רשות החשמל מכנסת שולחן עגול לקידום מכירת תחנות הכוח של חברת החשמל

בינתיים מתעניינים ברכישה שחקנים קיימים במשק ■ כיל אמורה לקבל השבוע את רשיון ההפעלה לתחנת הכוח בסדום - לאחר אישור רשות החשמל

אורה קורן
תחנת כוח דוראד
תחנת הכוח דוראדצילום: אריאל גריפין / Griffi
אורה קורן

רשות החשמל החלה לקדם את מכירת אתרי הייצור של חברת החשמל הכלולים ברפורמה במשק החשמל שאושרה בכנסת באחרונה. הרשות זימנה שולחן עגול לשמיעת עמדות המתעניינים ולעדכונם לגבי יעדי הממשלה. התחנה הראשונה שתימכר היא אלון תבור שמיועד למכירה ב-2019. "מטרת הארוע היא שמיעת עמדות המשק לצורך גיבוש מכירת תחנת הכוח אלון תבור ותחנות עתידיות נוספות", ציינה הרשות.

רשות החשמל אמורה לפרסם את ההסדרים לרכישת התחנות ומכירת החשמל מהן שיקבעו את מידת האטרקטיביות של התחנות לרוכשים. עד כה הביעו עניין באירוע שחקנים שכבר פועלים בשוק הישראלי - היצרנים הפרטיים.

אתמול פירסמה חברת החשמל טיזר לקראת מכירת תחנת הכוח אלון תבור. מהטיזר עולה כי חברת החשמל מתנערת מאחריות לבעיות תפעוליות שעלולות להתעורר לאחר הרכישה ומציינת כי התחנות יימכרו כפי שהן, על כל בעיותיהן.

לפי חברת החשמל תנאי הסף לרוכשים כוללים נסיון מוכח בתפעול תחנות כוח, יכולת פיננסית איתנה ואישור מרשות ההגבלים. המכירה תהיה ללא הסכם לרכישת גז של חברת החשמל והרוכש יידרש להעסיק 50-40  עובדים של החברה כמושאלים למשך חמש שנים. הרוכש ישא בעלויות השכר המלאות שלהם כולל התנאים הנילווים כחשמל חינם.

לוח הזמנים למכירה כולל הגשת הצעות לא מחייבות עד ינואר 2019, בחינת ההצעות על ידי הרגולטור עד מארס 2019. משתתפים שייבחרו יגישו הצעות מחייבות עד יוני 2016 והזוכה יוכרז "זמן קצר" לאחר מכן. תהליך העברת התחנה יושלם תוך ארבעה חודשים לאחר פרסום הזכיה לקראת סוף 2019.

כיל קיבלה אישור לתחנת הכוח בסדום

בתוך כך נודע כי רשות החשמל אישרה, לאחר עיכובים, את הפעלת תחנת הכוח של כיל בסדום. לאחר קבלת אישור משר האנרגיה, יובל שטייניץ, נראה כי השבוע תוכל התחנה להתחיל לפעול מיידית.

הפעלת התחנה מתעכבת כשנה וחצי מסיבות טכניות, לפי מקורות במשק החשמל. לדבריהם, רשות החשמל ביטלה ארוע השקה של התחנה לפני כמה שבועות לאחר שמצאה כי קיימות עדיין בעיות טכניות.

כיל תייצר לעצמה את החשמל ישירות ותיפסק כנראה התקשרותה עם OPC ודוראד. הזיכיון של כיל בים המלח יסתיים ב-2030 אולם תחנת הכוח תוכל להמשיך לעבוד מעבר לכך, והמדינה תצטרך לשקלל את עלות הקמת התחנה בהסדרת הזכיון החדש.

התחנה תייצר 230 מגוואט בקו גנרציה, ותקבל את אספקת הגז שלה ממונופול הגז באמצעות מאגר תמר ולאחר מכן מחברת אנרג'יאן, בעלת הזכויות במאגר כריש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker