"ישראל תפסיד 3 מיליארד שקל אם תוותר לקפריסין על חלקה במאגר הגז אפרודיטה"

כך קובע מחקר שמומן על ידי השותפות במאגר ישי בחלק הישראלי של אפרודיטה שצפויה להינזק מכך ישירות ■ החברות בשותפות כוללות את הזדמנות ישראלית, נאממאקס אויל אנד גז, אדן אנרגיה ו-Petroleum Services Holdings AS

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר החוץ של קפריסין ניקוס כריסטודולידס, במארס
ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר החוץ של קפריסין ניקוס כריסטודולידס, במארסצילום: קובי גדעון / לע"מ

לקראת ביקור ראש הממשלה בנימין נתניהו בקפריסין עלה חשש בקרב שותפות מאגר ישי מוויתורים ישראליים במאגר אפרודיטה. על רקע זה פירסמה היום (ד') השותפות ניתוח שערך עבורה ד''ר יהושוע הופר, על בסיס נתונים פומביים של מאגרי הגז. לפי הניתוח של הופר, באם תוותר ישראל על האינטרסים שלה באפרודיטה הפסד ההכנסות ממסים ותמלוגים עלול להגיע ליותר מ-3 מיליארד שקל.

מאגר הגז אפרודיטה נמצא על גבול המים הטריטוריאלים של קפריסין וישראל, כאשר רובו בקפריסין. חלקו הישראלי הוא מאגר ישי. היעדר הסכמה בין המדינות על חלוקת ההכנסות מהפקת הגז במאגר מעכבת את פיתוחו.

בעלי השליטה בחלק הקפריסאי של המאגר, המנהלים את המו"מ למכירת הגז, הם חברת של, קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה ונובל אנרג'י. לצד ממשלת קפריסין, חברות אלה יהיו המרוויחות העיקריות ממהלך שכזה. כמות הגז בחלק הקפריסאי, המכונה בלוק 12, נאמדת בכ-100 BCM.

החלק הישראלי של המאגר נמצא בשליטת החברות הזדמנות ישראלית, נאממאקס אויל אנד גז, אדן אנרגיה ו-Petroleum Services Holdings AS. כמות הגז במאגר מוערכת על ידי משרד האנרגיה ב-10-7 BCM. לשם השוואה, צריכת הגז הטבעי של כלל המשק הישראלי ב-2016 הסתכמה בכ-9.7 BCM.

מניתוחו של הופר עולה כי הפקת הגז שבחזקת ישי צפויה להניב למדינת ישראל תזרימי מזומנים של 840 מליון דולר, בערכים ריאליים לא מהוונים, שהם כ-60% מסך הרווחים הצפויים מחזקת ישי (Government Take). יתרת התזרימים (40%) תהווה תמורה ליזמים ולמשקיעים, חלקם מקרב הציבור הרחב, עבור השקעותיהם והסיכון שנטלו על עצמם.

אומדן ההכנסות הצפויות נעשה תחת אותן ההנחות ששימשו את ועדת ששינסקי, למעט ההנחה הנוגעת למחיר הגז, שנאמד ב-6 דולרים ליחידה לעומת 4.5 דולרים ליחידה בהדמיה של דו"ח ששינסקי - וזאת בהתאם לשינויים שחלו בשווקי הגז מאז פירסמה הוועדה את המלצותיה.

באחרונה פנו שותפויות חיפושי הנפט המחזיקות בישי לממונה על ענייני הנפט במשרד האנרגיה יוסי וירצבורגר ולשר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ, בדרישה לדעת אלו פעולות תנקוט המדינה על מנת להבטיח את זכויותיה של ישראל במאגר אפרודיטה. הפנייה נעשתה בעקבות הדיווחים על כך שקפריסין נמצאת בשלבים אחרונים לפני חתימה על שורת הסכמים ליצוא גז טבעי מהמאגר. משרד האנרגיה מסר בתגובה לפנייה כי "עמדת ממשלת ישראל היא כי פיתוח המאגר מחייב הסכמה בין הצדדים באשר להבטחת הזכויות של שתי המדינות במאגר, ודיאלוג בנושא מתקיים עם קפריסין".

בתגובה שהגיש השר שטייניץ לבית המשפט לעתירת בעלי רישיון חנה-דולפין ציין השר כי "מאגר ישי מהווה מבחינה גיאולוגית חלק אינטגרלי של מאגר אפרודיטה הכולל כ-125 BCM, באופן ששאיבת הגז באפרודיטה תביא בהכרח לשאיבת הגז גם ממאגר ישי ללא צורך בעריכת קידוחי פיתוח נפרדים".

ד"ר יהושע הופר, מחבר העבודה הכלכלית על אפרודיטה, הוא בעל תואר שלישי במימון וחשבונאות מאוניברסיטת תל אביב המתמחה בהערכות שווי. ב-2015 פירסם הופר, יחד עם פרופ' עדי פוזנר מאוניברסיטת ת"א, נייר מדיניות בנושא יצוא הגז מישראל שהצביע בין השאר על כשלים מתודולוגיים מהותיים בדו"ח ועדת צמח. הופר הוא גם עורך דין, בעל תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת ת"א.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker