פשרה ברפורמה בחשמל: ההנהלה תתחייב להשקעות - העובדים לא יתחייבו לבצען - אנרגיה ותשתיות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פשרה ברפורמה בחשמל: ההנהלה תתחייב להשקעות - העובדים לא יתחייבו לבצען

לאחר שאנשי נתניהו דרשו כי הרפורמה תבטיח את פיתוח רשת הולכת החשמל - מסתמן סיכום שלפיו חברת החשמל תתחייב לפתח את מקטעי ההולכה והחלוקה ב–3 מיליארד שקל בשנה למשך חמש שנים ■ אבל סיכום זה לא יעוגן ברפורמה, אלא בהסכם נפרד שהעובדים אינם צד לו

11תגובות
תחנת הכוח אורות רבין
יוסי וייס / חברת החשמל

חברת החשמל תתחייב לפתח את רשת ההולכה ורשת החלוקה בהשקעה של קרוב ל–3 מיליארד שקל בכל שנה בחמש השנים הבאות, על פי תוכנית מפורטת הכוללת אבני דרך לפיתוח שתאושר על ידי משרד האנרגיה — כך אמר אתמול מקור ממשלתי בכיר המעורה בשיחות על הרפורמה במשק החשמל.

לדברי המקור, פיתוח רשת ההולכה לא יהיה חלק מהסכם הרפורמה אלא יאושר כהסכמה נפרדת, כאשר לצדדים ברור כי הממשלה תוכל להוציא את הביצוע של פיתוח רשת ההולכה לגוף חיצוני אם חברת החשמל לא תעמוד ביעדים. כלומר, עובדי המונופול וההסתדרות אינם מתחייבים בשלב זה להיות חלק מההסכם.

כך, ללא סיכום מפורש וחתום, הרפורמה הגדולה — שעלותה למשק 7–8 מיליארד שקל — עלולה לא להשיג את המטרה העיקרית שלה: פתיחת שוק החשמל לתחרות אמיתית שתוזיל את מחיר החשמל לצרכנים.

ההשקעה הנדרשת בפיתוח רשת הולכת החשמל נועדה לגשר על הזנחת הרשת בשנים האחרונות. לחברת החשמל לא היה אינטרס לפתח את הרשת, מכיוון שהפיתוח צפוי לאפשר ליותר יצרנים פרטיים להתחרות בה באספקת החשמל. לצורך המחשה, ב–2017 ביצעה חברת החשמל פיתוח של רשת ההולכה והחלוקה בעלות של כ–1.5 מיליארד שקל, מהם כ–200 מיליון שקל בלבד הושקעו ברשת ההולכה.

יו"ר רשות החשמל, אסף אילת
אוליבייה פיטוסי

ל–TheMarker הגיע מידע, שלפיו בימים האחרונים יצאה הנחיה משר האנרגיה, יובל שטייניץ, לחברת החשמל, שלפיה לפני הסיכום על הרפורמה, חברת חשמל תוציא תוכנית פיתוח רב שנתית בהיקפים גדולים משמעותית ממה שהשקיעה עד היום. התוכנית תוגש לשטייניץ לאישור ותכלול רשימות קווים ותאריך מחייב להקמה — ופיתוח הרשת יתבצע בלוח זמנים ובתקציב שייקבע. עם הרפורמה, תוכנית זו תיתן מענה לפיתוח תשתית ההולכה.

בדיונים שנערכו אתמול נאמר כי עד כה קיבלה חברת החשמל תעריף רשת קבוע בלי קשר לביצוע, ואילו מעכשיו הכסף יינתן רק כאשר הקו החדש יתחיל לפעול. התירוץ העיקרי של חברת החשמל לכך שלא פיתחה את הרשת היה שהיא לא הצליחה להעביר אישור סטטוטורי לפיתוח ההולכה, ולממשלה לא היתה דרך לוודא אם החברה אינה מצליחה, או שהיא אינה רוצה להצליח. עתה הוסכם בדיוני הרפורמה, שכל התכנון הסטטוטורי של רשת ההולכה, לרבות תחנות מיתוג ותחנות על בסיס משולב של גז וקיטור (מחז"מים) שיוקמו, יתבצע על ידי יחידת ניהול המערכת, שכחלק מהרפורמה תופרד מחברת חשמל ותוקם כחברה ממשלתית אחרת, ללא ניגוד העניינים של חברת החשמל. כך, היכולת של חברת החשמל להתחמק מהביצוע תהיה הרבה יותר קטנה.

פיתוח רשת ההולכה הוא נושא קריטי לתחרות במשק החשמל והנימוקים לאי־הכללתו ברפורמה לא לגמרי משכנעים. מקורות ממשלתיים טוענים כי "אי־אפשר לבוא לעובדים מראש ולומר להם כל הזמן שיענישו אותם. כבר התנינו את התשלום של תוספת הפנסיה לעובדים במכירת תחנות הכוח. הן יממנו 60% מהתוספת, ואם לא ימכרו — הם לא יקבלו את הסכום. הרעיון ברפורמה הוא למקד את חברת חשמל בהולכה, ולא בייצור. הרפורמה מוציאה בהדרגה את חברת החשמל מהייצור, וההכנסותיה יהיו מההולכה. אם העובדים לא ימלאו את חלקם בפיתוח רשת ההולכה אפשר יהיה לתת את הפרויקט למישהו אחר. העובדים לא יפנו לבג"ץ, ראינו איך הם חוששים מבג"ץ".

אבי שמחון
תומר אפלבאום

רשת ההולכה נמצאת בתת השקעה זה שנים

רשת ההולכה אינה עוד סעיף ברפורמה, אלא לב לבה של התחרות בחשמל — מכיוון שחברת החשמל חוסמת את התחרות מצד יצרנים פרטיים בטענה שאין להם מקום ברשת ההולכה. לפיכך, כל עוד חברת החשמל אינה מפתחת את הרשת — התחרות אינה מתרחבת. היה ניתן לצפות שרשות ההגבלים, המשתתפת בדיוני הרפורמה, תוביל את המאבק בסוגיה, אולם זה לא קרה. זאת, להבדיל מחוות דעת שפירסמה הרשות ב–2013, שקבעה כי התחרות במשק החשמל תושג באמצעות הוצאת מקטעי ההולכה והחלוקה מחברת חשמל לצד הוצאת יחידת מנהל המערכת (היחידה שקובעת מי מיצרני החשמל יחובר לרשת החשמל) ממנה ומכירת תחנות כוח בבעלותה.

על רקע זה, לא מפתיע שמי שניסה בחודשים האחרונים לקדם את הסיכומים על פיתוח רשת ההולכה ברפורמה היה יו"ר רשות החשמל, אסף אילת — שבכובעו הקודם, ככלכלן הראשי של רשות ההגבלים, כתב את עמדת הרשות לעיל. בתפקידו כיו"ר רשות החשמל הוא כנראה הבין לעומק את יחסי הכוחות במשק החשמל, ועמדתו בדיונים היתה שיש להבטיח את פיתוח רשת ההולכה. אילת גם איים להוציא את התחום מאחריות חברת חשמל אם זו תערים מכשולים, ולהעבירו לחברה חיצונית. לא במקרה, ההסתדרות והעובדים התנגדו לעגן זאת ברפורמה — והנושא ירד מסדר היום.

על רקע זה הגיע מכתבם של מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר וראש המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון לפני כשבועיים למנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ולמנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי, העומדים בראש דיוני הרפורמה, שהתמקדו בנושא אחד בלבד — רשת ההולכה. גרונר ושמחון ציינו כי מקטע ההולכה הוא בעל חשיבות עצומה עבור רשת החשמל — הוא מאפשר את פיתוח הרשת כך שתעמוד בביקוש הגובר ותיצור יתירות לזמן חירום, חיבור תחנות כוח חדשות ופתיחת השוק לתחרות תוך שילוב אנרגיות מתחדשות.

מנכ"ל משרד ראש הממשלה הפורש, אלי גרונר
מגד גוזני

רשת ההולכה בישראל נמצאת בתת השקעה שנים רבות, וחברת החשמל רחוקה מאוד מעמידה ביעדי תוכניות הפיתוח, למרות התעריפים הגבוהים מאוד בהשוואה בינלאומית המשולמים לה בגין הקמת רשת ההולכה. השניים הזכירו את הדירקטיבה האירופית, שבה קיימת הפרדה בין מי שאחראי על ייצור, לבין מי שאחראי על הולכת החשמל ואספקתו, כפי שהציעה בעבר רשות ההגבלים. ואולם הם הוסיפו כי לאור לוח הזמנים הקצר להשלמת הרפורמה, כפי שהתיר בית המשפט (עד סוף השבוע) יש לעגן את פיתוח רשת ההולכה ברפורמה. השניים הציעו לקבוע ברפורמה אבני דרך לפיתוח הרשת וסנקציות במקרים שההסכמה תופר, בדמות הוצאת הפיתוח מחברת החשמל. דמיון מפליא להצעתו של אילת.

עלות הרפורמה היא ככל הנראה 7–8 מיליארד שקל. בניגוד למה שהובטח תחילה, היא לא תממן את עצמה — אלא הציבור יישא בחלק מעלויות המימון שלה דרך תעריף החשמל.

השאלה שנותרה פתוחה היא מהי תרומתה של הרפורמה למשק. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הטיל על שמחון לבצע הערכה באשר לתרומה, אולם כל בכירי הממשלה שנשאלו לגביה טענו כי לא קראו את המסקנות של שמחון, וספק אם יקראו אותן לפני השלמת הרפורמה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#