"הזזת אסדת הגז של לוויתן תקבור את פיתוח המאגר ותגרום להחמרת זיהום האוויר"

לדברי מקור ממשלתי בכיר, ההחלטה על מיקום האסדה 10 ק"מ מהחוף היתה של צה''ל משיקולי ביטחון ■ בעבר התושבים הסכימו לכך והיא לא צפויה תפגע בבריאות הציבור

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאגר הגז תמר
מאגר הגז תמרצילום: תומר אפלבאום

המאבק להזזת אסדת הגז לווייתן, המתוכננת לקום 10 ק"מ מהחוף ללב ים, עלול לעכב את הזרמת הגז מלווייתן במשך שנים רבות, למנוע את סגירת התחנות הפחמיות בחדרה ובכך לפגוע בבריאות התושבים. זאת, בנוסף למאבק המשפטי הממושך שיתפתח על הפיצוי העצום לבעלי המאגר שהמדינה תידרש לשלם - כך אמר היום (ד') מקור ממשלתי בכיר ל-TheMarker.

"כל שינוי של מיקום יעצור את פיתוח לווייתן להרבה שנים וימנע סגירת הארובות הפחמיות בחדרה, לכן המשמעות הבריאותית של הצלחת המאבק להזזת האסדה היא הרת אסון", אמר המקור.

לדבריו, מיקום האסדה נקבע גם על ידי צה"ל. "הצבא אמר שיש יתרון גדול ומשמעותי למיקום אסדות בקרבה לחוף לעומת המים הכלכליים. עמדה זו הובעה בפנינו בדיונים ובחומרים מסווגים ושאינם מסווגים. אין מחלוקת שמשיקולי הגנה הצבא מעוניין באסדה במים הטריטוריאלים. ההתרשמות שלנו היתה שיש לצבא טענות כבדות משקל. בשם עמדה זו התקבלה ההחלטה על מיקום אסדת מאגר תמר בקרבת החוף ואסדת כריש-תנין, שפחות אסטרטגית, תמוקם רחוק יותר במים הכלכליים. מוסדות התכנון קבעו את המיקום המאפשר הקמת אסדות, לאחר שנבחנו היבטים ומיקומים רלוונטים. נשמעו התנגדויות, נערכו סקרי סביבה, התקבל אישור מערכת הביטחון ולבסוף התכנית אומצה על ידי הממשלה ב-2014".

על רקע עמדה זו התגבשה עמדת משרד האנרגיה ולפיה הפיתוח של שני המאגרים תמר ולוויתן יתבצע בקרבת החוף משיקולי הגנה. במקרה או שלא, שניהם נמצאים בבעלות מונופול הגז של נובל אנרג'י ו דלק , שגם זכה להטבות משמעותיות במסגרת מתווה הגז הממשלתי, תוך שהביא להתפטרות הממונה על ההגבלים העסקיים ולהחלפת יו''ר רשות החשמל שהתנגדו לו.

על פי החלטת משרד האנרגיה, מאגר כריש-תנין, שהזכויות לפיתוחו נמצאות בידי אנרג'יאן, לא ייהנה מהגנה דומה. "ההחלטה שהתקבלה בתיאום עם גורמי הביטחון קובעת שפיתוח כריש-תנין יהיה במים הכלכליים, וכולנו מבינים את המשמעויות. בניגוד למה שמשתמע מהפרסומים האחרונים, אין בחינה מחדש של זה", אמר המקור.

בהתייחסות לדברי משה (בוגי) יעלון, שאמר באחרונה כי לא התבקש להזיז את האסדה, אמר המקור כי אף אחד לא ביקש להזיז אותה, ומלכתחילה מ-2014 נקבע שתהיה במקומה הנוכחי. "כבר ב-2014 המיקום נקבע במים הטריטוריאליים במדף היבשתי, לרבות על ידי משרד הביטחון ורשויות מקומיות. לא מדויק לומר שהאסדה היתה במים הכלכליים והוזזה לחוף. נכון שאיש נובל אמר באחרונה שנובל היתה מוכנה לבחון חלופות, אולם התוכנית הנוכחית אושרה בכל מוסדות התכנון הרלוונטים, כולל על ידי נציגת משרד הביטחון".

במשרד האנרגיה מעוניינים שמאגר לוויתן יחובר כמה שיותר מהר לחוף משיקולי יתירות. העובדה שיש רק מאגר אחד המחובר לחוף מסוכנת ונובעת בעיקר מעמדת הממשלה, שלא כפתה צינור נוסף על נובל ודלק במתווה הגז הנדיב. מאז התקלה במאגר תמר, לפני כמעט שנה, שגבתה עלויות כלכליות ובריאותיות כבדות, גבר העניין במשרד האנרגיה לחבר את לוויתן לחוף כמה שיותר מהר. התקלה השביתה את המאגר לשבוע, ועלתה לממשלה כ-200 מיליון שקל בדלקים חלופיים מזהמים יותר ובפגיעה בבריאות הציבור.

גם מאבק התושבים הקודם ב-2010 להזזת צינור הגז של תמר לחוף אשקלון גרם לעיכוב בהגעת הגז ולשריפה של 15 מיליון טונות מזוט וסולר בשנה.

לדברי המקור, "אסדת הפיתוח של לוויתן הוזמנה, ויושקעו בה 2 מיליארד דולר. להזיז אותה זה נזק כלכלי אדיר, שיגמור את פיתוח המאגר להרבה שנים. המשמעות היא להעביר את האסדה לאוניה צפה, מהלך שיארך שלוש שנים. מי יפצה את נובל? יהיה מאבק משפטי שיקבור את כל העסק".

עוד אמר כי "נובל לא בחרה את המיקום לאסדה. הממשלה והמועצה לתכנון ובנייה קבעו את המיקום מול חוף דור. בעבר טענת התושבים היתה שנתנו לנובל לקבוע את התוכנית, ולכן ב-2011 משרד האנרגיה החליט שרק הממשלה תקדם את התוכנית. כולם תמכו בה, כולל התושבים. אי אפשר לומר עכשיו 'התחרטתי'. זה אירוע מטורף. לו היתה אינדיקציה לבעיה בריאותית היינו נותנים לה פתרון. בעמדה הזו תומכים גם משרד הגנת הסביבה והארגונים הירוקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker