דיל כחלון-ניסנקורן הושלם: בוטל הדיון בהגבלת זכות השביתה

שופטי בג"ץ הודיעו הערב כי לא ידונו בעתירות שהוגשו נגד שביתות המונופולים במשק - לאחר שהמדינה דיווחה כי סיכמה על רפורמה בחברת החשמל, וכי תסתפק בכך

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון ואבי ניסנקורן
משה כחלון ואבי ניסנקורןצילום: מוטי מילרוד

הרכב שופטי בג''ץ החליט היום (ד') לאמץ את ההסכם בין המדינה, חברת חשמל וההסתדרות - שבמסגרתו אושרה רפורמה בחברת חשמל בתמורה לביטול עתירת המדינה לבג''ץ נגד השביתות הלא מרוסנות של המונופולים הגדולים במשק. הסכם זה גובה ב"דילים" שסוכמו בין יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, לבין שר האוצר משה כחלון - ובין כחלון לראש הממשלה, בנימין נתניהו. 

שופט בית המשפט העליון, עוזי פוגלמן, פסק כי עתירת המדינה להגבלת זכות השביתה - תימחק, וכך תימחק גם עתירת יצרני החשמל הפרטי בנושא. זאת, לאחר שאלה טענו כי אינם צד לרפורמה, ולכן על בית המשפט להמשיך ולדון בעתירתם נגד התנכלות המונופול למתחריו. 

"אין בידינו להיעתר לבקשת היצרנים הפרטיים להמשיך לברר עתירתם", כתב פוגלמן. לדברי השופט, עתירתם נהפכה תיאורטית לאחר שהמדינה וההסתדרות סיכמו עוד כי פסקי הדין של בית הדין הארצי לעבודה - שהתירו לעובדי חברת החשמל לשבות - יבוטלו אף הם. 

לפי החלטת בית המשפט, הסעד שביקשו היצרנים והמדינה הושג במלואו מעת שניתן תוקף לרפורמה במשק החשמל. עוד נימק כי המדינה הבהירה כי בשלב זה אין עיצומים נגד היצרנים הפרטיים כך שאין סכסוך שיש לדון בו.

ההסתדרות הציבה לה ליעד לבטל את הדיון בבג''ץ בהגבלת זכות השביתה - והצליחה להשיג יעד זה אף שהרפורמה בחשמל עדיין לא אושרה בכנסת, על שינויי החקיקה הנדרשים. מקורבים לחברת חשמל אמרו כי גם בחברה ממתינים לחקיקה, ולמעט אסיפות הסברה לא מתבצעים מהלכים בלתי הפיכים לקידום הרפורמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker