סוף לתחרות: תשובה ירכוש את צינור הגז ממצרים

דלק במגעים לרכישת מניות בסך 200 מיליון דולר מקבוצת EMG המתחרה - כדי להזרים גז בצינור מאשקלון למצרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

שותפות הגז דלק קידוחים, שבשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, נערכת לרכישת זכויות בקבוצת EMG המתחרה, בהשקעה של 200 מיליון דולר.

דלק זקוקה לצינור על מנת לייצא את הגז ממאגרי תמר ולווייתן למצרים - בלי להזדקק להנחת צינור חדש. עם זאת, הצינור מאל עריש לאשקלון היה האפשרות היחידה לייבוא גז זול ממצרים שיתחרה במונופול נובל-דלק בישראל.

אסדת קידוח תמר
אסדת קידוח תמרצילום: אלבטרוס צילומי אוויר

הבוקר (ב') דיווחה השותפות לבורסה על זימון אסיפה מיוחדת של בעלי יחידות ההשתתפות, במטרה לאשר לה להימנע מחלוקת רווחים, לצורך השקעתם ברכישת זכויות בחברת EMG. מההודעה עולה כי בכוונת השותפות לסכם עם יתר שותפי תמר ולווייתן את סכום השתתפותם בעסקה הפוטנציאלית, וזאת עד למועד השלמתה.

ברקע לרכישה הזו עומדים שני הסכמים שנחתמו בפברואר האחרון בין דלק קידוחים ונובל אנרג'י לקבוצת דולפינוס המצרית, ובמרכזם יצוא גז טבעי למצרים מהפרויקטים תמר ולוויתן.

דלק קידוחים מציינת בהודעתה כי על מנת שמכירת הגז הטבעי לדולפינוס תתממש, יש להסדיר, בין היתר את השימוש בתשתיות להולכת גז טבעי למצרים (בין אם בדרך של שימוש בצינור של EMG, ובין אם בדרך אחרת). "על רקע זה, מנהלת השותפות משאים ומתנים עם בעלי הזכויות השונים ב-EMG לרכישת זכויות ב-EMG, על מנת לאפשר את הזרמת הגז הטבעי ממצרים לישראל", נכתב בהודעה.

שותפות דלק קידוחים עוסקת בחיפושי נפט וגז, ומחזיקה בכ-45% משדה הגז לווייתן, כ-22% משדה הגז תמר וכ-48% משדה הגז ים תטיס.

רשות ההגבלים עשויה להתערב

רכישת צינור הגז של EMG על ידי דלק עשויה לעורר שאלה הגבלית. אמנם הרכישה נועדה ליצוא הגז למצרים כפי שמסבירים בדלק, אך הצינור מגיע לא רק למצרים אלא גם לישראל, לחוף אשקלון.

בעבר, שימש הצינור ליבוא גז ממצרים. למרות שנראה כי בשלב זה הסיכוי שישראל תייבא גז מהמדינה אפסי -  אין לדעת מה יהיה המצב בעתיד. אם יתעורר הצורך ביבוא גז מצרי כגיבוי במקרה של תקלה, דלק תשלוט גם בו בנוסף לשליטתה בשני המאגרים הגדולים, תמר ולויתן. בנוסף, ברגע שמאגר תמר יתחבר לצינור הגז, דלק תוכל להזרים ממנו גז ביעילות רבה לחוף ולכאורה להציף את השוק הישראלי.

בעקבות עסקת היצוא לדולפינוס בחנו בדלק שלוש חלופות ליצוא למצרים. דרך צינור הגז של EMG תוך רכישת חלק ממנו או את כולו; הזרמת הגז בדרך עוקפת לירדן וממנה בצינור הירדני-מצרי; או בניית צינור חדש מניצנה או מכרם שלום, למצרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker