הממשלה רוצה לממן את הרפורמה בחשמל - על חשבון הצרכנים

נציגי הממשלה, חברת החשמל והעובדים הגיעו לסיכום על מתווה הרפורמה שתותיר את המונופול על כנו, תשלח 1,800 מעובדיו הביתה – וזאת בתמורה ל-7 מיליארד שקל ■ בממשלה מתכננים לממן זאת באמצעות אי-הורדת התעריף בשנים הבאות – וביקשו מהיועמ"ש אישור לעשות זאת ללא חקיקה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת כוח של חברת החשמל באשקלון צילום: אילן אסייג
אורה קורן

לאחר 22 שנה של משאים ומתנים כושלים מסתמנת רפורמה במשק החשמל — גם אם חלקית ושנויה במחלוקת.

שלשום לפנות בוקר הגיעו נציגי הממשלה, ההסתדרות, חברת החשמל ועובדיה לסיכום סופי על פרטי הרפורמה. הסיכום הוצג אתמול לדירקטוריון חברת החשמל ולחברי מזכירות העובדים. בהמשך יידרש הסיכום לאישור משרד ראש הממשלה והיועץ המשפטי לממשלה.

בכירים במשרדי האוצר והאנרגיה נועדו אתמול עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מאיר לוין, בניסיון לזרז את הליך אישור הרפורמה — ולדלג מעל הכנסת. בממשלה ביקשו כי ההסכמות שהושגו עם חברת החשמל בנוגע לתעריף החשמל לא יידרשו בתיקון חקיקה — אלא יאושרו בהחלטת ממשלה בלבד.

זו הסכמה שלפיה התעריף לא יפחת למרות ההתייעלות שתביא הרפורמה, כדי לממן אותה. כלומר, ציבור צרכני החשמל יישא בעלויות הרפורמה — לכאורה, עד שהחברה תכסה את השקעתה בה.

מכיוון שרשות החשמל מחויבת לקבוע תעריף חשמל שמשקף את עלויות ייצור החשמל — זו לכאורה עקיפת חוק, שנדרשת בתיקון חקיקה בכנסת.

עלויות הרפורמה מעורכות בכ–7 מיליארד שקל — ובמשרדי האוצר והאנרגיה הבטיחו בשנתיים האחרונות כי הרפורמה תממן את עצמה, ללא השלכה על כיסי הציבור.
אם לא די בכך, חברת החשמל דורשת מרשות המסים פטור ממס על רווחי הון, אם ייזקפו כאלה, כתוצאה מהפרטת תחנות הכוח שלה. זאת, בנוסף על פטור מהעברת דיווידנד למדינה בגין רווחים שתצבור עד 2026.

לפי שעה לא ידוע אם בממשלה ביצעו בדיקות כדאיות כלכלית למתווה הרפורמה שסוכם — ואם תוצאת הבדיקות היתה חיובית.

החוב יפחת ב–30%

על פי מתווה הרפורמה שגובש ושנחשף ב–TheMarker כבר לפני חצי שנה, נמסר כי הטמעת הרפורמה תימשך שמונה שנים — עד 2026 — שבמהלכן יפחת נתח חברת החשמל בייצור החשמל מ–60% לכ–40%, אך היא תמשיך להיות מונופול בהולכת החשמל ובחלוקתו.

כך, אמורה החברה להתחיל כבר בעוד שנה במכירת תחנות הכוח אשכול (אשדוד), אלון תבור, רדינג ורמת חובב — בנוסף לשתי יחידות מתוך ארבע במתחם חגית. נוסף על כך, החברה תעביר לממשלה שטחים באשקלון ובאשדוד (רוגוזין).

כפיצוי, תוכל חברת החשמל להקים שתי תחנות כוח על בסיס גז במתחם אורות רבין בחדרה. שתי התחנות יתואגדו בחברה בת נפרדת — אך לא יתר התחנות שיישארו בחברת החשמל. זוהי מכה קשה לשוק החשמל הפרטי, לאחר שחברת החשמל היתה מנועה זה עשור מלהקים תחנות חדשות.

בתמורה להטבה משמעותית זאת, שבגינה תידרש החברה בגיוס של מיליארדי שקלים, יחידת ניהול המערכת תוצא מחברת החשמל ותועבר לחברה ממשלתית חדשה, שתקבל גם סמכויות תכנון ופיתוח תשתיות ההולכה. בחברה זו יועסקו כ–200 עובדים — שמתוכם 150 יהיו יוצאי חברת החשמל.

המחלוקת בדיוני הימים האחרונים נסובה סביב זהות המפקח על רשת ההולכה, שבה אמורה חברת החשמל להשקיע בשנים הבאות כ–15 מיליארד שקל. בתום מרתון דיונים נכנעה המדינה לדרישת העובדים והסכימה כי גם הפיקוח וגם התחזוקה יוותרו בידיהם.  

באשר למקטע אספקת החשמל, 40% ממנו ייצא למספקי חשמל פרטיים — כשחברת החשמל תוכל להתחרות בהם אחרי שתרד לנתח של 60%. באופן תמוה, הסכימה הממשלה כי רק חברת החשמל תורשה להתקין מונים חכמים לצרכנים. עוד הותר לחברה להיכנס לפעילות עסקית בתחומי יזמות שונים בשוק האנרגיה.

באשר לאיתנותה הפיננסית של חברת החשמל, עד 2026 אמורה החברה להפחית את חובה הפיננסי מ–42 מיליארד שקל לכ–30 מיליארד שקל. לצד העלאת תעריף החשמל (בפועל), יוזרם לחברה הון בזכות הסדר נכסים בין המדינה לחברה, שבמסגרתו יעבור נדל"ן בכ–2.5 מיליארד שקל למדינה, וכן התייעלות רב־שנתית, המרת אג"ח צמיתות של המדינה בכ–2 מיליארד שקל להון ומכירת תחנות.

בונוס של 30 אלף שקל לעובד

באשר להתייעלות, עד 2026 יעזבו את חברת החשמל 2,800 עובדים — מהם 1,000 עובדים יפרשו באופן טבעי עם הגיעם לפנסיה ובמקומם ייקלטו עובדים חדשים, ואילו 1,800 עובדים קבועים יוצאו מהחברה ולא ייקלטו אחרים במקומם. 250 עובדים נוספים יעברו ליזמים פרטיים במסגרת הפרטת התחנות, לתקופה של חמש שנים בלבד. בתום הרפורמה צפויים להישאר בחברה כ–9,000 עובדים.

עובדים שיישארו בחברה יקבלו תוספת של כ–1,700 שקל בחודש לפנסיה, בהתאם להתקדמות הרפורמה. מי שיפרוש כעת יקבל פיצויים של עד 120% ותוספת לפנסיה בסך 1,250 שקל בחודש. כל העובדים הקבועים יזכו למענק רפורמה בסך 30 אלף שקל לעובד, ואילו עובדים ארעיים יזכו למענק של 10,000 שקל. כמו כן, אלפי העובדים במגזר הפועלים יזכו לתוספת של 200 שקל לשכר היסוד.

בתמורה, הסכים ועד העובדים להתנות את תשלום הפיצויים באבני הדרך של הרפורמה, וכן התחייב לשמור על שקט תעשייתי עד 2026.

בנוגע לגמישות הניהולית, הסכים ועד העובדים להעביר 150 עובדים לחוזים אישיים. כמו כן, הסכים הוועד לצמצם את מנגנון הפריטטיות בחברה (קבלת החלטות משותפת להנהלה ולעובדים) — אך רק בחלק מהסדרי המשמעת, ולא בפיטורים.

מקור ממשלתי אמר אתמול כי "זו רפורמה טובה הרבה יותר מאלה שנדונו עד היום. אנחנו מקבלים הרבה יותר דברים מהותיים — ומשלמים פחות מכפי שהוצע לעובדים בעבר. אם רוצים רפורמה בהסכמה ואם רוצים תחנות כוח שיתנו מענה מהיר לביקושים לחשמל — לא תהיה רפורמה טובה מזו".

פורום יצרני החשמל הפרטי מסר בתגובה: "המתווה הנוכחי אינו מביא בשורה לציבור. הציבור ישלם דרך תעריף החשמל מיליארדים ולא ייהנה מהוזלה של מחיר החשמל".

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, אמר: "אחרי 22 שנה השגנו רפורמה טובה ומהפכנית. היא מהפכנית מכיוון שהיא מאפשרת סוף־סוף לפתח את משק החשמל והאנרגיה כמשק מודרני עם תחרות ביצור ובאספקה.

"הרפורמה תחסוך המון כסף. תהיה התייעלות של חברת חשמל. הצרכן לא יממן את הרפורמה, אלא היא תממן את עצמה — והיא תהיה שווה מיליארדים למדינה לאחר שמונה עד עשר שנים. לא תהיה עלייה בתעריף החשמל — ואולי אף תהיה הורדה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker