שטייניץ: תחום הדלק לא השתנה מימי גונן שגב - ולכן עלול להיות חשוף לפיגוע איראני

שר האנרגיה: "אנחנו לא מופתעים מכך ששירותי המודיעין האיראניים התעניינו במשק האנרגיה שלנו" ■ צוות אדירי לבחינת מדיניות משק הגז הימי: מכסת יצוא הגז לא תגדל נוכח הביקוש הגבוה לגז שצפוי במשק

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גונן שגב בצאתו מהכלא, ב-2007
גונן שגב בצאתו מהכלא, ב-2007צילום: רוני שיצר / ג'יני
אורה קורן

משק האנרגיה נחשב יעד פיגוע מועדף של איראן בשנים האחרונות, ולכן גיוס שר האנרגיה לשעבר גונן שגב כסוכן מודיעין איראני אינו מפתיע - כך אמר הבוקר (ג') שר האנרגיה, יובל שטייניץ בכנס רשות החשמל שנערך בירושלים.

לדבריו, משק האנרגיה השתנה באופן ניכר ב-25 השנים האחרונות מאז כיהן שגב כשר אנרגיה, למעט בתחום הדלק. כתוצאה מכך, נראה כי משק הדלק הוא התחום שבו עלולה להיות פגיעה בביטחון הישראלי כתוצאה מפרשת הריגול האיראני שנחשף באיחור בעייתי של שש שנים.

"נבדוק עם הגורמים המוסמכים מה נאמר (על ידי שגב לאיראנים, א"ק) בנושא האנרגיה", אמר שטייניץ. "אני מניח שלא הרבה. השוק השתנה מאוד, רק משק הדלק נותר דומה. אנחנו לא מופתעים מכך ששירותי המודיעין האיראניים התעניינו במשק האנרגיה שלנו. אנחנו מביאים בחשבון שאויבינו מבינים שהמשק הכי חשוב תמיד זה המשק שמספק את הדברים החיוניים ביותר לכולם – אנרגיה ומים", הוסיף.

לדבריו, בשלוש השנים האחרונות לראשונה בתולדות משרד האנרגיה שמים דגש גדול על ביטחון אנרגטי בהיבטים של הגנת סייבר ואספקה. "יזמתי כמה דיוני קבינט בנושא הגנה על מתקני הגז והמים שלנו. אנחנו משקיעים מיליארדים במשך כמה שנים בחיזוק הביטחון האנרגטי, בהגנה ובגיבוי וביכולת התאוששות במידה שמשק האנרגיה שלנו יותקף כחלק ממערכה כוללת", אמר.

"אנחנו בהשקעה לא קטנה גם בתחום הסייבר. אנחנו הראשונים בעולם שפתחנו מפקדת סייבר יעודית להגנה על משק האנרגיה, צמודה לרשות הסייבר הלאומית בבאר שבע. בשבוע הבא נחתום הסכם מחקר ופיתוח עם ארה"ב, שיכלול את תחום הגנת הסייבר על משק האנרגיה", הוסיף.

מכסת יצוא הגז תישאר על כנה

שר האנרגיה, יובל שטייניץ
שר האנרגיה, יובל שטייניץצילום: מרק ישראל סלם

במקביל, משרד האנרגיה צפוי לפרסם היום את המלצות צוות אדירי בנושא מדיניות משק הגז הימי. הצוות צפוי להמליץ להשאיר על כנה את מכסת יצוא הגז ממאגרי הגז הימיים. זאת אף שהיקף המאגרים המוכח כיום גדול מזה שהיה ב-2012, כשגובשו המלצות ועדת צמח שקבעו את היקף היצוא הראוי לעומת היתרה הנדרשת למשק.

ההחלטה נובעת מהצפי לגידול ניכר בצריכת החשמל בישראל לפי הערכות רשות החשמל והצורך בהקמה של 12-10 תחנות כוח חדשות מבוססות על גז. המלצות הוועדה יכללו מכסות יצוא ממאגרים שונים בהתאם לגדלם והיבטים הקשורים לחיבור המאגרים לחוף.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker