ראש הממשלה יבקר בקפריסין על רקע הסכסוך על מאגר הגז אפרודיטה

מאגר הגז אפרודיטה ממוקם על גבול המים הכלכליים של ישראל וקפריסין, והמחלוקת עליו מונעת את פיתוחו ■ נתניהו יגיע למפגש פסגה עם נשיא קפריסין ועם ראש ממשלת יוון - שצפוי לעסוק בקידום הקמת צינור הגז מישראל לאירופה

אורה קורן
ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס
ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראסצילום: FRANCOIS LENOIR/רויטרס

ישראל וקפריסין מנהלות מגעים במטרה להגיע לסיכומים במהלך ביקור ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בקפריסין בשבוע הבא, שיאפשרו את יישוב המחלוקת המעיבה על פיתוח מאגר הגז אפרודיטה — כך אמרו אתמול מקורות בענף האנרגיה.

ממשרד האנרגיה נמסר כי ללא קשר לביקור, המדינות ינסו לקדם הסכם בין החברות המחזיקות במאגרים נשואי המחלוקת. אם המגעים לא יניבו הסכם, המדינות מתכוונות לפנות לבוררות בינלאומית.

נתניהו צפוי לצאת לפגישת פסגה משולשת עם נשיא קפריסין, ניקוס אנסטסיאדיס, ועם ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס. הפגישה נועדה לעסוק גם בקידום ההקמה של צינור הגז מישראל לאירופה שאותה יזם שר האנרגיה, יובל שטייניץ, שיתלווה לנתניהו בביקור.

נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס
נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיסצילום: POOL/רויטרס

מאגר אפרודיטה ממוקם על גבול המים הכלכליים של ישראל וקפריסין, ורובו נמצא בשטח הקפריסאי. בנוסף, הוא משיק למאגר ישי הישראלי. כל קידוח בשטח הימי של קפריסין צפוי להשפיע על הגז בשטח הישראלי של אפרודיטה ושל ישי. מאגר אפרודיטה לא מפותח בשל היעדר הסכם על אופן חלוקת הגז בין המדינות.

לפני כחודש פורסם כי קפריסין נמצאת בשלבים אחרונים לפני חתימת הסכם עם מצרים ליצוא גז טבעי ממאגר אפרודיטה. סוכנות הידיעות בלומברג ציינה כי חברת של (Shell) מנהלת מגעים לרכישת גז ממאגרי אפרודיטה ולווייתן ב–25 מיליארד דולר למשך עשור, והעברתו למתקן הנזלה במצרים.

זכויות הפיתוח של מאגר אפרודיטה נמצאות בידי החברות של, נובל אנרג'י ודלק קידוחים. השותפים ברישיון של מאגר ישי הם הזדמנות ישראלית, נאממאקס, אדן אנרגיה ו–Petroleum Services Holdings.

לפני כארבעה חודשים חתמו קפריסין, יוון, ישראל ואיטליה על מזכר הבנות להקמת צינור הגז התת־ימי ממאגר לווייתן — שבבעלות יצחק תשובה ונובל אנרג'י — דרך קפריסין, יוון ואיטליה. אם בדיקת ההיתכנות הכלכלית תקבע שהפרויקט כדאי ואם יימצא לו מימון, בנייתו צפויה להסתיים ב–2025. לפי הערכת משרד התשתיות, עלות הקמת הצינור תהיה כ–25 מיליארד שקל, ולפי מקורות אחרים עלותו תהיה 7–10 מיליארד דולר. החתימה על ההסכם בין ממשלות ישראל, יוון, קפריסין ואיטליה לביצוע הפרויקט צפויה להתרחש השנה.

ממשרד האנרגיה נמסר לאחר החתימה כי צינור הגז יבטיח אפיק יצוא ארוך טווח של גז ישראלי ליוון, איטליה ולשווקים אירופיים נוספים — וכן יקדם את התחרות במשק הגז. 

נציג האיחוד האירופי העריך כי אירופה תזדקק לייבא יותר מ–100 BCM של גז טבעי בשנה מעבר לגז שהיא מייבאת כיום, בגלל הירידה בתפוקת הגז בים הצפוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker