איתן כבל: הרפורמה בחשמל תעבור בוועדת הכלכלה - אבל עם שינויים

כבל: "אנחנו לא חותמת גומי, כל סעיפי הרפורמה ייבחנו" ■ אבי ניסנקורן: "מה שחשוב זה לא אם מחיר החשמל יירד עוד שנתיים, אלא איך ייראה משק החשמל עוד עשור"

אורה קורן
יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל
יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבלצילום: אוליבייה פיטוסי

"הרפורמה בחשמל תעבור בוועדת הכלכלה כי היא חיונית למשק, אבל אנחנו לא חותמת גומי", כך אמר היום (ג') יו''ר ועדת הכלכלה איתן כבל בכנס רשות החשמל שנערך בירושלים. הרפורמה שאושרה בממשלה כרוכה בשינויי חקיקה, ולכן תגיע ככל הנראה לדיון בוועדת הכלכלה (יש אפשרות שתגיע לוועדת הכספים במקום).

"הרפורמה גדולה מסך חלקיה. אי אפשר לחשוב על משק החשמל בלי הרפורמה", אמר כבל. לדבריו, כל הסעיפים ברפורמה ייבחנו - החל מנטל חובות העתק בסך עשרות מיליארדי שקלים המונחים לפתחה של חברת חשמל, ועד מצב העובדים והתחרות במשק. כבל הוסיף כי בכנסת יש לא מעט הסתיגויות מהרפורמה. "אני יודע שהכל תפור בתפירה מדויקת, אך לא כל החוכמה ניתנה לאלה שעסקו במלאכה", אמר.

בתשובה לשאלה מדוע הצרכנים צריכים לממן את הרפורמה אמר כבל כי "ועדת הכלכלה היא הוועדה של הצרכנים. אני יכול לומר שבמה שתלוי בי אין מחוקק בכנסת שבנושאי צרכנות עשה למען הציבור יותר ממני. הטענה הזו מונחת על השולחן. אנחנו מבינים את העניין, אבל צריך לראות את התמונה השלמה. הרפורמה חייבת לעבור. לכן כך יהיה ונעשה את המיטב כדי שהדברים יקרו".

"הרפורמה קשה להסתדרות"

יו''ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן התייחס גם הוא לביקורת על המחיר שישלמו הצרכנים וחזר על האמירה כי "כל המימון של הרפורמה בא מפרישת עובדים" וכי הרפורמה היא לטובת הצרכנים. בפועל, המימון יגיע גם מהצרכנים - דרך תעריף החשמל.

בהמשך אמר ניסנקורן כי "השיח לא צריך להיות אם מחיר החשמל יירד עוד שנתיים, אלא איך ייראה משק החשמל עוד עשור. אני מניח שהורדת מחירי הגז שתגולגל כולה לצרכנים בזכות הרפורמה תוריד את המחיר לצרכן בשנים הקרובות. ביקשתי ברפורמה ליצור איזונים, לא להעביר את הכוח לטייקונים, פורום יצרנים פרטיים שכל השיקול שלהם הוא כלכלי. הרפורמה מאוזנת בין הראייה הציבורית לפרטית. חלילה שהיינו הולכים לכיוון שכל הכוח עובר מיידית לגורמים פרטיים. אנחנו עושים את זה בצורה ממותנת".

לדברי ניסנקורן, מבחינת ההסתדרות זו רפורמה קשה. "מצבת העובדים הקבועים יורדת מ-8,600 ל-6,400. גם עם תנאי פרישה טובים לאנשים קשה ללכת הביתה. זו הסכמה שלנו למכור 4.5 תחנות. חברה ממשלתית תנהל את התחרות בייצור עם 230 עובדים שעוברים לחברה חדשה. זו רפורמה קשה לעובדים אבל הכרחית לחברת חשמל ולמשק החשמל.

"כשהגענו למסקנה שזה הכרחי, ושיש נכונות לפשרות קשות משני הצדדים החלטנו להתקדם להחלטות. זו רפורמה שההצלחה והחקיקה שלה היא מסר שאפשר לעשות דברים אחרת בשיתוף - כי אנחנו או בכלכלה שמקבלים החלטות יחד, או בכלכלה לעומתית של מריבות והתוצאה לא מיטבית. זו אחת הרפורמות שבה אין מנצח ומנוצח ועושים מה שטוב למשק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker