קרן המטבע: "התחבורה הציבורית בישראל לא מספקת"

הטיפול של מדינת ישראל בבעיית עומסי התנועה לוקה בחסר — כך קובע דו"ח חדש ומציג תחזיות פסימיות: "גודש התנועה צפוי להחמיר" ■ הקרן מצביעה על היעדר תשתיות תחבורה ציבורית במטרופולינים כחוליה החלשה במערך התנועה הארצי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: ללא קרדיט

הדו"ח המלא של קרן המטבע הבינלאומית חושף את מה שכל ישראלי כבר יודע מזמן: מדינת ישראל תקועה בפקק תנועה מתמשך — והטיפול של הממשלה בנושא לוקה בחסר.

בקרן המטבע מצביעים על תשתיות התחבורה הציבורית במטרופולינים, או ליתר דיוק על היעדרן, כחולייה החלשה במערך התנועה הארצי. "תשתית התחבורה הציבורית בערים הגדולות אינה מספקת כלל ולא הולמת את רמת ההכנסה של ישראל, ואינה עונה על הצרכים של אוכלוסייה גדלה והולכת במרכז המדינה", נכתב בדו"ח.

הדו"ח מבהיר כי ניסיון לפתור את מצוקת התחבורה בישראל באמצעות סלילת כבישים והרחבתם הוא ניסיון עקר. ניתוח של קרן המטבע מראה שהשקעה בכבישים מניבה תועלת לטווח קצר בלבד, מכיוון שהנתיבים החדשים מגבירים את הביקוש מצד נהגי המכוניות, בעוד השקעה במערכות להסעת המונים משתלמת יותר בטווח הבינוני והרחוק, במונחים של צמיחת התמ"ג.

עוד מפורטים בדו"ח נתונים מוכרים מדו"חות קודמים של משרד האוצר הישראלי, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) ו–OECD — שממחישים אף הם את המצב הקשה בדרכים. לפי נתונים אלה, הכבישים בישראל הם העמוסים ביותר מבין מדינות OECD, במספר כלי רכב לק"מ, בפער ניכר.

גרף אחד שנכלל בדו"ח, שעוסק בהיקף הנסיעה ברכבת, מציג את התחבורה הציבורית בישראל באור מביך. לפי נתונים אלה, רק כ–2% מכלל הקילומטרים שנוסעים הישראלים מתבצעים ברכבת, לעומת כ–8% במדינות החברות בארגון — פי ארבעה. הדו"ח אמנם מציג נתונים שעדכניים לתחילת העשור, אך משקפים פערים כה עמוקים בין ישראל לבין יתר מדינות OECD, שלא סביר כי הם נסגרו בשנים האחרונות.

התחזיות לעתיד אינן מבשרות טובות

לפי הדו"ח, "מאז אמצע העשור הקודם, קצב התרחבות הבעלות הפרטית על כלי רכב בישראל עולה משמעותית על קצב גידול האוכלוסייה ועל הגידול בשטח הכבישים. עם זאת, שיעור הבעלות על מכוניות בישראל נותר נמוך יחסית להכנסה לנפש — דבר המצביע על כך שמספר כלי הרכב בישראל עלול להמשיך לעלות במהירות בשנים הקרובות. כתוצאה מכך, גודש התנועה צפוי להמשיך להחמיר, חרף הרחבת רשת הכבישים, בין היתר בשל מגבלות פיזיות בדרכים ראשיות".

אין זאת הפעם הראשונה שבקרן המטבע מתייחסים לבעיות התחבורה בישראל. רק לפני חודש וחצי אמר מנהל הצוות המנתח את המשק הישראלי בקרן המטבע הבינלאומית, קרייג בימונט, במסיבת עיתונאים שנערכה בישראל: "אתם סובלים מהתחבורה הציבורית הגרועה ב–OECD, והמצב הזה יחמיר ככל שהדמוגרפיה תאתגר אתכם".

בימונט הזהיר כי "הישראלים ימשיכו לקנות מכוניות, ולאור העובדה שלוקח הרבה זמן להשלים עבודה על תשתיות, ושלא תהיה לכם הסעת המונים בעתיד הקרוב — היינו מציעים לממשלה להביט בטווח הקצר על האתגר של שליטה בביקוש. זאת, באמצעות שיתוף כלי רכב ונסיעה שיתופית או הנהגה של אגרות גודש, בדומה למה שנעשה בלונדון ובערים אחרות. כל הזמן הזה שאתם מחכים בפקקים וסובלים מתשתיות גרועות פוגע בכם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker