משקים אנד פרטנרס בוחנת פיתוח שדה סולארי בצפון ב-100 מיליון שקל

החברה חנכה בסוף השבוע פרויקט סולארי עם שבט תרבין בנגב בכ-70 מיליון שקל, ומתכננת להכפיל את ההשקעה ולפתח שדה נוסף בצפון ■ מאיר צור, תנועת המושבים: "הענף הסולארי הוא ללא ספק הזדמנות כלכלית מעולה עבורנו"

אורה קורן
שדה סולארי
שדה סולאריצילום: EDF-EN ישראל

משבר המים מעודד חקלאים לעבור מגידולי פירות וירקות לפיתוח שדות סולאריים. חברת משקים & פרטנרס, שבבעלות משקי אנרגיה המשותפת למשקי הדרום ומשקי הקיבוצים, מתכננת הקמת שדה סולארי בצפון עם משקי הגליל העליון בהשקעה משוערת של עד 100 מיליון שקל. בנוסף, בוחנת החברה הכפלה של השדה הסולארי שלה שנחנך בסוף השבוע במגזר הבדואי, ומנהלת מגעים לצירוף משקי בית שאן לשורותיה. 

"בגליל העליון יש 30 אלף דונם פוטנציאליים שניתן להפוך לשדות סולאריים, שיוכלו להפיק 3,000 מגה-ואט בשעות השיא בהשקעה של מיליון דולר למגה-ואט", אמר בסוף השבוע ל-TheMarker חן מלמד, יו''ר משקים & פרטנרס. "לא נממש את כל הפוטנציאל, אבל יתאפשר להגיע בטוח זמן קרוב לפיתוח 100-50 מגה-ואט בהשקעה של עד 100 מיליון דולר. אנחנו בשלב בחינת הפוטנציאל", הוסיף.

לדבריו, החברה מנהלת מגעים עם משקי עמק בית שאן לשילובם כשותפים במשקים & פרטנרס. משקי הגליל העליון לא יצטרפו לחברה האם, מכיוון שהעדיפו להקים חברה משותפת נפרדת שתתמקד רק בגליל העליון. בנוסף לחברה המשותפת שהקימה משקים & פרטנרס עם משקי הגליל העליון היא מנהלת מגעים עם משקי עמק בית שאן שיכנסו לשותפות איתה.

השדה הסולארי של שבט תראבין יחובר לרשת עוד השנה

בכנס בנושא אנרגיות מתחדשות שנערך בנגב בסוף השבוע על רקע שילובם של בדואים משבט תראבין בהפקת חשמל סולארי, ציינה החברה את תחילת העבודות להקמת השדה הסולארי הראשון בשטח שבט תראבין בנגב. השדה ישתרע על 150 דונם שחכרה מהשבט ל-23 שנה ובכוונתה להשקיע בפיתוח כ-70 מיליון שקל. השדה ייצר חשמל בהיקף של כ-10 מגה-ואט, ועל פי התוכניות הוא צפוי להתחבר לרשת החשמל עד סוף 2018. בכוונת החברה להכפיל לפחות את השדה בהסכם חדש עם בני השבט באותם היקפים.

שחר בן מויאל, מנכ"ל משקים & פרטרנס אמר בכנס, כי "אנחנו שמחים שסוף סוף, לאחר תהליכי ייזום ופיתוח ארוכים ומורכבים הפרויקט הגיע לשלבי הקמה. אנחנו גאים להיות החברה החלוצה בתחום הסולארי במגזר הבדואי ומברכים על שיתוף הפעולה המוצלח עם משפחת תראבין".

נציג בעלי הקרקע, מוסא תראבין, אמר כי "החברה הבדואית רואה עצמה כחלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית, וגאה להיות חלק מפרויקט תשתית לאומית במדינת ישראל. אנו מאמינים שנכון לחנך את דור העתיד לעבור לצריכה של אנרגיה נקייה, ומקווים שפרויקט זה יעודד רבים וטובים בחברה הבדואית להשתלב בפרויקטים כאלה ואחרים בתחומי האנרגיה והתשתיות".  

החסם בפיתוח חשמל סולארי בדרום הוא הקיבולת של רשת ההולכה של החשמל, שחברת חשמל לא פיתחה כנדרש בשנים האחרונות. "אחת הבעיות הקשות בדרום שרשת החשמל עמוסה לגמרי ולכן אנחנו מרחיבים את שיתופי הפעולה שלנו לאזורי אחרים", אמר מלמד.

חן מלמד, יו"ר משקים & פרטנרס
חן מלמד, יו"ר משקים & פרטנרסצילום: דרור סיתהכל

הזדמנות טובה למושבניקים

השינויים במערך המים במשק כתוצאה מהבצורת ומשינוי מדיניות הממשלה בנושא בארות פרטיות, שהעלה את מחיר המים לחקלאים בגליל, מובילים לחיפוש אחר מקורות פרנסה חדשים. החשמל הסולארי נראה הזדמנות חדשה.

גם תנועת המושבים קיימה בשבוע שעבר כנס בנושא ההזדמנויות הכלכליות בענף הסולארי ואנרגיות מתחדשות במרחב הכפרי בהשתתפות בכירי רשות החשמל ומומחים. לכנס הגיעו למעלה מ-200 חברי מושבים.

בתנועה ציינו כי הענף הסולארי הוא הזדמנות ממשית וכלכלית למושבניקים להשתמש במבנים החקלאיים הקיימים, הסככות ובתי האריזה, ועתה גם בגגות בתיהם, לייצור אנרגיה הסולארית כדי לייצר חשמל, דבר המהווה גם פוטנציאל הכנסה לאחר יציאתם לפנסיה.

מזכ״ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, אמר כי "דור המייסדים הקים את המושבים והקיבוצים, כשלנגד עיניהם שמירה על קרקעות המדינה וייצור חקלאי עצמאי. החקלאות היא עדיין פעילות מרכזית במושבים, ואנו גאים בה. אנחנו מבינים את החשיבות שבהתאמת החקלאות לכלכלה החדשה, ולכן מקפידים להתייעל ולהתפתח. במקביל, ברור לנו שהמושבים והקיבוצים צריכים למצוא פעילויות נוספות שאינן חקלאיות כדי לבסס את כלכלתם הפרטית. הענף הסולארי והאנרגיה המתחדשת הן ללא ספק הזדמנות כלכלית מעולה עבורנו. יש לנו הזדמנות לקדם את נושא האנרגיה הסולארית, המתחדשת והירוקה במרחב הכפרי יותר מאשר בכל מקום אחר".

לדבריו, "הרוח הגבית שאנחנו מקבלים מהמדינה וקידום התוכנית מצד רשות החשמל חשובות מאוד. גם אנחנו בתנועת המושבים רואים אחריות בפעילות שלנו לקידום העניין והפצת הבשורה הסולארית. חשוב להטמיע את הרגולציה כדי שניכנס לייצור מקומי מיידי".

ממשלת ישראל הציבה לעצמה יעד של 10% ייצור חשמל באנרגיה מתחדשת עד 2020 ו-17% עד ל-2030, זאת כחלק מהתחייבויותיה להפחתת פליטות גזי חממה בוועידת פריס.

יו"ר רשות החשמל, ד"ר אסף אילת, אמר בכנס תנועת המושבים כי "בכוונתנו לעמוד ביעדי הממשלה. מדינת ישראל מאמינה שהחשמל צריך להיות כמה שיותר מבוזר. זה חוסך לטווח הארוך בנייה של רשת, זה דבר צרכני - ואנחנו פועלים לביזור בעיקר במרחב הכפרי, שבו קיימים שטחים רבים והחקלאים עוסקים ופועלים במקומות מבוזרים. החידוש הוא שאפשר לשים פאנלים סולאריים על הגגות - ולא רק על הקרקע. בשיתוף עם גורמי ממשלה ניסינו להסיר את החסמים במיסוי ובהסדרה".

אילת ציין כי "בשנים האחרונות קיימות שלוש מגמות במשק החשמל: הראשונה היא מעבר לאנרגיות ירוקות, כשלאנרגיות הסולריות המתחדשות הרבה יתרונות על פני הישנות והגז; השנייה היא מגמת הביזור - פעם ייצרנו חשמל במתקנים גדולים, כמו חדרה ואשקלון, וכיום המגמה היא לייצר חשמל במפעלים קטנים ומפוזרים. דבר זה מהווה יתרון ברמת הביטחון והחירום - קשה להוריד שאלטר אחד או לפגוע באספקה; המגמה השלישית היא עצמאות הצרכן - אנחנו רואים ערך בצרכן אקטיבי שמייצר לעצמו אנרגיות ואף מוכר. אנחנו רואים במושבים לקוחות עיקריים וחשובים בזכות ההתאמה למגמות ולטכנולוגיות החדשות, ולכן חשוב לנו להמריץ אותם להשתלב בעולמות הסולריים החדשים שרשות החשמל מציעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker