מפת הדרכים של משק החשמל: השוק הפרטי יידרש להשקיע 15 מיליארד דולר עד 2030

רשות החשמל טוענת כי על אף המאגרים הקיימים, הגידול בביקוש לגז עלול לגרום למחסור של 2%–3% ב-2030 ■ יו"ר הרשות, אסף אילת: "יש לוודא כי קיבולת הגז לחוף מספקת, וכן להבטיח יתירות בהספקת הגז"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 תחנת רוטנברג של חברת החשמל באשקלון
אורה קורן

רשות החשמל מתריעה כי צנרת הגז הימי המתוכננת עלולה שלא להספיק לצורכי משק האנרגיה הצומחים במהירות. לפיכך מציעה הרשות לשקול התבססות על אונייה מגזזת (שמכילה גז נוזלי) נוספת לצד מאגרי הגז הימיים. הרשות מתריעה כי הביקוש העולה לחשמל עלול להוביל לחידוש התבססות על ייצור בפחם ובמזוט ללא היערכות נכונה לשימוש באנרגיות מזהמות פחות. הדברים כלולים במפת הדרכים שמפרסמת בימים אלה רשות החשמל לשימוע ציבורי.

המסמך מסכם את הצרכים העיקריים של מקטע הייצור במשק החשמל עד 2030 ואת הצפי לעמידה ביעדים שקבעה הממשלה למשק החשמל עד אז. המסמך מהווה חלק מתוכנית האב הכוללת של משק האנרגיה שמקדם משרד האנרגיה.

לפי רשות החשמל, מאגרי כריש, תנין ולווייתן שיצטרפו למאגר תמר בשנים הבאות אמנם יעניקו יתירות, אולם מסתמן כי לקראת 2030 הגידול בביקוש השעתי לגז יוביל למחסור של 2%–3% בקיבולת הולכת הגז הטבעי למערכת הארצית. המחסור יגדל בעשור שלאחר 2030. ללא אונייה מגזזת יידרש המשק לחזור לייצור בפחם ובסולר.

"כדי ליישם מדיניות של סגירה או הסבת יחידות ייצור חשמל פחמיות, יש לוודא כי קיבולת הגז לחוף מספקת, וכן להבטיח יתירות בהספקת הגז", ציין יו"ר רשות החשמל, אסף אילת.

אסדת קידוח במאגר הגז כרישצילום: AMIR COHEN/רויטרס

רשות החשמל מעריכה כי לאור הצורך בתוספת מתקני ייצור חשמל, ההשקעה הכוללת שתידרש על ידי השוק הפרטי עד לסוף העשור הבא להקמת מתקני ייצור בגז ומתקני אנרגיה מתחדשת תגיע לכ–15 מיליארד דולר. מחצית מהסכום יושקע בהקמת 10–12 תחנות כוח על בסיס גז, והמחצית השנייה באנרגיות מתחדשות.

לפי תחזיות חברת החשמל ובנק ישראל, הביקוש לחשמל צפוי לגדול בקצב שנתי של כ–2.7%, לעומת קצב של כ–1.7% בלבד הנדרש לשם עמידה ביעד ההתייעלות האנרגטית שקבעה הממשלה. קצב גידול הביקוש עשוי להיות גבוה אף יותר, למשל כתוצאה משילוב מואץ של רכב חשמלי. לכן, יש חשיבות רבה להקטנת קצב עליית הביקוש ולהמשך קידום ההתייעלות האנרגטית. ההתייעלות האנרגטית היא אחד הכישלונות של משרד האנרגיה, שרחוק מעמידה ביעדים שהציב לעצמו. הרשות מביעה הסתייגות מהאפשרות שהממשלה תעמוד בהמשך ביעדי ההתייעלות האנרגטית, וממליצה לא להסתמך עליה בתכנון הייצור, אלא להיערך להקמת מלוא ההספק הנדרש.

תמהיל הדלקים צפוי לכלול ב–2030 70% ייצור בגז, 17% אנרגיה ממקורות מתחדשים ו–13% ייצור בפחם. הטכנולוגיה המתפתחת מאפשרת אגירת אנרגיה בשעות ביקוש נמוך, ושימוש בה כשהביקוש בשיא מהווה חלק מתכנון המשק.

יו"ר רשות החשמל, אסף אילתצילום: עופר וקנין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker