"המשק מפסיד מיליארדים בשנה בהיעדר תוכנית אב למשק האנרגיה"

בביקורת נוקבת על משרד האנרגיה אמר הכלכלן הראשי ב-BDO כי משק האנרגיה סובל מתת-השקעות ברשת הולכת החשמל, עיכוב בפרישת רשת חלוקת הגז הטבעי ואי-עמידה ביעדי אנרגיות מתחדשות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה סולארי במשמר הנגבצילום: EDF-EN ישראל

הכלכלן הראשי של משרד רואי החשבון והייעוץ העסקי BDO, חן הרצוג, מתח היום (ג') ביקורת נוקבת על משרד האנרגיה. הרצוג התמקד בפיגור בפיתוח תשתיות בתחומי אנרגיה ומים, ואמר כי "אין תוכנית אב למשק האנרגיה והתוצאה היא תת-השקעות ברשת הולכת החשמל. זה מוביל לעיכוב בפרישת רשת חלוקת הגז הטבעי ואי-עמידה ביעדי אנרגיות מתחדשות". את הדברים אמר הרצוג בכנס האנרגיה השנתי שיזמו התאחדות התעשיינים, פורום יצרני החשמל הפרטיים, איגוד תעשיות אנרגיה ירוקה לישראל ואיגוד תעשיות חיפוש הנפט והגז בישראל.

לדברי הרצוג, "שר האנרגיה הציג חזון מרשים למשק האנרגיה, אבל חזון זה לא מספיק. כדי שהמגזר העסקי יוכל להשקיע את מיליארדי השקלים הנדרשים למימוש החזון צריך תוכנית כוללת למשק האנרגיה, חייבים ליצור ודאות ולהסדיר רגולציה תומכת".

הוא הוסיף כי כניסת הגז הטבעי וירידת מחירי האנרגיות המתחדשות יוצרים הזדמנות למעבר למקורות אנרגיה עצמיים וירוקים. ואולם, השקעות חסר בתשתיות האנרגיה מהוות חסם למעבר זה. ב-2018 רק 40% מצריכת האנרגיה היתה ממקורות עצמיים - גז ואנרגיות מתחדשות. 

"לפי אומדני BDO, אפשר וכדאי כלכלית להכפיל את הייצור ממקורות עצמיים, אבל נדרשת תוכנית לאומית", אמר הרצוג. "חייבים לחשב מסלול מחדש. אי-אפשר להמשיך להתנהל לפי תוכניות ישנות שגובשו בעבר. המשק הלאומי מפסיד מיליארדים בגלל היעדר תכנון מוסדר למשק האנרגיה. חייבים להפסיק את שיטת הניהול דרך משברים ולהאיץ השקעות בתשתיות אנרגיה: הולכת ייצור חשמל, חלוקת גז, אנרגיות מתחדשות, הפחתת פחם, התפלה ותשתית לרכב חשמלי ורכב כבד בגז טבעי דחוס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker