הרפורמה בחשמל תובא לאישור הממשלה: הציבור יממן אותה בכ-7 מיליארד שקל

רק אתמול שב והכריז שר האנרגיה בכנסת שהציבור לא יממן אותה ■ משרד האוצר: הרפורמה תניב תועלת מצטברת בשמונה השנים הראשונות בסך 6.2 מיליארד שקל ו-15 מיליארד שקל בשמונה השנים שאחריהן

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שי באב"ד (מימין), אבי ניסנקורן, משה כחלון ויובל שטייניץ במסיבת העיתונאים על הרפורמה במשק החשמל ביום רביעיצילום: עופר וקנין
אורה קורן

הצעת ההחלטה לרפורמה במשק החשמל תובא לאישור הממשלה ביום ראשון, אלא אם יוחלט אחרת בסוף השבוע. ההצעה מפרטת את ההבנות שגובשו בין הממשלה, ההסתדרות, העובדים והחברה בחודשים האחרונים, אבל היא מצניעה את אחת ההסכמות המרכזיות: הציבור יממן את הרפורמה במיליארדי שקלים - ככל הנראה בכשבעה מיליארד שקל - באמצעות אי הורדת תעריף החשמל בשמונה שנות הרפורמה.

הצעת ההחלטה שהוגשה לממשלה מציינת כי עלות הרפורמה נאמדת ב-17 מיליארד שקל. אולם, מקורות ממשלתיים אמרו שמדובר בטעות ושהעלות הנכונה היא 7 מיליארד שקל - מהם 6.4 מיליארד שקל פיצויים לעובדים, והוצאות נוספות של חברת החשמל הנאמדות על ידה ב-700 מיליון שקל. המקורות אישרו כי צרכני החשמל יממנו את הרפורמה ב-7 מיליארד שקל בכך שלא ייהנו מהורדת תעריף החשמל, הנובע מהתייעלות החברה בשמונה שנות הרפורמה. הדברים סותרים את הכרזותיו של שר האנרגיה יובל שטייניץ לפיהן הציבור לא יממן את הרפורמה.

לפי הערכת רשות החשמל, אם ייפרסו העלויות על פני תקופה של שמונה שנים, לא צפוי תעריף החשמל לעלות בתקופה זו. עם זאת, צרכני החשמל לא ייהנו באותן שנים מההתייעלות בחברת החשמל, אך לאורך תקופת הרפורמה ייהנו צרכני החשמל מתועלות הרפורמה שאינן קשורות ישירות להתייעלות בחברה.

הרפורמה אמורה להקטין את חלקה של חברת החשמל ביצור, אולם היא אינה מבטיחה זאת. חברת החשמל תוכל להתמהמה במכירת תחנות ללא הגבלה והעובדים יוכלו לתמרן לפי עניינם בין התוספת לפנסיה לעיכוב מכירה של התחנה הבאה.

הרפורמה אמנם מוציאה את יחידת ניהול המערכת מהחברה, זו שקובעת איזה יצרן יתחבר לרשת, אך מותירה אותה מונופול בתחומי ההולכה, חלוקה ואספקה. ואולם היא אינה כוללת סנקציות למקרה שהחברה לא תפתח את רשת ההולכה כפי שקרה בעבר. הרפורמה אינה קושרת בין העברת תשלומים לחברת החשמל לצורך ביצוע עבודות הפיתוח במיליארדי שקלים, לבין ביצוע העבודות בפועל. כך עלול להיווצר מצב שהחברה שוב מקבלת מיליארדי שקלים בשנה עבור פיתוח הרשת, ומשתמשת בהם לצרכים אחרים.

במקום להחליש את כוחה של חברת חשמל במשק, כוח מונופוליסטי שבעבר נוצל לרעה, הרפורמה מעצימה אותה. החברה תוכל להתרחב לתחומי עמדות טעינה לרכב חשמלי, הגנות סייבר ושירות בית חכם לאזרחים.

משרד האוצר פירסם את המספרים שמאחורי הרפורמה. לגישתו, התועלת המצטברת מהרפורמה במהלך 8 השנים הקרובות נאמדת ב-6.2 מיליארד שקל. תחשיב זה מתבסס על האומדנים הבאים: הקמת תחנת כוח באתרי חברת החשמל במקום באתר חדש תחסוך 733 מליון שקל. עלויות תפעול על ידי יצרנים הפרטיים נמוכות יותר ויחסכו 264 מליון שקל. צמצום תקלות ברשת החשמל - בהנחה שחברת החשמל תמלא את דרישות הרפורמה בסעיף ההשקעה ברשת - יניב תועלת בסך 1.252 מיליארד שקל. שיפור המצב הפיננסי בחברה צפוי לצמצם את תשלומי הריבית של החברה, על ידי הקטנת החוב ועל ידי הקטנת הריבית הממוצעת על כלל החוב.

לפיכך, התועלת למשק היא 2.75 מיליארד שקל. צמצום השקעה בהקמת תחנות חדשות על ידי היצרנים הפרטיים תניב 1.33 מיליארד שקל. בנוסף, בשמונה השנים העוקבות לשנות הרפורמה, אומדן התועלות הכמותיות הוא 14.7 מיליארד שקל, מהם 7.267 מיליארד שקל מפרישת עובדים והשאר מהסעיפים הכלולים בשמונה שנות הרפורמה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker