אחרי כישלון המחטף: ועדת הכלכלה אישרה את הרפורמה בחשמל

לחברת החשמל הוצעו בוועדת הכלכלה ויתורים מופלגים, הכוללים אפשרות להגדיל תפוקה ולהחליף תחנות פחמיות לכאלה הפועלות באמצעות גז טבעי ■ מקור ממשלתי בכיר: "ההצעה לא מקובלת ותרד מהפרק"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת הכוח של חברת חשמל בחדרהצילום: אייל טואג

ועדת הכלכלה אישרה היום (ה') את הרפורמה בחשמל לקריאה שנייה ושלישית בכנסת. רגע לפני האישור התחוללה דרמה, כאשר הממשלה הציעה, בניגוד לרוח הרפורמה עליה הוסכם, להגדיל את ייצור החשמל של חברת החשמל. בהמשך נסוגה הממשלה מההצעה, שחוללה "מהומת אלוהים" - כפי שאמר מנכ''ל משרד האנרגיה, אודי אדירי.

ההצעה היתה לאפשר לחברת החשמל להחליף לגז את כל התחנות הפחמיות בחדרה ובאשקלון. המשמעות: החברה תגדיל את היצור בכ-3,000 מגוואט מ-30% על פי התכנית המקורית ל-40%.דרמה בדיוני הרפורמה בחברת החשמל בוועדת הכלכלה התחוללה הבוקר (ה'). משרד האנרגיה הציע להגדיל עוד יותר את ייצור החשמל של חברת החשמל, ולאפשר לה להחליף את כל התחנות הפחמיות בחדרה ובאשקלון לתחנות המופעלות בגז. המשמעות היא כי החברה תגדיל את הייצור בכ-3,000 מגוואט, ותפוקת החשמל שלה מכלל ייצור החשמל במשק תעלה מ-30% על פי התוכנית המקורית ל-40%.

על פי התוכנית המקורית חברת החשמל צריכה לרדת בייצור, ולהתמקד בפיתוח רשת ההולכה והחלוקה. הצעת הוויתור לחברת חשמל הגיעה לאחר שנדחתה דרישתה להכיר בה מונופול בהולכה במסגרת חוק משק החשמל. כך אמרו היום מקורבים הבקיאים בדיוני הוועדה.

בנוסח התיקון שהוצע היום, נכתב כי "אם הורו השרים - בהתייעצות עם הרשות והממונה על ההגבלים העסקיים מטעמים של איכות הסביבה – להסב את יחידות הייצור 5 ו-6 שבאתר אורות רבין ויחידות הייצור באתר רוטנברג, כך שיפעלו באמצעות גז טבעי....ההסבה של יחידת ייצור תחל רק לאחר שקבעה הרשות את משך החיים ההנדסי של אותה יחידת ייצור".

בדיון אמר יו''ר הוועדה איתן כבל כי לא ראה נוסח כזה כלל. עם זאת, חבר הכנסת רועי פולקמן אמר כי "חשוב לשר (כפי הנראה כיוון לשר האוצר משה כחלון, שפולקמן נמנה על מפלגתו, א''ק) להסב תחנות פחמיות לגז. יכול להיות שלא צריך את הסעיף הזה, נוודא שזה לא פוגע ברפורמה ולא מגדיל את הניצולת של חברת החשמל". לדבריו, הסעיף עבר ליעוץ משפטי כדי לוודא שאינו פוגע בעקרונות הרפורמה.

כבל השיב לפולקמן כי "אחת הרגליים המרכזיות של הרפורמה היא הגדלת התחרות ומכירת התחנות. גם אם תונח לפתחי הצעה שמדברת על הסבה, שתהווה פגיעה מופחתת בסביבה, אני בעד, אבל בלי שזה ישנה את המהות של הרפורמה".

בממשלה ניסו לרכך את ההשפעה הדרמטית של השינוי המוצע, כשטענו כי מדובר בחלופה בלבד ולא בהצעה חד-משמעית להקמת תחנות גז חדשות של חברת החשמל, וכי על כן לא מדובר בשינוי מהותי לרפורמה. לעומתם טענו מתנגדי ההצעה כי מדובר בהיתממות, וכי ההצעה הנה מחטף של הרגע האחרון לטובת חברת החשמל.

עם זאת, מקור ממשלתי בכיר שביקש שלא להזדהות אמר כבר בשעות הבוקר כי ההצעה יורדת מהפרק. המקור מסר כי "הנוסח של הבוקר היה הצעה שלא מקובלת על משרד האוצר וגם משרד האנרגיה הסכים שלא צריך את זה. סוכם שזה יורד". בסופו של דבר ההצעה אכן התבטלה, והוועדה אישרה את הרפורמה בהתאם למתווה המקורי שעליו הסכימה הממשלה בתחילת יוני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker