נמל חיפה החדש לא נפתח עדיין – והעובדים כבר סוחטים את הקופה

שיאני השכר בנמל חיפה מנסים להרוויח כמה שיותר מממעבר הכפוי לחברת נמלי ישראל, ודורשים עוד שכר ובונוסים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמל חיפה
נמל חיפהצילום: REUTERS

עקרונות הסכם הרפורמה שנחתמו באחרונה בנמל חיפה קובעים כי מחלקת הים, שבה עובדים כ-100 בעלי מקצוע שתפקידים הכנסת והוצאת האוניות מהנמל, יעברו משליטת הנמל לשליטת חברת נמלי ישראל (חנ"י).

ההיגיון מאחורי ההחלטה פשוט: עם תחילת התחרות הצפויה ב-2021, ואולי אף קודם לכן, יזדקק הנמל החדש הנבנה בימים אלה לשירותים זהים.

בתנאי המכרז שהוציאה המדינה עבור הנמלים החדשים נכתב כי הם יבצעו את השירות, ולא ייאלצו להקים מחלקה חדשה ויקרה משלהם. לכאורה, ניתן היה להחליט כי המחלקה של הנמל הוותיק תעניק את שירותי הים לנמל החדש בתשלום, כפי שהיא עושה כיום עבור נמל מספנות ישראל הסמוך. עם זאת, החשש הוא כי אנשיה ירגישו כי הם מחויבים לנמל הוותיק, ולכן עוד עלולים לפגוע  בשירותים הנדרשים לנמל החדש.

כדי למנוע מצב כזה הוחלט כי המחלקה תצא מידי הנמל, ותעבור לשליטת חברת נמלי ישראל, שתקים עבור הרכש החדש חברה בת שתנהל אותו. בצורה הזו, נאמנותם של אנשי מחלקת הים לא תהיה לנמל החדש או הוותיק - אלא לחברה שלישית, נייטרלית, שתנהל את העובדה ותשלם את משכורותיהם. אותו נוהל אמור לחול גם על מחלקת הים של נמל אשדוד כשגם שם ייחתם הסכם הרפורמה.

המעבר יהיה סטטוטורי ולא פיזי. בפועל, העובדים ימשיכו באותה עבודה, באותו מיקום ותוך שימוש באותו ציוד שישודרג.

דרישות

לא מוותרים על הבונוס

אף שהעיקרון שעליו הסכימו כל הצדדים הרלוונטיים נראה פשוט, הביצוע אינו פשוט כלל. כאמור, זו מחלקה יקרה. על פי הערכות נמל חיפה, חנ"י תיאלץ לרכוש ציוד בעלות של כמה מיליוני שקלים. המדינה גם תשפה את הנמל על הפסד ההכנסות מפעילות מחלקת הים. ככל הנראה תשלם חנ"י לנמל חיפה בין 700 מיליון שקל למיליארד שקל. חנ"י גם תיאלץ לרכוש מכיסה לפחות שתי גוררות נוספות ויקרות לכל נמל, עבור כמות העבודה שתעלה. ייתכן שעם הזמן כוח האדם במחלקות גם יורחב.

מעבר העובדים דורש גם הוא תשומת לב, מכיוון שאלה אינם מתמסרים בקלות. בימים אלה נערכים הדיונים האחרונים לקראת סגירת הסכם העקרונות בחיפה, שייהפך בהמשך להסכם קיבוצי שיסדיר את תנאי העבודה החדשים בנמל.

בשיחות שהעובדים עורכים, בגיבוי ההסתדרות, עם הנהלת הנמל ומשרד האוצר והתחבורה, הם פועלים למיקסום תהליך ההעברה כך שיתפיח את כיסיהם לאורך שנים. בין היתר, דורשים העובדים להעלות מיד עם ההעברה את שכרם ב-3%.

ואולם שכרם של עובדי הנמל לא אמור לעלות לאחר הרפורמה, בין היתר מכיוון שמדובר ממילא בשיאני השכר במגזר הציבורי. השכר הממוצע בנמל חיפה הוא 30 אלף שקל לעובד, כששיאני השכר הם עובדי מחלקת הים.

במחלקה עובדים, לדוגמה, הנתבים המפורסמים, ששכרם החודשי הוא 100-80 אלף שקל, ועל אף השכר הגבוה ממילא, מבקשים העובדים לעלותו.

במקביל, הם לא מוותרים על בונוס ההפרטה הצפוי לעובדי הנמל, בסך 50 אלף שקל לעובד, שיתקבל עם מכירתו המתוכננת למשקיע אסטרטגי במהלך 2019. עובדי מחלקת הים טוענים כי הבונוס ניתן על שירותי עבר, ולא על שירותי עתיד - ולכן הוא מגיע גם להם. מכיוון שמדובר בכ-100 עובדים רק בנמל חיפה, הרי שהסכום יגיע לכ-5 מיליון שקל, שלא ברור מי ישלם, מכיוון שלא מדובר עוד בעובדי נמל.

עוד דורשים העובדים כי להסכם ייכנס סעיף מיוחד על פיו כי המדינה תהיה ערבה לאיתנות הפיננסית של חנ"י. חברת נמלי ישראל, שהוקמה כחברת גג עבור פיתוח נמלי הים, היא חברה ממשלתית שיצאה באחרונה לתהליך הנפקת אג"חים.

העובדים שאמורים לעבור אליה חוששים כי היא תופרט במוקדם או במאוחר, וכך תאבד את המטריה הפיננסית של מדינת ישראל. ככל הנראה, המדינה לא תוכל להתחייב על איתנות פיננסית של חברה שאינה ברשותה.

גורמים בנמל מעריכים כי על אף הדרישות האלה,בתוך זמן קצר ייסגר הסכם בין הצדדים, בעיקר מכיוון שיו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, שמשמש גורם ממתן, משתתף בדיונים האלה בעצמו.

כל הנושאים האחרים בתהליך הרפורמה כבר הושלמו, בהם ההחלטה על רשת הביטחון שתינתן לעובדים במידה שרמת העבודה תרד, תוכנית פרישה מרצון, תהליכי התייעלות ועוד. עם סגירת דיוני מחלקת הים יוכלו כל הצדדים להתפנות לניסוח ההסכם הקיבוצי, שיסיים סופית את התהליך. בנמל חיפה מניחים כי הדבר יקרה עד החגים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker