הממשלה: מכסות יצוא הגז יישארו ללא שינוי

מאגרים קטנים יהיו פטורים מאספקת גז לשוק המקומי ומחיבור צנרת לחוף

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדיריצילום: תומר אפלבאום
אורה קורן

מכסות יצוא הגז שעליהן החליטה הממשלה ב-2013, בעבות המלצות ועדת צמח, יישארו על כנן - כך המליצה ועדה בין משרדת שכוננה על מנת לעדכן את מכסות היצוא. בנוסף, הוועדה קבעה שיש לבחון את המשך ההתקשרות של חברת החשמל עם אניית הגז הנוזלי.

לדברי אודי אדירי, מנכ"ל משרד האנרגיה, נפח הגז שישאר לשוק המקומי יהיה 500BCM עד 2042.

אדירי מוסיף כי "בעת בחינת אישורי יצוא נבטיח אספקת ביקוש שעתי של הגז. כלומר, ברגע שתגיע בקשה לחוזה יצוא ארוך טווח, נבטיח כי האישור לא יפגע במענה למחסור שעתי באספקת הגז".

בסוגיית חובת האספקה למשק הישראלי ישנם שינויי קלים שמוגדרים במשרד האנרגיה "טכנים בלבד" לעומת המלצות ועדת צמח. ההמלצות של ועדת אדירי קובעות כי מאגר בהיקף נמוך מ-25 BCM פטור מחובת אספקה למשק. מאגר בהיקף של 100BCM-25BCM BCM יחויב לספק למשק 40% מהכמות. מאגר בהיקף של 200BCM-100BCM יחויב לספק 50% מהכמות ומאגר של יותר מ-200BCM יחויב לספק 55% מהכמות.

אדירי הוסיף כי הוועדה בדקה עתודות, חובת אספקה מינימלית לכל מאגר, וחיבור המאגרים לחוף. רוב עבודת הצוות כללה ניתוחים חיצוניים לגבי צפי, אקספלורציה בשנים האחרונות, תרחישי ביקוש לגז טבעי והביקושים לא רק ברמה שנתית - אלא גם שעתית.

שר האנרגיה, יובל שטייניץ אמר כי "הצוות הביא בחשבון את חזון האנרגיה הנקייה, שלפיו יותר מ-80% מהתחבורה בעתיד תבוסס על התנעה חשמלית, ויותר מ-80% מהחשמל ייוצר מגז טבעי. מטרתנו היא למצוא את האיזון הנכון בין צורכי המשק המקומי לבין תמרוץ לחיפוש וגילוי של שדות חדשים, שהוא בלתי אפשרי ללא אופציית הייצוא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker