בוגי יעלון: "לא הוריתי לקרב את אסדת לווייתן אל החוף משיקולים ביטחוניים"

שר הביטחון לשעבר סותר דיווח שהתפרסם בשבוע שעבר, שלפיו הצבא הורה לקרב את אסדת הפקת הגז של מאגר לווייתן אל חוף דור משיקולי ביטחון ■ דובר צה"ל: "הצבא העביר את המלצותיו שתומכות בקרבת המתקנים לחוף משיקולים ביטחוניים"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוגי יעלון
משה (בוגי) יעלוןצילום: מוטי מילרוד

שר הביטחון לשעבר, בוגי יעלון, סותר דיווח שהתפרסם בשבוע שעבר, שלפיו הצבא הורה לשנות את מיקום אסדת הפקת הגז של מאגר לווייתן ולקרבה אל חוף דור, משיקולי אבטחה וביטחון. במכתב ששלח לארגון "שומרי הבית", הפועל להרחקת האסדה מהחוף, כתב יעלון כי הופתע מהפרסומים, שלפיהם ההחלטה התקבלה משיקולים ביטחוניים.

"הופתעתי! לא הכרתי החלטה כזו כלל. הכרתי את התוכנית להקמת מתקן הפרדה על פלטפורמה ימית בסמיכות לקידוח לווייתן. ראיתי בקיומה של פלטפורמה כזו יתרון מבחינה ביטחונית, משום שספינות המגן שהחלטנו לרכוש כדי להגן על אסדות הגז בים התיכון, אמורות לתת כיסוי הגנתי לקידוח ולפלטפורמה כאחת", כתב יעלון.

יעלון הוסיף: "מבדיקה שערכתי עם בכירי משרד הביטחון בתקופה הנדונה, התברר שאיש מהם אינו מכיר פנייה כזו לבחינת העתקת מתקן ההפרדה מהפלטפורמה הימית, הסמוכה לאסדת הקידוח, לאסדה שתוקם במרחק כ-10 ק"מ מהחוף. אילו הנושא היה מובא בפני לבחינה ביטחונית, הייתי ממליץ על השארת התוכנית המקורית שהתבססה על פלטפורמה ימית סמוכה לקידוח לווייתן, ולא על הקמת אסדת הפרדה סמוכה לחוף".

במהלך סיור עיתונאים שערכה בשבוע שעבר נובל אנרג'י לאסדת הקידוח הנבנית כיום בטקסס, חזר ביני זומר, סגן נשיא נובל אנרג'י לעניינים אזוריים, האחראי על פרויקט לווייתן בישראל, על הגרסה, שלפיה הצבא תמך בקירוב האסדה אל החוף: "יש פעילים חברתיים שהתקבל אצלם הרושם שאפשר לקחת את הציוד על פלטפורמת ההפקה, ולהעביר אותו לעומק הים, לסירה. אבל זה לא כך – אי-אפשר לבצע שינויים. כל המערכת תוכננה בהתאם למיקום של האסדה. גם משרד הביטחון תמך במיקום האסדה על מנת שיוכלו להגן עליה", אמר זומר.

"מדוע בחור שר האנרגיה לסכן אזרחים?"

בעקבות דבריו של יעלון, ארגון שומרי הבית פנה אתמול (א') למבקר המדינה, ליועץ המשפטי לממשלה ולראש מינהל התכנון במשרד האוצר, בבקשה לבדוק את הסתירה הקיימת ואת הסיכונים הביטחוניים המהותיים, הנובעים ממיקום אסדת הפקה עבור מאגר הגז לווייתן בקרבת החוף.

בבקשה שהוגשה באמצעות עו"ד אילן יונש נכתב ביו היתר: "מאחר שידוע לנו כי מבחינה ביטחונית יש עדיפות ברורה ומבהקת להרחקת אסדת הטיפול מהחוף, נבקשכם לדאוג כי תילקח אחריות בעניין זה ויוסבר באופן ציבורי ופומבי מדוע בוחר שר האנרגיה לסכן אוכלוסייה אזרחית ואת המתקנים עצמם, למרות ההעדפה הביטחונית".

ארגון שומרי הבית פועל להרחקת אסדת הפקת הגז מלווייתן לעומק הים, כ-120 ק"מ מחופי ישראל ("מעל פי הבאר"), עקב התוכנית למקם אותה כ-10 ק"מ מהחוף. זאת, על רקע החשש כי מיקום האסדה במרחק קילומטרים ספורים מהחוף עלול לסכן את בריאות התושבים והסביבה. בין היתר נטען כי פליטות הגזים המזהמים, האספקה היבשתית של חומרי לוואי בצינור, וההזרמה של מים "מעובדים" מהאסדה לים עלולים לפגוע באוויר ובמי השתייה ממתקן ההתפלה הסמוך.

מדובר צה"ל נמסר: "במהלך תכנון פיתוח מאגרי הגז העביר צה"ל את המלצותיו שתומכות בקרבת המתקנים לחוף משיקולים ביטחוניים. כאמור, שיקולים אלה הם חלק ממכלול השיקולים הנלקחים בחשבון בפיתוח המאגר".

משותפות לווייתן נמסר: "תוכנית הפיתוח של לווייתן נקבעה בהתאם למדיניות שנקבעה ע״י גופי התכנון והממשלה ובהם גם גורמי הביטחון. התוכנית, ובכללה האסדה במיקומה המוסכם נוסחה בהתאם לתמא שאושרה ב-2014, הוגשה לממשלה בפברואר 2016 ובאפריל 2016 היא אף אושרה במועצה הארצית לתכנון ובנייה. בכל המועדים הללו משה יעלון שימש כשר בטחון. מתווה הפיתוח של לווייתן זוכה לתמיכה גורפת של מערכת הבטחון, ארגונים סביבתיים, מוסדות תכנון ורגולציה, מומחים מהאקדמיה ובג"ץ. כולם קבעו שלא נשקפת ממנו כל סכנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker