נקודות התורפה של הרפורמה בחשמל: רשת ההולכה והמונים החכמים - אנרגיה ותשתיות - TheMarker
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

נקודות התורפה של הרפורמה בחשמל: רשת ההולכה והמונים החכמים

אם הממשלה לא תוסיף להסכמי הרפורמה סנקציות שימנעו מחברת החשמל לפגוע במתחרותיה — כוחה של החברה רק יתעצם ■ בנוסף, עם ירידת חלקה באספקת החשמל לצרכנים, החברה תורשה להיכנס לתחומי פעילות חדשים, כמו שירותי בית חכם והגנת סייבר

תגובות
ברפורמה לא נקבע מה יקרה אם העובדים יעכבו את פיתוח רשת ההלכה
תומר אפלבאום

הטיוטה של הסכם הרפורמה במשק החשמל מותירה שני "חורים" גדולים שעלולים לשמש את עובדי המונופול לשבש את פעילות הרשת בעתיד — פיתוח רשת ההולכה, שלגביו לא הצליחה רשות החשמל להחיל התניות שרצתה; וסעיף הבלעדיות של חברת החשמל בהתקנת המונים החכמים בבתים, שהוכנס לרפורמה ברגע האחרון, ומחזק את כוחה של החברה במקום להחלישו, כפי שקיוו בממשלה.

הרפורמה קובעת כי עובדי החברה יחויבו לפתח את רשת ההולכה כדי להכניס אליה מתחרים, אך אינה קובעת מה יקרה אם יעכבו את פיתוח הרשת, וכך גם את כניסת המתחרים. רשות החשמל צפויה לפרסם בימים הקרובים את תוכנית הפיתוח של רשת ההולכה, שקובעת השקעה של 3 מיליארד שקל בשנה בחמש השנים הבאות.

מקורות ממשלתיים ציינו כי אין מקום להטיל סנקציות על העובדים במסגרת הרפורמה, וכי הסנקציות על העובדים יעוגנו בהסכם מחוץ לרפורמה. לטענתם, הסנקציות אינן קשורות למבנה המשק. ואולם זו טענה תמוהה, מכיוון שהן קשורות לתוכנית הפיתוח, שהיא הלב של מבנה משק החשמל. אם ממילא העובדים מתכוונים למלא את התחייבותם לפתח את הרשת, לא ברור מה מונע מהם להכניס את הסעיף לרפורמה. לצורך השוואה, על חברת החשמל הוטלו סנקציות של עיכוב בהעברת תוספות לפנסיה אם תעכב מכירת תחנות. מה שטוב למכירת התחנות — ראוי גם לפיתוח רשת ההולכה.

זה אינו עניין תיאורטי. בימים האחרונים נשלח לשר האנרגיה, יובל שטייניץ, מכתב מחברת החשמל הסינית הממשלתית CNTIC, שבו מציעה החברה לפתח את רשת ההולכה בדרום הארץ בלוח זמנים מזורז. "נודע לנו שרשות החשמל עומדת לפרסם תוכנית פיתוח רחבה, שתכלול השקעה מסיבית ברשת, בעיקר במתח גבוה", נכתב בפנייה. החברה הסינית הביעה עניין להשתלב בפרויקט, ואף הבהירה כי יחד עם תאגיד סיני נוסף בתחום האנרגיה, JSPDI, תוכל לבצע פרויקט להקמת קווי מתח של 400 קילו ואט בטווח של 18–24 חודשים.

נושא מהותי נוסף שההתייחסות אליו בטיוטות הרפורמה אינה מספקת נוגע למונים החכמים, שהחברה הצליחה לשכנע את הממשלה ברגע האחרון שהם חלק בלתי־נפרד ממערכת החלוקה ולכן עליה לקבל בלעדיות בהתקנתם. הממשלה, שלהוטה להשלים את גיבוש הרפורמה במהירות, ויתרה — והתנתה תנאי רפה, שלפיו החברה תצטרך להעביר את המידע שיתקבל מהמונה למנהל המערכת ולמתחרים. מעניין יהיה לראות כיצד תגיב הממשלה אם המידע לא יעבור במלואו ובזמן הנדרש.

לא יכולים לתקף את הנתונים

חברת החשמל קיבלה ברפורמה את כל הדברים העקרוניים שהיו חשובים לה. למעשה, הרפורמה שגובשה תואמת את הצעת הרפורמה שהגישה החברה לממשלה: הישארותה בתחום הייצור, הוצאת ניהול המערכת מאחריות החברה, והשארת החברה כמונופול בהולכה ובחלוקה. בנוסף, החברה תוכל להקים מחסן לשימור אנרגיה שיחליף תחנות ייצור בעתיד. כך, מתברר כי חלקה של החברה בייצור אמנם יירד עם השנים, אבל היא תשים את היד על מחסני האנרגיה שתקים ברשת ההולכה והחלוקה — מה ששוב יעצים את כוחה של חברת החשמל וישאיר את האצבע שלה על השאלטר.

עוד קובע ההסכם כי חברת החשמל לא תמנע מגופים פרטיים להקים עמדות טעינה לרכב חשמלי או תאורת רחובות. ואולם בטיוטת הרפורמה לא מופיע איסור על חברת החשמל להיכנס לתחום — מה שאומר שהיא תוכל להקים בעצמה עמדות הטענה לרכב חשמלי ותאורת רחובות. בנוסף, החברה תוכל להתרחב לתחומים חדשים נוספים — לאחר שתרד להחזקה ב–75% מאספקת החשמל לבתים, היא תורשה להציע שירותי בית חכם, הגנת סייבר והתייעלות אנרגטית ללקוחות ביתיים. לאחר שתרד מתחת ל–60% — שמונה שנים לאחר תחילת יישום הרפורמה — היא תוכל להתחרות במחיר החשמל לצרכן הביתי.

שר האנרגיה, יובל שטייניץ
מרק ישראל סלם

הטבות נוספות שקיבלה החברה כוללות פטור מחלוקת דיווידנדים לממשלה עד 2025 או עד להשגת יעדי האיתנות הפיננסית הסופיים (המוקדם מביניהם). כמו כן, החברה תוכל לקיים דיונים עם רשות המסים על ארועי מס שייווצרו בעקבות הרפורמה.

במשרד האוצר העריכו את תרומת הרפורמה נטו למשק בסכום של 5–7 מיליארד שקל לאחר 10–8 שנים מתחילת יישום הרפורמה — לאחר ניכוי עלותה, שתגיע לכ–7 מיליארד שקל. החישוב צפוי להיות מוצג לוועדת השרים לכלכלה וחברה, וכן לממשלה, כשזאת תתבקש לאשר את הרפורמה לאחר חג השבועות. ספק אם מישהו מהשרים יוכל לתקף את החישובים.

ההחלטה היכן להציג את הרפורמה — בממשלה או בוועדת השרים לכלכלה וחברה — מתעכבת, בין השאר, מכיוון שבמשרד האוצר מעריכים כי בכל מקרה יהיה צורך בהחלטת ממשלה, מכיוון שהחלת הרפורמה מצריכה שינוי חקיקה. בנוסף, עדיין לא הושלמו ניסוח הרפורמה המלאה והצעת ההחלטה לשינוי חוק משק החשמל, שחייבת להיות מוצגת לממשלה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#