אורה קורן

הדיונים לאישור שינויי החקיקה הנדרשים למימוש הרפורמה בחשמל התחילו היום (ג') בוועדת הכלכלה של הכנסת. בתחילת הדיונים אמר יו"ר הוועדה, איתן כבל (המחנה הציוני), כי בכוונתו להשלים את אישור הרפורמה עד צהרי יום חמישי הקרוב. לדבריו, "הדבר החשוב הוא לשרת את אזרחי ישראל, שיידעו שצפויה להיות תחרות אמיתית - שהם ירגישו בכיסיהם. אם זה לא יקרה, כולנו הפסדנו".

הצרכנים אכן ירגישו את הרפורמה בכיסם, אך באופן מנוגד לדבריו של כבל: הציבור צפוי לממן את הרפורמה ב-7.1 מיליארד שקל בשמונה השנים הבאות. בכך הוא יממן את שלל ההטבות שיינתנו לעובדי חברת החשמל במקום שהחברה תממן אותן - כפי סוכם בין הממשלה, ההסתדרות והחברה. אתמול הוגשה עתירה לבג''ץ בנוגע לסעיף זה בדיוק. העתירה עלולה לעכב את תהליך האישור, אף שהממשלה לוחצת על כבל לקידום מהיר שלו. 

אודי אדירי, מנכ''ל משרד האנרגיה, אמר כי "יש דרמה והוצאה משמעותית של החשמל לתחרות, נראה הרבה שחקנים חדשים, נראה תחרות יפה, יש התעניינות בחו''ל". לדבריו, חברת החשמל תייצר כ-30% מהחשמל במשק בסוף התהליך - לעומת כ-70% כיום.

לדברי אדירי, "החידוש ברפורמה עבור הצרכנים טמון בכך שלקוחות ביתיים יוכלו מעשית להחליף את חברת חשמל כספק. במסגרת הרפורמה נפתח את התחום לתחרות. זה יאפשר מתן שירותים נוספים לצרכן. ייתכן, למשל, שספק יציע להתקין מתקן סולארי על הגג כחלק מתהליך של התייעלות אנרגטית או אגירת אנרגיה". עם זאת, בדיון התברר כי מחיר החשמל לצרכן לא יהיה פתוח לתחרות, וכי הצרכן הביתי יקבל בכל מקרה חשמל במחיר המפוקח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker