חברת החשמל תספק חשמל לפלסטינים ב-2.8 מיליארד שקל בשנה

תוקפו של ההסכם יהיה 15 שנה, ובמסגרתו הוסדר גם תשלום חוב בסך של כמיליארד שקל ■ חברת החשמל: "בהסכם זה חברת החשמל הסדירה לראשונה עיוות היסטורי של צבירת חובות ללא ערבויות"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חתימת ההסכם בספטמבר 2016. מימין: שי באב"ד, משה כחלון, חסיין א-שייח ופולי מרדכיצילום: דוברות מתפ"ש
אורה קורן

לאחר שנים של מחלוקות, חובות, קיזוזי תשלומים חד צדדיים והאשמות הדדיות, חתמו היום (ג') חברת החשמל וחברת הולכת החשמל הפלסטינית PETL בראשי תיבות על טיוטת הסכם מסחרי, המסדיר את קשרי המסחר בין ישראל לרשות הפלשתינית, לרבות הסדר חובות עבר בכמיליארד שקל ומכירות חשמל עתידיות בכ-2.8 מיליארד שקל בשנה. ההסכם ייכנס לתוקף לאחר שיאושר על ידי הגורמים המוסמכים, לרבות דירקטוריון החברה, מליאת רשות החשמל וקמ"ט חשמל.

במסגרת טיוטת ההסכם, שתוקפו יהיה 15 שנה, תמכור חברת החשמל לחברה הפלשתינית חשמל ושירותים נלווים בהיקף של כ-2.8 מיליארד שקל בשנה. המכירה תתבצע באמצעות ארבע תחנות משנה במתח עליון, שהוקמו על ידי חברת החשמל עבור הרשות הפלסטינית, וכן באמצעות נקודות חיבור במתח גבוה ונמוך. החברה הפלשתינית תהיה אחראית על החלוקה והאספקה של החשמל לצרכנים בשטחי הרשות הפלשתינית באמצעות ארבע תחנות משנה בבעלותה.

בנוסף, הוסדר החוב ההיסטורי של הרשות הפלסטינית לחברת החשמל, ועם האישור הסופי, יחל תשלום החוב בהיקף של כ–915 מיליון שקל שחייבות חברת החשמל הפלשתינים של מחוז ירושלים והרשות הפלסטינית ב-48 תשלומים שווים. החוב הצטבר בגין צריכת חשמל בתקופה שלפני 12 בספטמבר 2016, כפי שנקבע בהסכם העקרונות בין ממשלת ישראל והרשות הפלסטינית מיום 13 בספטמבר 2016.

לראשונה, הוסדר מנגנון בטוחות וערבויות לצורך הבטחת כל התשלומים המגיעים לחברה מכוח ההסכם, לרבות בגין חוב העבר. לצורך זה תקבל חברת חשמל ערבות בנקאית וכן ערבות של הרשות הפלסטינית, וזאת בנוסף ליתר מנגנוני הגבייה הקיימים העומדים לרשות החברה.

בממשלה ובחברת חשמל מציגים את ההסכם כהיסטורי, אולם מבחנו האמיתי יהיה בביצוע. גם בעבר התחייבה הרשות הפלשתינית לשלם את חלקה בחשמל שרכשה מישראל, ולא עמדה בכך. כתוצאה פעלה ישראל באופן חד צדדי, ובין השאר קיזזה את חובות הרשות הפלשתינית מתשלומים שהיתה אמורה להעביר לה בגין מכסי יבוא שהתבצע דרך ישראל. על כך ספגה ישראל ביקורת בינלאומית.

עיתוי החתימה מעניין לא פחות מההסכם, כיוון שהתבצע על רקע שיא במתיחות האזורית בזירה הצפונית ומול רצועת עזה. מה שמעיד על כך שלכלכלה דינמיקה משלה, שיכולה להתנתק משיקולי ביטחון ואסטרטגיה.

המשא ומתן על ההסכם נמשך מאז חתימת הסכם העקרונות בספטמבר 2016 על ידי שר האוצר, מתאם פעולות הממשלה בשטחים והשר הפלסטיני לעניינים אזרחיים.  במשא ומתן הנוכחי השתתפו נציגי חברת החשמל, משרד האוצר, רשות החשמל, מתאם הפעולות בשטחים, המנהל האזרחי, הממשלה הפלסטינית וחברת ההולכה PETL.

"הישג פיננסי חסר תקדים"

שר האוצר, משה כחלון, אמר כי "חתימת ההסכם המסחרי הנה צעד היסטורי, המשלים את ההסכם עליו חתמו הממשלות בספטמבר 2016. חיזוק שיתוף הפעולה הכלכלי בין ישראל והרשות הפלשתינית הוא קודם כל אינטרס ביטחוני ישראלי. ההסכם יביא להבטחת התשלומים העתידיים לחברת החשמל, ולחיזוק איתנותה הפיננסית. אני מברך את צוותי המשא ומתן על השלמת המשימה".

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, הוסיף כי ״בפגישתי בשנה שעברה עם רה"מ הפלשתיני חמדאללה בג'נין, סיכמנו על הצורך בהסדרת החוב והסדרת היחסים בין חברת חשמל לבין הרש"פ. ההסדר שנחתם היום הוא פורץ דרך, גם מבחינת הצעדים להחזרת החוב הפלשתיני לחברת חשמל ולמדינת ישראל, וגם מבחינת הסדרת היחסים לעתיד, באופן שימנע היווצרות של חובות בעתיד. עם חתימת ההסכם, נוכל להתקדם מול הפלשתינים לפיתוח רשת חשמל מודרנית, על פי המודל של תחנת המשנה שחנכנו בג'נין".

יו"ר רשות החשמל, אסף אילת, אמר כי "רשות החשמל לקחה חלק פעיל במו"מ, שבסיומו יאושרו במליאת הרשות תנאי התעריף, ובכך נסללה הדרך למימוש ההסכם לאספקת חשמל סדירה לרשות הפלסטינית ולפיתוח משק חשמל כלכלי ויעיל".

גם בחברת חשמל בירכו על ההסכם. יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, האלוף (במיל') יפתח רון טל, אמר כי "מדובר באירוע היסטורי. בהסכם זה חברת החשמל הסדירה לראשונה עיוות היסטורי של צבירת חובות ללא ערבויות, ללא יכולת גבייה ושליטה על היקפי החוב. הסכם עוגן זה, לא רק שמהווה הישג פיננסי חסר תקדים, הוא מהווה אבן דרך משמעותית בהסדרת מערכת היחסים המסחרית–חשמלית, בין חברת החשמל הישראלית לפלסטינית".

מתאם הפעולות בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, התייחס לצד הפלשתיני בהסכם, ואמר כי "מהיום תושבי שכם, חברון, ויריחו לא עובדים יותר מול ישראל אלא מול הרשות הפלסטינית, ובנוסף דאגנו לערבויות וביטחונות לחברת החשמל, שכל הצריכה הפלסטינית תשולם במלואה. זהו הסכם היסטורי שמהווה אבן דרך משמעותית בנתיב לביסוס האינטרסים הביטחוניים הישראליים, תוך שמירת האינטרסים של חברת חשמל הישראלית ומערכת הביטחון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker