מכשול נוסף ברפורמה בחשמל? אלקין דורש הקמת תחנת הכוח הראשונה עד 2022

מדובר בלוח זמנים שאפתני ביותר, כמעט בלתי אפשרי ■ אלקין התריע כי גם ללא הקמתה ייסגרו היחידות הפחמיות 1-4 בחדרה ביוני 2022 כמתוכנן

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
זאב אלקין בשער יפו
זאב אלקיןצילום: אמיל סלמן

במשרד להגנת הסביבה דורשים חקיקה ממשלתית מחייבת משלימה לרפורמה בחשמל, שתעגן בלוח זמנים עד יוני 2022 את הקמת תחנות הכוח על בסיס גז באורות רבין על ידי חברת החשמל. במועד זה מתכנן המשרד לסגור את יחידות 4-1 הפועלות על פחם. "זה יעד שאפתני, ומניסיון העבר לא ממש ישים", העריכו במשרד להגנת הסביבה.

בחודשים האחרונים הביעו בכירים במשרד להגנת הסביבה חשש כי חברת החשמל לא תספיק להקים את תחנות הכח על בסיס גז בחדרה עד יוני 2022. עתה, על פי הרפורמה המתגבשת במשק החשמל תוכל חברת החשמל להקים שתי תחנות חדשות, כשהקמת התחנה השניה מותנית במכירה של תחנה קיימת, כדי לא להגדיל בצורה משמעותית את חלקה של החברה ביצור חשמל. המשמעות היא שלוח הזמנים להקמת שתי התחנות צפוי להתארך הרבה מעבר ל-2022, השנה שבה מתכנן המשרד להגנת הסביבה לסגור את תחנות הכוח הפחמיות 4-1 באורות רבין.

אתמול שיגר השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, מכתב לשר האנרגיה, יובל שטייניץ, בו הזכיר לו כי המשרד נמצא בפיגור של כשנה בהתחייבותו לפרסם לוח זמנים ואבני דרך להקמת התחנות עד ה-31 במארס 2017.

במשרד להגנת הסביבה ציינו כי שטייניץ הבהיר בעבר לאלקין כי העיכוב נובע מכך שלא ברור מי יקים את התחנות, היצרנים הפרטיים או חברת החשמל. ואולם עתה משהוסכם כי חברת החשמל תקים אותן, יש לחזור להתחייבות העבר ולקבוע לוח זמנים מחייב.

"במסמך ההבנות בינינו מיום חתימת היתר הפליטה לאוויר לתחנת הכוח אורות רבין, הוסכם כי עד ל-31 באפריל 2017 תובא החלטה לממשלה, שתכלול את אבני הדרך להבטחת סגירת יחידות 4-1 במועד", כתב אלקין.

"כידוע, ההחלטה כאמור לא הובאה עד כה לממשלה, וכעת, משיש מחויבות של חברת החשמל להקמת התחנת הכוח במחזור משולב עם גז (מחז''מ) הראשון, אני מבקש להביא באופן מיידי החלטה לממשלה, הכוללת אבני דרך ולוחות זמנים מחייבים", הוסיף. הוא ציין כי "לא תתאפשר הפעלת היחידות מעבר ליוני 2022".

עוד ציינו במשרד להגנת הסביבה כי בשיחות בעל פה אמר שטייניץ כי יסכים לסגירת יחידות 4-1 גם אם עד למועד הנדרש תקום תחנה אחת בלבד. במשרד להגנת הסביבה ציינו כי מבחינתם התחנות ייסגרו גם אם לא תקום עד לאותו מועד אותה יחידה. "אין לנו בעיה של חשמל, יש רזרבות", ציינו במשרד.

הרפורמה בחשמל תובא לאישור חקיקה אם תאושר בממשלה. על רקע זה מבקש אלקין לצרף לשינוי החקיקה גם את היעדים העדכניים של הפחתת הזיהום ולהתייעלות אנרגטית של הממשלה, בהם איסור שימוש בפחם אחרי 2030 ולהגדלת השימוש באנרגיות מתחדשות ל-40% ממשק החשמל וכן יעדי התייעלות אנרגטית.

עבור המשרד להגנת הסביבה, לוחות הזמנים יכולים להיות מעוגנים בהחלטת הממשלה על הרפורמה בחשמל או בהחלטה נפרדת. "צריך שינוי חקיקה שיתניע את השינוי המבני", אמרו במשרד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker