אנרג'יאן תבצע קידוח חיפוש בשטח הצפוני של מאגר כריש

הקידוח יתבצע במארס 2019 בעלות של כ-20 מיליון דולר - ויהיה ראשון מבין שבעה קידוחים שהחברה שוקלת לבצע ■ ההחלטה לקדוח בכריש צפון נעשית בהתאם לאסטרטגיית פעילות החיפוש של אנרג'יאן - שעיקרה חיפושי גז ונפט בסמוך למאגרים קיימים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדות תמר וים תטיסצילום: AMIR COHEN/רויטרס
אורה קורן

חברת אנרג'יאן נפט וגז, הנסחרת ברשימת הפרימיום בבורסת לונדון, הודיעה הבוקר (ב') כי דירקטוריון החברה אישר ביצוע קידוח חיפוש ראשון בשטח הצפוני של מאגר כריש (כריש צפון) מול חופי ישראל. ביצוע הקידוח מתוכנן לסוף מארס 2019, בכפוף לאישורים הנדרשים. הקידוח יהיה ראשון מבין שבעה קידוחים שהחברה שוקלת לבצע, בהתאם לחוזה שחתמה עם חברת סטנה קידוחים. 

כריש צפון ממוקם בשטח חזקת כריש של אנרג'יאן, ומתוכנן לקידוח לפני ביצוע שלושת קידוחי הפיתוח של מאגר כריש המרכזי (כריש עיקרי). עלות הקידוח צפויה להסתכם ב-25-15 מיליון דולר. על פי דו"ח הערכה עצמאי של חברת  NSAI CPR ההולנדית, במאגר קיים פוטנציאל של כ-33.5 BCM גז טבעי, ו-14 מיליון חביות נפט קל. הזכויות במאגר כריש נמצאות בבעלות מלאה (100%) של אנרג'יאן ישראל, שבשליטת קבוצת אנרג'יאן (70%).

ההחלטה לקדוח בכריש צפון נעשית בהתאם לאסטרטגיית פעילות החיפוש של אנרג'יאן, שעיקרה חיפושי גז ונפט בסמוך למאגרים קיימים. בדרך זו, במקרה של תגלית ניתן להתחבר באופן יעיל ומהיר למתקן החברה שנועד לטפל בגז ממאגר כריש העיקרי, שנבנה עם קיבולת טיפול שנתית של 8 BCM עם צנרת המחוברת למתקן, ושמתוכננת להזרים גז בתחילת 2021.

אנרג'יאן בוחנת אפשרות לבצע קידוחי חיפוש נוספים. אחת האפשרויות שנבחנות נמצא בשטח כריש מזרח, שבתחום חזקת כריש ושטח 4, בבלוק 12, שבו זכתה החברה ב-2017 במכרז רישיונות החיפוש של משרד האנרגיה. קידוחי החיפוש הנוספים מתוכננים לאחר ביצוע תוכנית קידוח פיתוח לשלוש בארות מהמאגר המוכח כריש עיקרי.

מגעים עם הרשות הפלסטינית

מתיוס ריגאס, מנכ"ל אנרג'יאן נפט וגז, אמר כי "קידוח כריש צפון נבחר בשל מיקומו האטרקטיבי, שיאפשר לנו לנצל כל פוטנציאל אפשרי מהתגליות לצד פיתוח המאגר הקיים. מאגר כריש יפותח לאחר גיוס מלוא המימון וחתימת 12 חוזים לאספקת גז בהיקף שנתי מובטח של 4.2 BCM לתקופה ממוצעת של 16 שנה".

אתמול נחשף ב-TheMarker, כי אנרג'יאן מנהלת מגעים עם הרשות הפלסטינית לפיתוח מאגר הגז מול חופי עזה, המכיל על פי הערכות 35-30 BCM. הפיתוח יחויב באישור ממשלת ישראל, שמיאנה בעבר להעניקו מחשש שהכנסותיו יממנו פעולות טרור.

אנרג'יאן מתמקדת בפעילות חיפוש והפקה במזרח התיכון, ומחזיקה ב-13 רישיונות בישראל, יוון והאזור האדריאטי. באוגוסט 2017 החברה קיבלה אישור הממשלה לתוכנית הפיתוח של פרויקט הדגל כריש-תנין, לאחר גיוס מימון מלא לפרויקט, המתוכנן להזרים גז באמצעות מתקן FPSO.

ביוון החברה מקדמת תוכנית השקעה ופיתוח להגדלת הייצור משדות הנפט של פרינוס ופרינוס בצפון, ופיתוח שדה הנפט של אפסילון, הממוקם במפרץ קאוואלה שבצפון יוון. לאנרג'אן חמישה רישיונות חיפושים מחוץ לישראל, וכן רישיון הפקה ל-25 שנה בבלוק קטקולו במערב יוון, ופוטנציאל חיפוש נוסף ברישיונות האחרים של החברה במערב יוון ובמונטנגרו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker