שביעות רצון, אדישות וביקורת אחת: כך התקבלו המלצות ועדת אדירי בשוק הגז

מקורות במונופול הגז הביעו שביעות רצון מהיציבות הרגולטורית שמאפשרת את המשך המגעים ליצוא גז, ואילו אחרים טענו כי ללא הרחבת ההקלות למאגרים בינוניים תתקשה הממשלה למשוך משקיעים חדשים

אורה קורן
גז קידוח
גז קידוחצילום: אלבטרוס – צילומי

המלצות ועדת אדירי למשק הגז הטבעי שמקורו בים התקבלו אתמול (ג') בתערובת של שביעות רצון, אדישות וביקורת. שביעות הרצון היתה מאי שינוי הרגולציה לשחקנים ומחמש שנות הוודאות שהן מעניקות. האדישות נבעה מסיבה דומה של "אין שינוי דרמטי". הביקורת התייחסה להגבלות שיוטלו על שחקנים חדשים שיגלו מאגרים בינוניים וטענה שיש להקל עליהם.

אתמול פירסמה הוועדה בראשות מנכ''ל משרד האנרגיה אודי אדירי את המלצותיה. במסגרת זו הצביע אדירי על אחת הבעיות המדאיגות בתחום חיפושי הגז הימיים בישראל, היעדר תגליות גז חדשות בחמש השנים האחרונות. "התובנות העיקריות שהתבססנו עליהן כוללות מצב מטריד שמ-2013 עד היום לא היתה אקספלורציה חדשה במשק הגז (גילוי שדות חדשים)", אמר.

לדבריו, הוועדה ניסתה בהמלצותיה לאזן בין הביקוש הצפוי במשק לגז לבין הצורך לעודד יזמים להיכנס לחיפושי גז בישראל. אחד הכישלונות של משרד האנרגיה בשנה החולפת היה המכרז לחיפוש מאגרים ימיים שפירסם לפני כשנה במסגרתו נכנסה רק חברה חדשה אחת למרוץ, תאגיד הודי, לצד אנרג'יאן שכבר פועלת כאן. המשרד סימן כיעד להכניס מתמודדים חדשים במיכרזים הבאים.

האיזון בין הביקוש העתידי לאטרקטיביות החיפושים שנקטה הוועדה התבטא בכך, שהיא פטרה מאגרים עד 50 BCM מהצורך להשקיע בצינור שיתחבר לחוף. בנוסף, מאגרים עד 25 BCM לא יחויבו לספק גז למשק הישראלי ויוכלו לייצא את כולו.

לגבי מאגרים גדולים יותר הוועדה החמירה בחובת אספקת הגז למשק הישראלי אך הקלה בהשקעה בצנרת לחוף.

מאגרים בנפח של 100-26 BCM חויבו לספק לשוק הישראלי 40% מהגז לעומת 25% בועדת צמח. מאגרים בנפח של 200-100 BCM יספקו 50% לעומת 40% בוועדת צמח. מאגרים מעל 200 BCM יספקו 55% לעומת 50% בועדת צמח.

ועדת צמח חייבה כל שדה גז בחיבור לחוף. ועדת אדירי חייבה בחיבור מיידי רק מאגר של מעל 200 BCM. מאגר עד 50 BCM כאמור אינו מחויב בחיבור ומאגר חדש של 200-50 BCM יחויב בחיבור לפי שיקול דעתו של הממונה לענייני נפט שיקבע עמדתו לפי מצב עמידת המאגרים האחרים באספקה בשעות העומס.

"כדי שיהיו יותר מתמודדים בחיפושי הגז החדשים, הוועדה היתה צריכה להקטין עוד יותר את החובות על מאגרים בינוניים", אמר מקור במשק האנרגיה. "ככל שהמאגר קטן יותר, גזירות החלות עליו מקטינות את כדאיות ההשקעות הגדולות בחיפושי הגז. הרעיון של כל מה שקשור במאגרים זה שהכדאיות עולה ככל שההשקעה יורדת. ביטול חובת חיבור לארץ מקטין הוצאה והאטרקטיביות של מאגרים קטנים ובינונים עולה", הוסיף. מקור נוסף אמר כי בעלי מאגרים עד 100 BCM יבקשו בשימוע שייערך להמלצות הועדה לפטור אותם מחובת חיבור לחוף ומהחובה לספק חלק מהגז לשוק הישראלי.

מקור במונופול הגז של החברות נובל אנרג'י ודלק אמר כי ההמלצות משאירות לשותפות את האפשרות לייצא ללא שינוי מהתכנון המקורי ממאגר לווייתן. לדבריו, הוודאות לחמש השנים הבאות בעלת חשיבות גדולה, ההחלטות לא שינו את מכסת היצוא ומאפשרות להמשיך לחתום על חוזי היצוא המתוכננים מלווייתן. דלק דיווחה באחרונה על משא ומתן מתקדם ליצוא גז בהיקפים גדולים למצרים.

עמית מור, מנכ''ל אקו אנרג'י יעוץ כלכלי אסטרטגי ומרצה במרכז הבינתחומי הרצליה אמר בתגובה להמלצות הוועדה, כי "ההמלצות בכיוון הנכון, אולם רצוי וחשוב שבעשור הקרוב, כל תגלית נוספת מעבר לרזרבות שהוחלט להקצות לשוק המקומי - כ-500 BCM - ניתן יהיה לייצא כשיתאפשר (מבחינת הלקוחות בחו"ל; א"ק). כמויות הגז המיועדות לשוק המקומי בשלב זה גדולות מאוד ויאפשרו את כל שימושי המשק גם בהנחות אופטימיות של חדירה מהירה של רכב חשמלי. בעוד כעשור רצוי יהיה לבחון החלטה זו מחדש".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker