חברות לחלוקת גז טבעי: הסיוע שיינתן לנו לחיבור מפעלים מרוחקים אינו מספיק

עקרונות המתווה הממשלתי לחיבור מפעלים לגז טבעי הוצגו לחברות החלוקה, הטוענות כי הן נדרשות לעמוד בלוח זמנים אגרסיבי ■ בחברות טוענים גם כי לא הוצג בפניהן פתרון לקשיים שמערימות עליהן רשויות מקומיות

אורה קורן

משרדי האוצר והאנרגיה ורשות הגז הציגו לחברות החלוקה את העקרונות הכלליים לתמיכה ממשלתית בחיבור מפעלים לגז טבעי. לפי העקרונות, יינתן סיוע בעיקר למפעלים מרוחקים, שאין לחברות חלוקת הגז כדאיות כלכלית להעניק להם שירותים. חלק מהזכייניות ציינו כי התמיכה המוצעת אינה מספיקה, וכי התנהלות הממשלה מולן אגרסיבית.

"נציגי הממשלה ישבו אתנו לפני פסח, ואנחנו מחכים לפגישה נוספת", ציינו מקורות שהשתתפו בפגישה. לדבריהם, "הסכומים שמציעים לא יאפשרו רווחיות כמו זו שנשקלה בעת הגשת ההצעות במכרז. זו פשרה, ולא בטוח שכל החברות יקבלו אותה לאחר שיימסרו הפרטים המלאים".

חברות החלוקה כוללות את נגב גז והחברה האחות נגב גז דרום, הפועלות בדרום; סופר אנג'י במרכז, הפועלת בחדרה ובעמקים; מרימון באזור חיפה וצפונה; והחברה האחות רותם בירושלים.

לדברי המקורות, הממשלה מציעה אותם תנאים לחברת החלוקה בדרום, שם החיבור קל יחסית, ולחברות במרכז ובצפון, שמבחינתן החיבור בעייתי יותר, מכיוון שהוא צריך לעבור בין יותר גופים שצריכים לתת את אישורם, ובהם מועצות אזוריות וחברת נתיבי ישראל.

במפגש הציגו נציגי הממשלה תוכנית לשדרוג קווי חלוקה למפעלים מרוחקים. "הממשלה דורשת בתמורה לסיוע במימון הקווים עמידה בלוח זמנים אגרסיבי מבחינת חברות החלוקה", אמרו מקורות שהשתתפו בפגישה. "הסיוע לא יהפוך את הפרויקט לרווחי כפי שציפו לו החברות, אבל הוא אמור לסייע להן. לכל חברה שהנחת צינור תסב לה הפסד — יינתן סיוע, ולכל סיוע נקודתי ייקבע לוח זמנים לביצוע החיבור".

מקורות בחברות החלוקה ציינו כי לא הוצג בפניהם פתרון לבעיה של רשויות שאינן מעניקות אישורים למעבר התשתית בשטח שבאחריותן. לדבריהם, "לא ברור מה יהיה מעמדנו אם יימשכו קשיים בקבלת אישורים מרשויות מקומיות, מגופים כמו רכבת ישראל או נתיבי ישראל. כיום, המדינה מנסה לסייע בארגון פגישה עם המנכ''ל של הגוף שאמור לתת אישור, כדי לברר באילו תנאים אפשר לקבל אותו. אבל יכול להיות שמחר יגידו לנו 'זו בעיה שלכם, זה סיכון שלקחתם עליכם במכרז'. יש חברות חלוקה שהטרקטורים שלהן נעצרו מול כביש, והן לא מקבלות הבהרות מנתיבי ישראל מה לעשות כדי לעבור אותו", הוסיפו.

המקורות בחברות החלוקה הסבירו כי למרות החשש מהמתווה — הן מברכות על תוכנית הסיוע, לאחר שבמשך יותר משנה מיאנו משרדי הממשלה להגיע להסכמות בנוגע לפתרון להאצת חיבור המפעלים המרוחקים. "משרדי הממשלה מכירים כיום בכך שיש קווים שנהפכו ללא רווחיים, מפני שחלק מהמפעלים שהיו ברשימת המועמדים לחיבור לגז טבעי לפני שבע שנים כבר אינם קיימים, או לא רוצים לצרוך גז, גם לאחר שחוברו. הם הבינו שצריך להתאים את התמיכה לנסיבות, אבל הם לא מוותרים על עקרונות המכרז. ההבנה שיש קווים לא כדאיים, שיסבו נזקים משמעותיים לחברת חלוקה זו פריצת דרך, אבל הסכומים לא מספקים", הוסיפו.

"בטוחים שכל מפעל רוצה להתחבר לגז"

ככל הידוע, משרדי האוצר והאנרגיה הציעו לחברות החלוקה השתתפות של מאות שקלים למטר של צינור. מקורות בחברות סירבו לפרט את עלות הנחת הצינור, וציינו כי היא משתנה מאזור לאזור. לדבריהם, "בינתיים הציעו לכולם סל זהה, אבל יש הבדל בין מי שחופר בחולות הנגב לבין מי שצריך לחצות אזורים עירוניים מדרכות וכבישים. לגבי האחרונים, הסיוע רחוק מאוד מהעלות האמיתית.

"הממשלה צריכה להעניק סל שונה לכל אזור חלוקה, לא סל אחיד וממוצע כפי שהציעה. לפחות בתחילת הדרך, ראוי שהדחיפה מהממשלה תהיה אגרסיבית יותר. בממשלה עדיין בטוחים שכל מפעל רוצה להתחבר ולצרוך גז, ועל זה מבססים את התמיכות, אבל בפועל זה לא המצב".

בתקציב 2019 מוקצה סכום גבוה במיוחד בסך כ–500 מיליון שקל לחיבור מפעלים לגז. חלק ניכר מהסכום מיועד לסיוע בחיבור מפעלים מרוחקים. למרות הסכומים הגבוהים, בחברות החלוקה טוענים כי המודל בעייתי. "המדינה מבינה שיש בעיה עם המודל, ואף שיש כסף צבוע מ–2016 — עדיין אין שום הסכם".

מקור ממשלתי אמר בתגובה: "בקרוב מאוד יינתן החלק הראשון של המענקים לחיבור המפעלים. עוד לא ברור בכמה כסף מדובר, זה יהיה ניסיון לצורך הפקת לקחים. 100 מיליון שקל נשמע סכום הגיוני לחלק הראשון, אולם לא סוכם על כך עדיין. נבחנת חלוקה שונה של סיוע לפי אזורים גיאוגרפיים, אולם גם כאן אין עדיין החלטה. גופים שמקבלים סיוע ממשלתי תמיד טוענים שזה לא מספיק. נציע את ההסדר, וחברה שהוא לא יתאים לה — לא תיקח את הסיוע. ייבחנו כל מיני דרכים לפעול מולה, כולל הפעלה של הסנקציות הקבועות ברישיון שקיבלה".

ממשרד האנרגיה נמסר בתגובה כי "קו החלוקה לקדרים, אשר יספק את כל צרכי הגז הטבעי הצפויים באזור, נמצא בשלבי תכנון סופיים והקמתו צפוייה להתחיל עוד השנה, זאת לאחר בחינה מקצועית של צרכי האזור. קו החלוקה שתוכנן וייבנה  עונה על הצרכים לפי סקירת המצב הקיים וצפי עתידי. הטענות לגבי המענקים אינן נכונות. צרכני הצפון זכאים לאותם המענקים כמו ביתר האזורים, לשם כך עליהם לחתום עם בעל רישיון החלוקה".

תשתית גז במפעל צבר
תשתית גז במפעל צברצילום: אייל טואג
צילום: אייל טואג
צילום: אייל טואג
תשתית גז במפעל צבר
תשתית גז במפעל צברצילום: אייל טואג
תשתית גז במפעל צבר
תשתית גז במפעל צברצילום: אייל טואג
צילום: אייל טואג

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker