"למה גב' כהן מחדרה צריכה לתת לחברת החשמל הלוואה שלא ידוע אם תוחזר?" - אנרגיה ותשתיות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"למה גב' כהן מחדרה צריכה לתת לחברת החשמל הלוואה שלא ידוע אם תוחזר?"

הציבור יממן את הרפורמה בחשמל ב-6 מיליארד שקל מחשבונות הצרכנים ■ עקב לחצים לשינוי הרפורמה בחשמל, צפוי להיחתם היום רק ההסכם הקיבוצי החדש עם עובדי החברה - שהוא חלק מהסכם הרפורמה

26תגובות
תחנת הכוח אורות רבין
יוסי וייס / חברת ה?

 "למה גברת כהן צריכה לתת הלוואות לחברת החשמל? ואם היא כבר נותנת הלוואה, היכן בדיוק המנגנון שמסביר לה איך חברת החשמל מחזירה לה את ההלואה שנתנה"? - כך תהו אתמול מומחים במשק החשמל בפני TheMarker.

בעקבות מסכת לחצים בין משרדי הממשלה סוכם אתמול כי משרד המשפטים יאפשר התקדמות חלקית של הרפורמה במשק החשמל, חרף הסתייגויות גוברות על עלותה לציבור - כך מסרו מקורות ממשלתיים ומקורות בחברת החשמל. היום (ה') צפוי להיחתם ההסכם הקיבוצי עם עובדי החברה, שהוא חלק מהרפורמה המתגבשת.

על פי חלק מהמקורות, מגבשי הרפורמה, שתימשך שמונה שנים, מעוניינים לקבוע עובדות בשטח באמצעות חתימה על ההסכמים עם העובדים, ורק לאחר מכן יקיימו דיונים בהסתייגויות הממשלתיות והציבוריות לרפורמה. אתמול עוד המתינו בהסתדרות למסמכים אחרונים של רשות החשמל, שיבטיחו את דרישות העובדים בנושא אסדרת הפעילות של החברה לאחר הרפורמה, ולאישור הטבות חדשות לעובדים במיסוי הפנסיה.

מימון הרפורמה - מחשבונות הצרכנים

הציבור יממן את הרפורמה בחברת חשמל ב-6 מיליארד שקל עד שנת 2025. כלומר, 6 מיליארד שקל שיכלו לרדת בהדרגה מתעריף החשמל - לא יירדו אם הרפורמה תעבור בממשלה במתכונתה הנוכחית. כך, חברת חשמל תרוויח את סכום העתק הזה פעמיים: היא תחסוך אותו בהוצאות שכר - וגם תקבל אותם מהצרכנים.

החישוב מתבסס על מספר העובדים שיפרשו בכל שנה ועל הערכת הממשלה, שלפיה כל עובד עולה לחברת החשמל כחצי מיליון שקל בשנה. הסכומים מצטברים, מכיוון שהחיסכון בהוצאות שכר בכל שנה מתגלגל לאורך כל שנות הרפורמה ומתווסף לחיסכון בשנה שאחריה.

כך, כבר ב-2018 יממן הציבור את הרפורמה ב-225 מיליון שקל. ב-2019 יתווספו לסכום 150 מיליון שקל, וב-2020 יתווספו לסכום 100 מיליון שקל, כך שהוא יסתכם ב-475 מיליון שקל.

גם בשנים הבאות יעלה הנטל על הציבור, ויגיע ב-2021 ל-575 מיליון שקל; ב-2022 ל-675 מיליון שקל; ב-2023 ל- 775 מיליון שקל; ב-2023 ל-875 מיליון שקל; ב-2024 ל-940 מיליון שקל; וב-2025 יגיע הסכום שהציבור יממן ליותר ממיליארד שקל. סך הכל יממן הציבור את הרפורמה ה"היסטורית" בחשמל בסכום היסטורי לא פחות - 6 מיליארד שקל.

הסכום הזה אמור לכסות הוצאות של פנסיה מוגדלת לעובדים ומענקי רפורמה. לא ברור מדוע הציבור ישלם על מלוא הרפורמה כמעט, כשלחברה צפויות הכנסות במיליארדי שקלים ממכירת נכסים.

מקורות בכירים בממשלה מתחו אתמול ביקורת על העובדה שהציבור יממן את הרפורמה ולא הממשלה. בתחילת הדרך דרשה רשות החשמל שהמימון יגיע ממשרד האוצר ולאחר מכן מהלוואה שתיקח חברת החשמל, אולם הצעותיה נדחו בלחצים מצד החברה ומצד משרדי האוצר והאנרגיה. הרפורמה, שעלותה כ-7 מיליארד שקל, תמומן בחלקה ממכירת רכוש של חברת החשמל, וחלקה האחר ימומן על ידי הציבור, באמצעות כך שמחיר החשמל לא יופחת גם כשהדבר יתאפשר, כפי שנחשף ב–TheMarker.

כעת עולה גם שאלה האם הממשלה תאשר את הגזירה על הציבור, במיוחד בתקופה שבה נראה כי הבחירות בפתח? לא ברור מדוע שר האוצר, משה כחלון, המציג עצמו חברתי, נותן יד לכך, כשיש חלופות, שאף עלו במשא ומתן.

אחת החלופות, הטבעית ביותר, היא שהממשלה תממן את הרפורמה. אלה סכומים קטנים יחסית מדי שנה, לפי מספר הפורשים וההטבות שיקבלו כל עובדי החברה ולפי אבני דרך בהתקדמות הרפורמה.

חלופה נוספת היא שחברת חשמל תיטול הלוואה למימון ההוצאות החריגות ורשות החשמל תכיר בריבית שתשלם. זה סכום זניח לעומת העלות הנוכחית של הרפורמה. כבר בשנה הראשונה תחסוך חברת חשמל כ-225 מיליון שקל מהקטנת עלויות שכר.

השינוי המבני במשק החשמל: עמדת רשות ההגבלים ב-2013 לעומת רפורמת 2018

"התייעלות אמורה לממן את עצמה"

לדברי מומחים במשק החשמל, יש לחלק את הרפורמה לשני חלקים - התייעלות החברה ופיצוי לעובדים. "כשחברת סלקום עושה התייעלות היא לא מבקשת מהלקוחות לממן אותה, כי ברור שההתייעלות מממנת את עצמה", אמרו. "כאן חברת החשמל מרוויחה פעמיים — היא גם מרוויחה מההתייעלות וגם מקבלת כסף מהציבור, וזה לא מוסרי".

הרפורמה היא פועל יוצא ראשון של החלשת רשות החשמל, לאחר שב–2015 הוכנס סעיף לחוק משק החשמל הפוגע בעצמאות הרשות ומכפיף אותה להחלטות מדיניות של משרד האנרגיה. יכולת הרשות לזקק מהרפורמה את התרומה לציבור ולפעול כגוף המגונן על הצרכן מהאינטרסים השונים של הממשלה, כפי שהיתה צריכה לפעול בקביעת מחיר החשמל, נחלשה בעקבות חקיקת אותו סעיף.

בעיקרון, רשות החשמל צריכה להציג לציבור הערכה של שווי הרפורמה עבורו, ואולם עד כה לא פורסמה הערכת עלות־תועלת שממנה ניתן לגזור את מחיר החשמל. נראה כי בעקבות הרפורמה, רשות החשמל תתבקש להכיר בכל העלות שתיקבע ללא שיקול דעת, בנימוק שהיא כפופה למדיניות השר.

כבעלת חברת החשמל, וכמי שמנסה לפתח את השוק, הממשלה נמצאת בניגוד עניינים — אך היא מעמיסה על הצרכנים את כל עלות הרפורמה. בעיקרון, אין סיבה שהציבור ישלם את כל העלות מבלי לקבל את הכספים חזרה, אך נראה כי הדבר נוח לממשלה יותר מאשר להסתבך בחקיקה ראשית כפי שהיה ב–1996, אז הוחלט כי עלויות הפנסיה של עובדי החברה יוכרו בתעריף החשמל. "לא יעלה על הדעת שהרפורמה עוברת בלי שקיפות מלאה של כמה זה עולה לנו — עלות מול תועלת", אמרו המקורות.

סוגיה ערכית ומשפטית

סוגיית המימון של הרפורמה היא ערכית ומשפטית. מקורות ממשלתיים בכירים אמרו אתמול ל–TheMarker כי הציבור אינו צריך לממן את הרפורמה כפי שמוצע במתווה שלה, כי אם משרד האוצר, כפי שנעשה ברפורמות ברשות השידור ובדואר ישראל. "יש בעיה עם מימון הרפורמה. מורכב להטיל על כתפי צרכני החשמל את המתנות לעובדים", אמר אחד מהם. דרישה זו עשויה לעכב את ביצוע הרפורמה אם תקבל את תמיכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

פורום יצרני החשמל הפרטי, המתנגד לרפורמה, שיגר אתמול מכתב ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שבו טען כי סעיף מימון הרפורמה אינו חוקי. המכתב ציין כי על פי החוק, הסמכות על קביעת התעריף שייכת בלעדית לרשות החשמל, ולשרי הממשלה או לפקידים אין סמכות להתערב בשיקול דעתה המקצועי של הרשות.

עוד נטען כי רשות החשמל צריכה לשקול אם העלויות סבירות ולאחר מכן לצאת לשימוע ציבורי. המכתב הזכיר כי חברת החשמל פירסמה בהודעה לבורסה שכל עלויות הרפורמה יוכרו בתעריף, אולם עלול להיווצר מצב שהחברה תנסה להשית על התעריף עלויות שהרשות לא יכולה להכיר בהן. יצרני המשל הפרטיים כתבו כי אם יש מחשבה או הנחת עבודה שלפיה רשות החשמל תקבל כבר היום החלטה שמכירה בכל עלויות הרפורמה כעלויות הנובעות מייצור ואספקת החשמל — הרי שמדובר בהנחה הנוגדת את ההליכים הקבועים בחוק, וכובלת בניגוד לחוק את שיקול דעתה המקצועי והעצמאי של הרשות, וזאת לתקופה של שמונה שנים.

מגבשי הרפורמה טענו לכל אורך הדרך כי מחיר החשמל לצרכן לא יעלה — ואולם הן הסתירו את העובדה שבעקבות הרפורמה, הצרכן לא ייהנה מהורדת מחירים כשהדבר יתאפשר. על פי החוק, מחיר החשמל מושפע מעלויות של חברת החשמל שבהן מכירה רשות החשמל.

לאחר החשיפה, הסתמן שינוי ברפורמה שלפיו המחיר לא יושפע מהשינוי בעלויות השכר של חברת החשמל ברפורמה, אלא מהורדת מחיר הדלקים, ובמיוחד מפתיחת חוזה הגז עם תמר ב–2021 או לפני כן. כלומר החיסכון מפרישת 1,800 עובדים, הנאמד בקרוב למיליארד שקל, לא יגרום להורדת התעריף. חיסכון זה יגדל ככל שפרישת העובדים תהיה מהירה יותר. לדוגמה, אם כל 1,800 העובדים יפרשו בתוך ארבע שנים, החיסכון יהיה כ–4 מיליארד שקל, אך הוא לא יוכר בתעריף החשמל. עם זאת, חברת החשמל דיווחה לבורסה כי כל עלויות הרפורמה יוכרו לה.

עם זאת, האישור האמיתי שלה הרפורמה יהיה בהחלטת הממשלה, שצריכה לקבל החלטות על דרך המימון שלה, ולהגן על הציבור מפני תשלום יתר בגין רפורמה — שצפויה לעלות 7 מיליארד שקל ולא בטוח עד כמה תרומתה למשק תצדיק את המחיר.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#