דירקטוריון חברת חשמל אישר את הרפורמה בחברה

בהמשך תובא הרפורמה לאישור הממשלה ולאחר מכן לאישור הכנסת ■ עלויות הרפורמה נאמדות ב-7 מיליארד שקל ויתפרסו על פני 10 שנים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
תחנת הכוח של חברת חשמל בחדרה
תחנת הכוח של חברת חשמל בחדרהצילום: אייל טואג

דירקטוריון חברת חשמל אישר הערב (ה') את מתווה הרפורמה בחברת החשמל שהובילו שר האוצר משה כחלון ושר האנרגיה יובל שטייניץ. בישיבה השתתפו מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, מנכ"ל משרד האנרגיה אהוד (אודי) אדירי וסגנית מנהל רשות החברות יודפת אפק. בפני חברי הדירקטוריון הוצגו ההסכמות אליהן הגיעו הצדדים. בהמשך תובא הרפורמה לאישור הממשלה ולאחר מכן לאישור הכנסת.

הרפורמה כוללת היתר לחברת החשמל להקים באמצעות חברה בת שתי יחידות ייצור חשמל חדשות במחזור משולב (מחז''מ). הראשונה תוקם עד יוני 2022 והשנייה לאחר שתימכר תחנת אלון תבור ויתפרסם הליך תחרותי למכירת אתר רמת חובב. סך הכל תמכור החברה חמש תחנות בהדרגה בטווחי זמן של 60-18 חודשים. החברה לא תוכל להקים, לשדרג או לשחלף תחנות קיימות או תחנות חדשות נוספות.

יחידת ניהול המערכת האחראית על ניהול כניסת ייצרני חשמל לרשת תוצא מחברת חשמל לחברה בת של הממשלה, וכ-220 עובדי חברת החשמל ייצאו עם היחידה. עם זאת, חברת החשמל שומרת תחת סמכותה את הפיקוח על מערכת ההולכה וההשנאה של מערכת החשמל - באמצעות יחידה חדשה שתקים. לא ברור כיצד מהלך זה ישפיע על התחרות ברשת.

החברה תמשיך להפעיל כמונופול את מקטעי החלוקה וההולכה של החשמל כמרכזי רווח נפרדים, כדי למנוע עלויות צולבות, וחלקה באספקה יוכל לרדת עד 60% לאורך השנים. אם תרצה להיכנס לתחומים חדשים תוכל לעשות כן - לאחר שחלקה באספקה יירד ל-75%.

עלויות הרפורמה נאמדות ב-7 מיליארד שקל ויתפרסו על פני 10 שנים - מעט יותר ממשך הרפורמה שנקבעה לכשמונה שנים וחצי, כדי לא להעמיס את העלויות על תעריף החשמל. במסגרת הרפורמה יפרשו 1,800 עובדים על פני שמונה שנים. החברה תעניק לעובדים פנסיה מוגדלת ומענקי פרישה.

עמוס לסקר, יו"ר פורום יצרני החשמל הפרטיים, אמר בתגובה, כי "המתווה הנוכחי אינו רפורמה מאחר ששניים וחצי מיליון משפחות ימשיכו לשלם במשך שמונה שנים אותו מחיר עבור צריכת החשמל. הדרך לתיקון המצב היא פתיחת תחרות אמיתית ומלאה. עדיין לא מאוחר לתקן את המתווה, כך שתהיה לציבור תועלת מתשלום שמונה מיליארד לחברת החשמל ולעובדיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker