בלומברג: דלק, נובל ושותף מצרי ירכשו 37% מ-EMG

החלק הנרכש הוא של יוסי מימן, סם זל ואחרים ■ הרכישה תתבצע באמצעות חברות שיוקמו בקפריסין ובהולנד ■ ברשות ההגבלים ממתינים לקבלת בקשה לאישור המיזוג - שעלול לטרפד יבוא תחרותי פוטנציאלי ממצרים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובה בביקור בתמר
יצחק תשובה בביקור בתמרצילום: משה בנימין

דלק , נובל ואיסט גז המצרית הגיעו להבנות ראשונות על רכישת חלק מצינור הגז המחבר בין ישראל למצרים - באמצעותו יוכלו להזרים גז ממאגר לויתן. כך דיווחה היום סוכנות הידיעות בלומברג. לפי הדיווח, מזכר הבנות שיסכם את המהלך צפוי להיחתם תוך חודש. החלק הנרכש הוא של יוסי מימן, סם זל ואחרים.

על פי ההבנות המתגבשות, דלק ונובל יקימו מיזם משותף בקפריסין, והשותף המצרי שלהן, איסט גז, יקים חברה בהולנד. החברות יקימו ישות חדשה משותפת שתירשם בהולנד ותרכוש 37% ממניות EMG שבבעלות זל ומימן. לא ברור אם זו תהיה העסקה האחרונה מול EMG, וככל הנראה לדלק ונובל עניין לרכוש בסופו של דבר שליטה בצינור.

לפי הסכם מפברואר השנה, דלק ונובל ייצאו 64 BCM גז טבעי במשך 10 שנים למצרים, באמצעות חברת דולפינוס - עסקה ששווייה כולל הוא 15 מיליארד דולר.

כבר לפני כמה חודשים הודיעה דלק על רצונה להשקיע 200 מיליון דולר ברכישת חלק מצינור הגז של EMG, כדי לקדם באמצעותו את עסקת יצוא הגז למצרים.

צינור הגז שימש בעבר להזרמת גז מצרי לישראל, אולם בעקבות סדרת פיגועים ושינויים באינטרסים של השלטון המצרי, הופסקה הזרמת הגז דרכו. עתה מתכוונות דלק ונובל אנרג'י להשקיע 400 מיליון דולר ברכישת בעלות בצינור, כדי להזרים דרכו גז בכיוון ההפוך: ממאגרי תמר ולוויתן למצרים - במסגרת הסכם עם חברת דולפינוס.

העסקה מעוררת חשש מביטול מוחלט של פוטנציאל התחרות במשק הגז בישראל. בענף ממתינים להחלטת רשות ההגבלים, שתקבע אם דלק תורשה להשתלט על הצינור - שיוכל בעתיד להזרים מחדש גז מצרי לישראל ולהתחרות במאגר לוויתן של דלק ונובל. ברשות ההגבלים ממתינים שדלק תגיש בקשה לאישור העסקה. על פי מקורות בדלק, הבקשה תוגש לאחר שהעסקה תחתם.

"לשים יד על השיבר"

לפני כשבוע שלח מטה מאבק הגז מכתב לממונה על ההגבלים, מיכל הלפרין, בנושא  רכישת צנרת הגז של EMG על-ידי מונופול הגז לצורך יצוא והסיכונים הכרוכים בכך למשק הישראל. במכתב צוין כי  מדובר בצינור דו-צדדי, שיכול הן לייצא גז והן לייבא אותו.

"משמעות מתן אישור לרכישת הצינור על-ידי קבוצת דלק ללא הגבלות ברורות תאפשר למונופול הגז המוכרז לרכוש את צינור הגז בין ישראל למצרים לצרכי יצוא, ולשלוט באופן מלא על האפשרות, אם יתברר צורך בכך בבוא העת, לייבא גז ממצרים", צויין במכתב. "לא מדובר באפשרות בעלמא, אלא בצורך שהוא קרוב לוודאי. ועדת אדירי שפרסמה לאחרונה את המלצות הביניים שלה בתחום יצוא הגז הטבעי קובעת, כי בעוד 10 עד 12 שנים, ישראל תצטרך להגדיל את כמויות האספקה השעתית, וכי לא יהיו לה אז מקורות לעשות זאת", הוסיפו במטה המאבק.

לטענתם, כל עוד לא יימצא שדה גז נוסף, הדרך היחידה להגדיל את כמות האספקה השעתית תהיה לייבא גז, כאשר הצינור הזמין היחיד הקיים בפועל לצורכי יבוא כאמור הוא אותו צינור של חברת EMG. לכן, מתן אפשרות למונופול הגז לשים "יד על השיבר" פשוטו כמשמעו במקרה זה, על האפשרות לייבא גז, תעניק שליטה גדולה עוד יותר של מונופול הגז החזק ממילא על מקור גז נוסף למשק הישראלי.

סעיף 30 (ב) לחוק ההגבלים העסקיים, התשמ"ח-1988, קובע כי אם ראה הממונה כי כתוצאה מהתנהגותו של בעל מונופולין, קיים חשש לפגיעה משמעותית בתחרות או לפגיעה משמעותית בציבור, רשאי הוא לתת לבעל המונופולין הוראות בדבר הצעדים שעליו לנקוט כדי למנוע את הפגיעה.

לפיכך, מבקש מטה המאבק מרשות ההגבלים למנוע את מכירת צינור הגז לשותפות דלק קידוחים, או למצער להגביל את האפשרות שלה למנוע, לאסור או להפריע בכל דרך אחרת למדינת ישראל לייבא גז באמצעותו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker