הישיבה הסודית בהסתדרות: האם הסכמי התייעלות בנמלים יחתמו עד סוף יוני?

ניסנקורן כינס בשבוע שעבר ישיבה לקביעת מועד החתימה על הסכמי עבודה חדשים בנמלים ■ בינתיים: נמל אשדוד - שמדווח על תוצאות כספיות חזקות ל-2017 - יעצור את קליטתם של עובדים חדשים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נמל אשדוד 2016
נמל אשדוד 2016צילום: אילן אסייג

בישיבה רבת משתתפים שהתכנסה ביום רביעי האחרון בבניין ההסתדרות בתל אביב, הותנע מחדש המשא ומתן בין ועדי העובדים בנמלי חיפה ואשדוד לבין הנהלות הנמלים, ואף נקבע מועד חדש לחתימה על ההסכמים שיגובשו – יוני 2018. בישיבה הקצרה השתתפו כלל הגורמים הרלוונטיים: המנכ"לים וראשי הוועדים בשני הנמלים, מנכ"לית משרד התחבורה, מנכ"ל משרד האוצר, רשות הספנות במשרד התחבורה וכמובן המארחים - יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ואבי אדרי - האחראי מטעם ההסתדרות על תחום התחבורה.

בהסכמת הצדדים נקבע כי מיד לאחר פסח יתכנסו ההנהלות והוועדים לרצף פגישות מרתוני - שיארך חודשיים וחצי לכל היותר. בסיום הפגישות - ורגע לפני חידוש הדיונים בנושא בבית הדין הארצי לעבודה - ייחתמו הסכמים חדשים בין העובדים להנהלות, כחלק מתוכנית ההתייעלות שדורשים משרד התחבורה והאוצר. גיבוש תוכנית התייעלות לכל אחד מהנמלים היא תנאי לזכייתם של העובדים בביטחון תעסוקתי - בהתאם להבטחת רשת הביטחון על ידי שר התחבורה ישראל כץ ביוני 2017 - שמשמעותה היא כי עובדים שיועסקו בנמלים הוותיקים עד ל-2021 - מועד תחילת הפעלתם של הנמלים החדשים - לא יפוטרו ושכרם לא יפגע במהלך עשר השנים העוקבות.

על מנת לעמוד בדרישות להפעלת רשת הביטחון, נדרשים הנמלים לגבש וליישם תוכנית התייעלות מקיפה, בין היתר באמצעות השקת תוכניות פרישה מרצון - שבנמל חיפה תקיף 300 עובדים. בשני הנמלים מדובר במהלך לביטול משרות פיקטיביות, הארכת שעות העבודה, ניוד עובדים בין עמדות שונות בנמל למניעת אבטלה סמויה ועוד.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן
יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: מוטי מילרוד

עוד נקבע בפגישה כי נמל אשדוד יעצור עד לסוף יוני 2018 את תהליך הקליטה של 32 עובדים חדשים שכבר התבשרו כי התקבלו לעבודה, אך שילובם בפעילות הנמל טרם החל - בעוד העובדים הקיימים יתגייסו להעלאת התפוקות בחודש הקרוב. בנוסף הסכימו העובדים לספק אפשרויות שיבוץ לשעות נוספות שלושה ימים מראש, שינוי גדול בהשוואה למצד ששרר עד היום - דיווח על זמינות למשמרת העוקבת בלבד, שהקשה על ויסות הצרכים התיפעוליים. כל זאת בתקווה שהעובדים יסייעו להתייעלות העבודה באופן שייתר את תוספת העובדים החדשים.

במידה שההסכמים החדשים אכן יחתמו עד לסוף יוני, ניתן להניח כי מצב יחסי העבודה העכורים, שהביא לעיצומי פתע רבים בנמל אשדוד ובאחרונה גם בחיפה - יגיע לסיומו.

באשר לחזרתו האפשרית לתפקיד יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד של אלון חסן, שזוכה בסוף השבוע שעבר מכל האישומים נגדו, ממתינים בנמל להחלטת המדינה בנוגע להגשת ערעור על הזיכוי. מאז מאי 2014 - אז התפוצצה הפרשה - נחשב חסן עובד נמל בהשעיה ומשתכר חצי משכר הבסיס - כ-7,000 שקלים בחודש. במידה שהמדינה תחליט על הגשת ערעור - תוותר ההשעיה בעינה. גם אם יוחזר חסן לפקיד יו"ר הוועד, מבינים העובדים כי לא ניתן להשיב לאחור את השינויים העמוקים שחלו בדרכי התנהלות הנמל בארבע השנים שחלפו.

אלון חסן מחוץ לבית המשפט המחוזי בבאר שבע
אלון חסן מחוץ לבית המשפט המחוזי בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

הרווח באשדוד מזנק - אך הוצאות השכר מגיעות ל-46% מההכנסות

בתוך כך, פורסם היום (א') הדו"ח הכספי של נמל אשדוד ל-2017, ועל פיו הסתכמו הכנסות החברה ב-1.24 מיליארד שקל - גידול של 14% בהשוואה ל-2016. הרווח התפעולי זינק ב-89% והסתכם ב-193 מיליון שקל, והרווח הגולמי צמח ב-45% והגיע ל-311 מיליון שקל. עם זאת, הוצאות השכר בנמל, שירדו מעט יחסית לשנים קודמות, עדיין גבוהות מאוד - ומגיעות ל-46% מההכנסות.

לדברי מנכ"ל הנמל איציק בלומנטל הרווחים הגיעו לשיא היסטורי, וזאת בשל הערכות תיפעולית נכונה לצד מדיניות של אפס סובלנות לעיצומי הפתע - שהיו מעטים יחסית ב-2017.

"הרווח התיפעולי והנקי עלו בשל העמקת הנמל שאיפשרה כניסה של אוניות גדולות יותר, הגבהת מנוף וקניית גוררת גדולה נוספת", הוסיף בלומנטל, וקבע כי "הכמויות שעוברות בנמל חריגות גם מול העולם, ומוכיחות שכשעובדים כמו שצריך מגיעים להישגים מצוינים".

ומה בנוגע לתחזיות ל-2018? השנה החלה בעיצומי פתע מרובים שבעקבותיהם אף עקף בפברואר נמל חיפה את נמל אשדוד מבחינת מספר המכולות שנפרקו בו - לאחר אלו העדיפו לפנות לנמל הצפוני. זאת בשעה שנתוני 2017 מראים שכלל אשדוד הוא הנמל המוביל - עם 53% מכלל הקבלה והפריקה של מכולות המגיעות לישראל. אולם הנהלת נמל אשדוד טוענת כי מדובר בתפנית נקודתית בלבד - בעקבות ההסלמה ביחסי העבודה.

שאלה מעניינת יותר היא כיצד יראו דו"חות הפיננסים של הנמלים ב-2021, אולי אף קודם לכן - עם תחילת הפעלתם של הנמלים החדשים. התעצמות התחרות - בעיקר בתחום המכולות - עלולה לפגוע בנתונים היפים שמציג היום נמל אשדוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker