הרפורמה בחשמל עשויה להתבטל: עתירה לבג"ץ ושאלת מיסוי הפנסיה מעיבות על עתידה

על פי ההסכם בין המדינה לעובדי חברת החשמל, אחד התנאים להתקיימותו הוא קידום הרפורמה - כולל עקרונות המדיניות של שר האנרגיה, לצד השלמת החקיקה ואי-השתת המס על הפרשות הפנסיה לעובדים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עובדי חברת החשמל ברעננה
עבודות של חברת החשמל ברעננה. למצולמים אין קשר לכתבה

הרפורמה בחברת החשמל עשויה להתבטל אם בג"ץ יקבל את עתירת עמותת קהלת - הקובלת על ההגדרה של ההסכם בין המדינה לעובדי חברת החשמל כמסך מדיניות - נגד שר האנרגיה, או אם לא תיפתר המחלוקת בדבר מיסוי תשלומי הפנסיה לעובדים. זאת, בהתאם להסכם בין המדינה לעובדי חברת החשמל, שהוא חלק מהותי מהרפורמה. בהסכם מול העובדים נכתב כי אחד התנאים להתקיימותו הוא קידום הרפורמה - כולל עקרונות המדיניות של שר האנרגיה, לצד השלמת החקיקה ואי-השתת המס על הפרשות הפנסיה לעובדים.

הדיונים על מיסוי הפנסיה עוד לא יושבו, וברשות המסים נבחנות חלופות. לצדדים יש אפשרות ליישב את חילוקי הדעות עד נובמבר - המועד האחרון לכניסת ההסכם הקיבוצי לתוקף.

עם זאת, סביר להניח כי מה שמעניין את ההסתדרות זה שעלות הרפורמה - 7.1 מיליארד שקל - לא תגולגל על החברה כמקובל. לפיכך, ניתן להניח כי למרות ההסכם החתום, גם אם תתקבל עתירת קהלת, והממשלה תחליט לחלופין לממן את הרפורמה מתקציבה או מהלוואה שתיטול חברת חשמל, לא יבוטלו עיקרי הדברים שהוסכמו. אם הלוואה כזו אכן תילקח, הריבית עליה תוכר בתעריף כפי שנבחן בתחילת הדרך של גיבוש המהלך, ובכל מקרה - הרפורמה לא תבוטל.

עקרונות המדיניות של שטייניץ היו הבסיס החוקי, שאיפשר לרשות החשמל להשית על הציבור את עלות הרפורמה, בסך 7.1 מיליארד שקל, כפי שנחשף ב-TheMarker. בעקבות החשיפה הגיש פורום קהלת עתירה לבג"ץ, המופנה נגד קביעת שטייניץ שלפיה ההסכם הקיבוצי עם העובדים הוא "מסמך מדיניות".

סעיף 31 לחוק משק החשמל קובע כי תעריף החשמל ייקבע על ידי רשות החשמל, רשות עצמאית ובלתי תלויה, בהתאם לעקרון העלות: התעריף ישקף את עלותו של כל שירות בהליך ייצור והספקת החשמל - ואותו בלבד. זאת כדי להגן על הצרכנים, וכדי שלא יושפע מלחצים של גורמים בעלי כוח או אינטרס.

עם זאת, המחוקק קבע כי רשות החשמל תכיר גם בעלותם של עקרונות מדיניות שהשר רשאי לקבוע למשק החשמל. זאת כדי לאפשר התחשבות בהיבטי מדיניות רחבים ולהתאים את המשק לאתגרי העתיד. "בתעלול חסר תקדים, המרוקן מתוכנו את כל מנגנון הרגולציה העצמאית של משק החשמל, קבע השר כי ההסכם הקיבוצי כולו –  ובתוכו כמובן כל ההטבות שישולמו לעובדי החברה כדמי הסכמה לרפורמה – יחשב חלק מהמדיניות; ובכך כפה על הרשות להכליל את התשלומים הללו במסגרת חישוב עלות ייצור החשמל", טענו העותרים.

לדברי העותרים לבג"ץ, קביעת ההסכם הקיבוצי כולו כחלק ממדיניות השר היא פעולה שנעשתה בחוסר סמכות והנה בלתי חוקית, שכן לא זו מדיניות שעליה מדבר החוק, ושאותה מוסמך השר לקבוע באופן שישפיע על התעריף.

לא נפתרה המחלוקת על מיסוי התוספות

הסכם הרפורמה גם נחתם בלי שנפתרה המחלוקת סביב מיסוי התוספות לפנסיה. העובדים צפויים לקבל במסגרת הרפורמה הטבות בכ-6.5 מיליארד שקל, רובן ככולן בתשלומים לפנסיה. בדיונים בין הממשלה לחברה ולעובדים סוכם שהתשלומים יהיו נטו, ושיעוגנו כך בחקיקה. אלא שאז התערב מנהל רשות המסים, ערן יעקב, מי שהוביל את השיחות עם העובדים בכובעו הקודם כממונה על השכר במשרד האוצר, והודיע לצדדים שהתשלום הנו ארוע מס.

גם היועץ המשפטי לממשלה הודיע כי הוא מסרב להכליל את הפטור ממס בחקיקה. מבחינת העובדים קיימת חלופה של גלגול המס על הציבור דרך תעריף החשמל, אולם ספק אם תימצא הדרך המשפטית לביצוע המהלך.

אחד מיתרונות הרפורמה שהוצגו לציבור הוא התחייבות עובדי חברת חשמל לשקט תעשייתי למשך שמונה שנות מימושה. ואולם ההסכם שנחתם חושף כי הם שמרו על זכות השביתה במקרה יחיד, שבו לא ייחתם הסכם קיבוצי שיבטיח הפרשות מעסיק לעובדי דור ג' בחברה בשיעור 2.33% מהשכר הקובע לחישוב פיצויי פיטורים. כלומר, הרפורמה אינה מחסנת לחלוטין את החברה והמשק משביתות לשמונה שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker