פרשנות |

"נגיד שכחלון עשה שתי רפורמות, ממילא הציבור לא מבין שבחשמל הוא ישלם"

הציבור ישלם 7.1 מיליארד שקל למימון הטבות לחברת החשמל ■ שר האוצר כחלון, שר האנרגיה שטייניץ ורה"מ נתניהו הם האחראים הראשיים ■ הפוליטיקאים סבורים כנראה שהציבור ממילא לא מבין שהוא שוב יוצא הפראייר התורן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישיבת הממשלה על הרפורמה בחשמל, היום. מימין: מנכ"ל האוצר שי באב"ד, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, שר האוצר משה כחלון ושר האנרגיה יובל שטייניץ
מימין: מנכ"ל האוצר שי באב"ד, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, שר האוצר משה כחלון ושר האנרגיה יובל שטייניץ צילום: עופר וקנין

הרפורמה במשק החשמל, שבמסגרתה ישלם הציבור 7.1 מיליארד שקל למימון ההטבות לעובדי חברת חשמל ופעולות שתבצע החברה, עברה היום (א') פה אחד בישיבת הממשלה. את העול העצום הזה על הציבור השית לא אחר מאשר שר האוצר, משה כחלון, שמוכר דווקא כשר החברתי בממשלה, ותומך ברפורמות ''נטו'' שמיועדות להקטין את הנטל על הציבור.

לצדו אחראי להשתת הנטל חסר התקדים על הציבור שר האנרגיה, יובל שטייניץ, ומעליהם אחראי גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהעניק תמיכה לרפורמה בישיבת הממשלה חרף מגרעותיה הרבות. כשחברה עושה רפורמה, לא נהוג לראותה מעבירה את העלות לצרכניה. גם חברות ממשלתיות, כדוגמת התעשיה האוירית ותעש, עברו רפורמה שמומנה ממקורותיהן, בתוספת תמיכה ישירה או עקיפה מתקציב המדינה.

מדוע במקרה של חברת חשמל הוחלט שהציבור יממן אותה? כי זה היה נוח לפוליטיקאים, שרוצים שאלפי עובדי חברת חשמל ומשפחותיהם יצביעו עבורם בבחירות הבאות, כי הפוליטיקאים לא רוצים קיצוץ רחבי בתקציביהם למימון הרפורמה, כי החברה לא רצתה לקחת הלוואה למימון חלק מהרפורמה וכי רשות החשמל לא הגנה במרץ רב יותר על הצרכנים. במלים אחרות, קולה של גב' כהן מחדרה נעלם בבליל הפוליטי.

נראה שהפוליטיקאים סבורים שהציבור ממילא לא מבין את הפרטים ואין די כלי תקשורת שמסוגלים להעביר לו את המסר המורכב בעל המשמעות הפשוטה, שהוא שוב יוצא הפראייר התורן של הפוליטיקאים. הם הרי כבר החלו למכור לו שקרים בלי למצמץ. כמו האמירה של שטייניץ שהציבור לא יממן את הרפורמה מכיוון שהיא תממן את עצמה. ושבטווח בינוני וארוך מחיר החשמל אפילו יירד. ואף אחד לא יספר לו שהמחיר לא יירד לפי החוק, כי שטייניץ אישר בכתב שלא להכליל בהורדת מחיר החשמל את החיסכון בסעיף עלויות עובדים בחברת חשמל. כלומר הציבור יממן 6.4 מיליארד שקל לעובדי חברת חשמל, מהעובדים החזקים במשק ועוד 700 מליון שקל לחברת חשמל – המונופול החזק במשק.

כמו שאומרים מקורות במשרד האוצר, מה שמעניין את קברניטי הרפורמה זה "שאפשר יהיה לומר בבחירות הבאות שכחלון עשה שתי רפורמות, בסלולר ובחשמל. אז מה אם בסלולר הוא הוריד מחיר לצרכן ובחשמל הטיל את המימון על הציבור בהיקף עצום? ממילא הציבור לא מבין את זה".

הרפורמה אמורה לעבור כעת לאישור ועדת הכספים או ועדת הכלכלה. מעניין אם שם יהיה מישהו שיזכיר מי ישלם את מחירה. באווירת הדילים המקובלת, יו''ר הועדה יוכל לצאת בהצהרה שהוא לא יכול להעביר כך את הרפורמה; משרד האוצר ימצא דרך להגדיל את התקציב במסלול ממוקד בבוחריו, או להיענות לדרישה אחרת שלא קשורה כלל לרפורמה  - והיא תעבור בדיל פוליטי קלאסי. זהו, לצערנו, פרצופה של הפוליטיקה הישראלית. וזה עוד לפני דיון בחסרונות ענייניים של הרפורמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker