עתירה לבג"ץ נגד הרפורמה בחשמל: אין לשר שטייניץ סמכות להטיל את העלות על הצרכנים

התובעים מפורום קהלת טוענים כי הגדרת הרפורמה כחלק מ"עקרונות מדיניות" אינה ראויה, וכי היא קודמה ללא חוות דעת של רשות החברות הממשלתיות - כמתחייב בחוק

אורה קורן
שר האנרגיה, יובל שטייניץ
שר האנרגיה, יובל שטייניץצילום: תומר אפלבאום

פורום קהלת הגיש היום (ב') עתירה לבג"ץ נגד הרפורמה בחברת חשמל. בעתירה נטען כי אין לשר האנרגיה, יובל שטייניץ, סמכות להטיל את העלות המופלגת של הרפורמה על הציבור הרחב. לטענת העותרים, עורכי הדין מאיר בוחניק ואריאל ארליך, "זו פעולה בלתי חוקית ונטולת סמכות שעשה שטייניץ, כדי שיוכל להשית את עלויות הרפורמה – הטבות כספיות מופלגות ויוצאות דופן שניתנות לעובדי חברת החשמל כדמי הסכמה ליישום הרפורמה – על ציבור הצרכנים".

הרפורמה תעלה כ-7.1 מיליארד שקל, מהם 6.4 מיליארד שקל פיצוי והטבות לעובדים ו-700 מיליון שקל עלויות שחברת חשמל מעריכה שיושתו עליה למימוש הרפורמה. שטייניץ נקט מהלך פורמלי כשאיפשר להשית על הצרכנים את עלות הרפורמה, בניגוד לרפורמות אחרות במשק שמומנו על ידי החברות בסיוע הממשלה. הרפורמה אושרה בממשלה, והשבוע אמורה לעבוד למרתון דיונים בוועדת הכלכלה לאישור השינויים בחוק, שיאפשרו את הוצאתה לפועל.

על פי העתירה, סעיף 31 לחוק משק החשמל קובע כי תעריף החשמל ייקבע על ידי רשות החשמל, רשות עצמאית ובלתי תלויה, בהתאם לעקרון העלות: התעריף ישקף את עלותו של כל שירות בהליך ייצור ואספקת החשמל, ואותו בלבד. זאת כדי להגן על הצרכנים, וכדי שלא יושפע מחיר החשמל מלחצים של גורמים בעלי כוח או אינטרס.

עם זאת, קבע המחוקק כי רשות החשמל תכיר גם בעלותם של "עקרונות מדיניות" שהשר רשאי לקבוע למשק החשמל. המטרה היא לאפשר התחשבות בהיבטי מדיניות רחבים ולהתאים את המשק לאתגרי העתיד.

"בתעלול חסר תקדים, המרוקן מתוכנו את כל מנגנון הרגולציה העצמאית של משק החשמל, קבע השר כי ההסכם הקיבוצי כולו – ובתוכו כמובן כל ההטבות שישולמו לעובדי החברה כדמי הסכמה לרפורמה – ייחשב חלק מ'המדיניות'; ובכך כפה על הרשות להכליל את התשלומים הללו במסגרת חישוב עלות ייצור החשמל", טענו התובעים.

לדבריהם, קביעת ההסכם הקיבוצי כולו כחלק ממדיניות השר היא פעולה חסרת סמכות ובלתי חוקית, שכן לא זו המדיניות שעליה מדבר החוק ושאותה מוסמך השר לקבוע באופן שישפיע על התעריף. עוד טוענים העותרים כי לקידום הרפורמה חסרה חוות דעת של רשות החברות הממשלתיות, כמתחייב בחוק החברות הממשלתיות. לדבריהם, המחוקק קבע הליך ספציפי לאישור החלטות מסוימות של חברות ממשלתיות, כדוגמת הרפורמה הנוכחית בחברת חשמל.

לטענתם, "הממשלה פטרה עצמה מעיון בחוות דעת מהרשות קודם אישור החלטות חברת החשמל. הממשלה עשתה זאת בכך שציינה בדברי ההסבר להחלטתה כי דברי ההסבר הללו עצמם מהווים חוות דעת".

העותרים טוענים כי נדרשת בחוק חוות דעת של רשות החברות הממשלתיות לחתימת ההסכם הקיבוצי, שמחייב ומגביל את הממשלה כבעלת מניות בחברה. "החובה שקבע המחוקק להקדים חוות דעת מרשות החברות קודם קבלת ההחלטה נועדה להגן על הציבור מפני פעולות בלתי אחראיות של הממשלה, ולוודא כי החלטות יתקבלו בכובד ראש, באחריות, ועל סמך כלל המידע והשיקולים הרלוונטיים", הוסיפו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker