הרפורמה במשק החשמל אושרה בכנסת: הציבור יממן אותה ב-7 מיליארד שקל

הרפורמה כוללת שורת צעדים להקטנת חלקה של חברת חשמל ביצור החשמל במשק ומיקודה בפיתוח רשת ההולכה אולם יעילותה שנויה במחלוקת ■ בג''ץ אמור לדון בעתירה נגד חוקיות המימון הציבורי ■ השר שטייניץ: זה אירוע הסטורי

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובדי חברת החשמל
אורה קורן

הרפורמה במשק החשמל שיעילותה שנויה במחלוקת אושרה בכנסת. הרפורמה כוללת שורת צעדים להקטנת חלקה של חברת חשמל ביצור החשמל במשק ומיקודה בפיתוח רשת ההולכה אולם יעילותה שנויה במחלוקת. הרפורמה תעלה 7.1 מיליארד שקל שהציבור יממן באופן חריג דרך תעריף החשמל.

עתירה של פורום קהלת נגד חוקיות הטלת המימון על הציבור הוגשה באחרונה לבג''ץ. בהסתדרות ממתינים לסיכום עם רשות המסים שימנע את ההכרה בתוספות הפנסיה לעובדים במיליארדי שקלים כאירוע מס. אישור הסעיף הוא תנאי למימוש הרפורמה. אתמול (ד') נמסר מרשות המיסים כי המגעים מתקדמים.

עוד כוללת הרפורמה מכירת חלק מאתרי הייצור של חברת חשמל והקמת שני אתרי יצור חדשים על ידה, הוצאת ניהול המערכת מהחברה, פתיחת מקטע אספקת החשמל לתחרות, שינוי מבני בחברת חשמל תוך של פרישת 1,800 עובדים. כחלק מהרפורמה שכבת הניהול הבכירה תעבור לחוזים אישיים, מערכות ההולכה והחלוקה יישארו בחברה כמונופול טבעי, ויושקעו בהן מיליארדי שקלים בשדרוג  ובשיפור מערך השירות ללקוחות החברה.

שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר כי "הלילה התרחש בכנסת אירוע היסטורי לאחר שהכנסת אישרה את הרפורמה בחשמל ועיגנה אותה בחקיקה. ישראל תפתח בשנים הקרובות משק חשמל יעיל ומודרני שבו לא יהיה יותר ועד עובדים עם היד על השאלטר".

יפתח רון טל יו''ר חברת חשמל אמר כי "כל אזרח ישראלי ייהנה מהשקעה בתשתיות, פתיחת השוק לתחרות והתייעלות חברת חשמל".

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר כי "הרפורמה הגדולה במשק יוצאת לדרך, תוך שמירה על האיתנות הפיננסית של חברת החשמל ודאגה לזכויות העובדים. בזכות האחריות הרבה שהפגינו עובדי חברת החשמל בתהליך, הצלחנו להגיע לרפורמה טובה ומאוזנת וכתוצאה מכך כל הציבור הישראלי ירוויח משק אנרגיה יעיל ומתקדם יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker