורת עם חברות מתחרות. ואולם בזק סירבה ליישם זאת - ולא נקנסה עד כה.  

בתקופתו של המנכ"ל הקודם - שלמה פילבר, כיום עד המדינה בתיק 4000 - בזק קיבלה הקלות גם בהקשר זה. פילבר קידם פשרה עם בזק ליישום חלקי של הרפורמה, כך שחברות מתחרות יכלו למכור את קווי הטלפון של בזק במתכונת הנדסית שונה, המכונה "מכירה חוזרת" - אך במחיר גבוה הרבה יותר.

בחודשים האחרונים החליט משרד התקשורת כי ב-1 באוגוסט תחויב בזק ליישם את רפורמת השוק הסיטוני במתכונת המקורית. בזק, מצדה, הודיעה כי לא תוכל ליישם זאת במועד הנוכחי, אך תעניק את אותה רמת מחיר נמוכה שקבע המשרד גם במודל ההנדסי החדש. במקביל, בזק הודיעה כי היא נערכת להחלפת המתג בעלות מוערכת של עשרות מיליוני שקלים, אך לא נקבה בתאריך יעד לעמידה בהוראה זו.

הודעה זו של בזק מעמידה את משרד התקשורת בדילמה. מצד אחד בזק נכנעה, ומציעה ליישם את רפורמת השוק הסיטוני בדיוק ברמת המחיר שנקבעה על ידי המשרד, כולל שירותי ערך מוסף, והתעקשות על אופן היישום עשויה להיתפש כרגולציה קטנונית ודווקאית. ואולם מצד שני, בזק טרם ביצעה את הוראת המשרד ולא השיקה מתג החדש, והמשרד אמור לדאוג ליישם מלא של הוראותיו בלוח הזמנים שנקבע.

בסופו של דבר, במשרד התקשורת סירבו לקבל את עמדת בזק. החברה דיווחה בשבוע שעבר כי המשרד שיגר אליה הודעה על כוונה להטיל עליה עיצום כספי בסך 11.3 מיליון שקל. במשרד עידכנו גם כי בכוונתם לנקוט הליכי אכיפה נוספים אם ההפרה תימשך. החברה יכולה להשיב לטענות המשרד בתוך חודש.

ממשרד התקשורת נמסר בתגובה: "בזק נמצאת בהפרה החל ב-1 באוגוסט. מכתב כוונה יצא לבזק לגבי הטלת עיצומים בגין הפרה זו". בבזק סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker