הרפורמה בחברת החשמל: אלה השינויים שידרשו שרי הבית היהודי

בישיבת הממשלה שתיערך מחר יביעו השרים הסתייגות משני סעיפים ברפורמת החשמל - ויבקשו לשנותם ■ הרפורמה היתה אמורה לעבור בממשלה כבר ביום ראשון שעבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נפתלי בנטצילום: מוטי מילרוד

שרי מפלגת הבית היהודי צפויים להציג בישיבת הממשלה שתיערך מחר (א') הסתייגות משני סעיפים ברפורמת החשמל שתוצג בפני הממשלה — ולבקש לשנותם.

הסתייגויות אלה נולדו אחרי שבשבוע החולף קיים יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, פגישות עם שר האנרגיה יובל שטייניץ, מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי והממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, כדי לדיון על המתווה הרפורמה.

הסתייגות אחת נוגעת לחלק ברפורמת החשמל הנוגע לתוכנית הולכת החשמל: על פי המתווה הנוכחי, חברת החשמל תישאר מונופול בתחום הולכת החשמל, תוך שהיא אמורה להשקיע בשיפור תשתיות ההולכה כדי לאפשר את בנייתן של תחנות כוח פרטיות. החשש הגדול של הבית היהודי בנושא זה הוא שלחברת החשמל אין תמריץ אמיתי לפרוש את מערכת הולכת החשמל הנדרשת לתחנות הפרטיות.

הסתייגות נוספת שתביע המפלגה בישיבה נוגעת לבלעדיות שתקבל חברת החשמל בנושא התקנת המונים החכמים אצל הצרכנים. גם הסתייגות זו נובעת מכך שאין כל תמריץ שיניע את חברת החשמל לשתף את המידע שהיא תאסוף מהמונים עם המתחרים הפרטיים שאמורים לקום לה.

רפורמת החשמל היתה אמורה לעבור בממשלה כבר ביום ראשון בשבוע שעבר. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, דחה את הצגתה בגלל היעדרותו של שר האוצר, משה כחלון, שישב שבעה על אמו.

מעבר להסתייגויות האלה סימן השאלה הגדול נוגע לעמדתו של נתניהו בנוגע לרפורמה. כמה שרי ממשלה העריכו כי נתניהו אינו מרגיש בנוח עם מתווה הרפורמה הנוכחי, וכי עדיין לא אמר את המלה האחרונה בנוגע לסעיפיה. התחושה הזאת נשענה על הדחייה של שבוע בהצבעה על הרפורמה ועל הדרך שבה דיבר נתניהו בישיבת הסיעה ביום שני האחרון — שבה הוא הכריז כי הדבר החשוב ברפורמה הוא פתיחת השוק החשמל לתחרות והפחתת הרגולציה — בלי שביאר אם הרפורמה הנוכחית אכן מגשימה זאת.

כמה חברי כנסת מהליכוד הביעו בישיבת הסיעה את התנגדותם לרפורמת החשמל — אלא שהם עשו זאת בשקט, מן הספסלים האחוריים, שכן רובם המכריע אינו מהין לצאת בפומבי נגדה. "לא יוצאים נגד שר מהמפלגה", הם הסבירו, כשהם מכוונים בכך לשר שטייניץ ששם את כל קלפיו שלו על הרפורמה. ח"כ שרן השכל נותרה חברת הכנסת היחידה מן הליכוד המתנגדת בפומבי לרפורמה. עם זאת, לכשתגיע הרפורמה מהממשלה לכנסת, צפויה השכל לחיזוק מצד חברי כנסת נוספים. ואולם למרות זאת, בקואליציה לא צפו תסריט שלפיו הרפורמה לא תעבור, עם שינויים כאלה או אחרים. בליכוד, בבית היהודי ובמפלגות החרדיות — איש לא מתעתד לפרק את הממשלה בגלל הרפורמה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker